הציבור מבזבז 3.6 מיליארד שקל בשנה על ביטוחי בריאות כפולים

יו"ר ועדת הכספים: "שהחברות יחזירו את הכסף למבוטחים באמצעות הוזלת מחירי הביטוח"; 28% מהכפילויות - בביטוחי חיים; רשות שוק ההון תפרסם הוראות חדשות בנושא
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

ועדת הכספים קיימה ביום ג' דיון בנושא "כשל הסנכרון בשוק הביטוחי שיוצר הפסדי עתק לציבור המבוטחים", בעקבות הצעתם של חברי הכנסת אורי מקלב, מיכל בירן וינון אזולאי. ההצעה לדיון עלתה בעקבות פרסום מחקר חדש לפיו 41% מהישראלים משלמים שלא לצורך על ביטוחי יתר וכפל ביטוחי וכי בכל שנה מבזבז הציבור בישראל 3.6 מיליארד שקל על ביטוחי בריאות כפולים.

רשות שוק ההון חשפה במהלך הדיון את נתוני כפל הביטוח בישראל, לפיהם: 28% מהכפילויות הינן בגין ביטוח חיים, 22% בגין ביטוח תאונות אישיות, 14% בגין ניתוחים מהשקל הראשון, 13% בגין ביטוח תרופות, 10% בגין ביטוח סיעודי, 8% בגין ביטוח ייעוץ ובדיקות ו־5% בגין ביטוח מחלות קשות. לעניין כפל ביטוח בחברות שונות (אדם שעושה אותו ביטוח בשתי חברות שונות) – 40% מהכפילויות הינן בגין ביטוחי ייעוץ ובדיקה, 17% הינן בגין ביטוחי מבנה, 17% בגין ביטוחי סיעוד, 15% בגין ביטוחי מבנה ותכולה ו־11% בגין ביטוחי חיים למקרי מוות.

ח"כ מקלב אמר בישיבה: "הדיון מחולק לשניים. פעם אחת עולה שיש ביטוחים כפולים, כאשר אנשים משלמים וקונים פוליסת ביטוח, למשל בתחום הבריאות, ובחוסר מודעות לסעיפים הרבים הם משלמים כפל ביטוח. מדובר על סכום מצטבר של שלושה וחצי מיליארד שקל שהם היו יכולים לחסוך לעצמם. כמובן שרוב המבטחים לא ממהרים להגיד להם זאת. מדובר על 41% מהישראלים שרוכשים ביטוח פרטי או נוסף וזה התעצם אחרי הרפורמה בשר"פ".

ח"כ אזולאי: "כשחותמים על ביטוח אנחנו לא יודעים בדיוק על מה חתמנו. אם היינו יודעים על מה אנחנו משלמים, יכול להיות שהיינו מחליטים לחסוך את ההוצאה".

אסף מיכאלי, מנהל תחום ביטוח ברשות שוק ההון: "בתחום ביטוחי התאונות האישיות לחלק גדול מהציבור יותר ממוצר ביטוח אחד, כאשר הציעו להם אותו בטענה שהם צריכים רובד ביטוחי נוסף. ניתן גם לראות מצבים בהם למבוטח יש את אותו מוצר ביטוחי, שהוצע על ידי חברות ביטוח שונות. הדבר אופייני לביטוחי הבריאות והדירות. לעתים יש מצב שאדם כבר מבוטח ואז הוא מגיע לעבודה ומקבל גם שם את אותו ביטוח. זהו ביטוח שיפוי, כלומר לא מקבלים את הכיסוי משני הביטוחים".

6.5 מיליון כפילויות

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, ביקש ממיכאלי לפרט מהם הפתרונות שהרשות מציעה כדי שהמבוטחים יידעו שהם משלמים פעמיים על אותו הביטוח.

מיכאלי: "מה שכבר עשינו – השקת 'הר הביטוח', פרסום הוראות וביקורות פרטניות שנוגעות לכפל הביטוח במצב שבו סוכן מציע מוצר נוסף ללקוח. מטרת 'הר הביטוח' להביא את הידע לציבור. בלחיצת כפתור ובלי מתווך הם יכולים לראות את מפת מוצרי הביטוח שיש להם בכל שוק הביטוח.

חלקים אדירים מהציבור מכירים זאת. המטרה היא להנגיש מידע, להגביר את אוריינות המידע הפיננסי של הלקוח, ולעזור למבוטח לבצע שיפורים בתיק הביטוח שלו. מצאנו שבוצעו 2.2 מיליון שאילתות באתר על ידי מבוטחים שונים, אלה נתונים של שנה אחת ללא קמפיין, ובסך הכל 6.5 מיליון כפילויות שזוהו באתר בתיקי המבוטחים".

סו"ב ישראל גרטי, יו"ר הוועדה לביטוח כללי בלשכת סוכני ביטוח: "האתר מאוד ידידותי. זה לא לטובתנו שאנשים עושים ביטוח כפול. לסוכנים יש מוקדים משלהם והכללים שם קצת שונים".

סנקציות כספיות ושלילת רישיון

מיכאלי: "כבר היום יש הוראה רגולטורית על כל משווק, שכשהוא מצרף לקוח למוצר חדש הוא צריך לבצע שאילתה ב'הר הביטוח', על מנת לבדוק האם יש לו את אותו מוצר. אנחנו רואים סוכנים שרוצים לעזור למבוטחים. כל גורם משווק בעל רישיון שאינו עושה זאת למעשה מפר את הוראות החוזה והמשמעות היא סנקציה. כלפי חברת ביטוח הקנסות הן עשרות אלפי שקלים עבור כל סוכן או חברה".

סו"ב ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח: "הכפל הביטוחי נוצר בעקבות מכירה בלתי אחראית של המוקדים הישירים של חברות הביטוח. סוכני הביטוח המקצועיים פועלים ללא משוא פנים על מנת למגר תופעה פסולה זו. אנחנו בעד פעילותו של 'הר הביטוח'. סוכני הביטוח מוכנים להרים את הכפפה ולהוביל את התהליך. סוכני הביטוח הם בעד הציבור, והציבור צריך את ההדרכה שלהם בנושא כפל ביטוחים. נמשיך להדריך את לקוחותינו על מנת להימנע מבזבוז כספים שאינו נצרך לרבים מאזרחי ישראל".

לסיכום ח"כ גפני: "ועדת הכספים רשמה לפניה את הודעתו של מנהל חטיבת הביטוח באגף שוק ההון, שיוציא בימים הקרובים חוזרים מדויקים לגבי נושא כפל התמיכות והנלווים לעניין. גם החברות וגם סוכני הביטוח יקבלו את ההוראות המפורטות האלה. כאשר מישהו בא לבטח צריך לבדוק על ביטוחים מקבילים, וכן לעדכן את המבוטח שידע לא לבצע כפל ביטוח. לאחר מכן תבצעו ביקורות ובמידה ויהיה מי שיפר את ההוראות, יחולו עליו סנקציות החל מקנסות בעשרות אלפי שקלים ועד אפילו שלילת רישיון. היות שמדובר בסכומים של מיליארדים שהוציאו אנשים שהיה להם כפל ביטוח והם שילמו יותר וקיבלו פחות, אני מבקש לבדוק אפשרות להוריד ולהוזיל את מחירי הביטוח".

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email