הציבור יקבל החזרים כספיים על ביטוח חובה החל מאוקטובר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שרת המשפטים, איילת שקד ושר האוצר, משה כחלון, הודיעו על השבת כספים לציבור המבוטחים בביטוח חובה. ההודעה מגיעה לאחר שהשניים העבירו את החוק להשבת הכספים בקריאה שניה ושלישית, והסמיך אותם לקבוע את דרך ההשבה.

במסגרת היוזמה, החל מאוקטובר 2016 ועד ספטמבר 2019, יוחזרו לציבור 1.170 מיליארד שקלים. סכום זה נמצא עודף בבדיקה שנערכה בקופת הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים (קרנית), שפעילותה ממומנת בין היתר מכספי כלל המבוטחים בביטוח חובה לרכב.

15% יוחזרו השנה

על פי היוזמה, בשנה הראשונה תהיה הנחה של 15% בביטוח הרכב, בסכום כולל של 675 מיליון שקל. בשנה השנייה תהיה השבה של 8%, בסכום כולל של 360 מיליון שקל, ובשנה השלישית תהיה השבה של 3% בסכום של 135 מיליון שקל.

:שקד. יזמה את הוזלת ביטוח החובה לרכב | צילום: ויקיפדיה
:שקד. יזמה את הוזלת ביטוח החובה לרכב | צילום: ויקיפדיה

תפקידה של הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים מוגדר בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, והוא לפצות נפגע תאונת דרכים הזכאי לפיצויים, ואין בידו לתבוע זאת מחברת הביטוח, מסיבות שונות של פוגע לא ידוע או היעדר כיסוי ביטוחי. פעילותה של קרנית ממומנת בין היתר מכספיהם של כלל המבוטחים בביטוח חובה ברכב.

במסגרת בדיקה שנערכה נמצא כי בקופת קרנית ישנו סכום העולה על הנדרש לצורך מימון פעילות הקרן. בעקבות הצעת חוק של שרת המשפטים, איילת שקד, הוסמכו השרה, שר האוצר משה כחלון והממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון, דורית סלינגר, להשיב למבוטחים את הכספים העודפים. "השבת הכספים לציבור תאפשר להוזיל את מחירי ביטוח החובה ולהקל במעט את העלויות היומיומיות שאזרחי ישראל נושאים בהם", אמרה שקד. "אין סיבה שהציבור יישא בנטל מיותר, אלא הכספים יושבו כדין ויהוו צעד אחד מני רבים שננקטים להקלה ביוקר המחיה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email