הציבור מביע אמון בסוכני הביטוח: לפי הסקר רוב הציבור לא יתנגד לשלם לסוכנים על ניהול תיק פנסיוני

מסקר של מכון פאנלס שנערך עבור "ביטוח ופיננסים" עולה כי הציבור סומך על הסוכנים יותר מאשר על הבנקים, בתי ההשקעות או חברות הביטוח. רק 8.8% מאמינים שהאוצר דואג לפנסיות שלהם, 19% בלבד עוקבים אחרי חסכונותיהם, כשליש מהם כלל לא מודע
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

סוכני הביטוח נהנים מאמון הציבור יותר מכל גורם אחר בנושא מידע פנסיוני – כך עולה ממחקר מיוחד בנושא פנסיה וביטוח שנערך על ידי מכון פאנלס. במחקר השתתפו 503 משיבים בגילאי 18 ומעלה, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית בישראל. מהסקר עולה גם כי מרבית הציבור לא מתנגד לשלם לסוכן הביטוח עבור ניהול התיק הפנסיוני שלו. לדברי נשיא לשכת סוכני ביטוח, אריה אברמוביץ, נתון זה מהווה הוכחה נוספת לכך שהציבור מבין את חשיבותו של החיסכון ארוך הטווח.

"לצערי, הרגולטור אינו מספק תשתית מתאימה ליצירת ביטחון כלכלי, ולכן איננו יכולים לסמוך על איש פרט לעצמנו – ויש לכך חשיבות גדולה אף יותר כשמדובר בעתידנו הפיננסי", אומר אברמוביץ, "ניהול כספי פנסיה הוא נושא מורכב וסבוך, התחום מצריך את התערבותו של סוכן ביטוח המומחה בתחום הפנסיוני, בעל ראייה ארוכת טווח, שביכולתו לייעץ כיצד ניתן למקסם את כספינו. העובדה כי כחמישית בלבד מהציבור מבצע מעקב אחר חסכונותיו הפנסיונים מדגישה את חשיבותו של סוכן הביטוח בחיי הציבור. באחריותנו לדאוג לעתידנו הפיננסי, גם אם נדמה לנו שהוא רחוק מהעין. אני קורא לציבור להקדיש תשומת לב ראויה לעתידו הכלכלי ולפנות לייעוץ אצל סוכן ביטוח המומחה בביטוח פנסיוני".

יובל ארנון, יו"ר הוועדה לביטוח פנסיוני בלשכה, אומר כי מהמחקר כולו עולה תמונה ברורה של עמדות הציבור "במקרה הטוב, האזרח יודע היכן מתנהל החיסכון הפנסיוני שלו. הוא סומך על סוכן הביטוח שלו יותר מכל השחקנים האחרים בשוק, וגם יהיה מוכן לשלם לסוכן הביטוח עבור ניהול החיסכון שלו.

 

מוכנים לשלם לסוכן

אחד הממצאים המעניינים במחקר מצביע על כך, שכ־45% מהציבור בטוחים שיסכימו, או חושבים שיסכימו, לשלם לסוכן ביטוח לטובת ניהול החיסכון הפנסיוני שלהם – לעומת 39% שבטוחים שלא יסכימו או חושבים שלא יסכימו לשלם, ו-16% שאינם יודעים אם יסכימו או לא. "הנתון הזה מראה שהציבור תופש את סוכני הביטוח כאנשי מקצוע לכל דבר, ומוכן לשלם עבור השירותים שלהם", אומר ארנון, "אין היום אלטרנטיבה מקצועית ומוערכת כזאת לסוכני הביטוח בתחום החיסכון הפנסיוני". זה נובע מחוסר הידע הגדול בתחום מצד אחד, ומאידך – מחסור באנשי מקצוע אשר יכולים לעשות לאזרח סדר בכל החיסכון הפנסיוני שלו – וזאת לאחר איבוד האמון בריבון, האוצר והממשלה, שאכן הרפורמות שלו יעזרו בתחום זה".

 

סומכים על סוכן הביטוח

כמעט חצי מהמשיבים – כ־46% – אדישים לגבי איזה גוף מספק להם את המידע על מצב הפנסיה. עם זאת, מבין אלה שיש להם העדפה, סוכני הביטוח במקום הראשון -23% מהמשיבים סומכים יותר על סוכן הביטוח, לעומת 16% על חברת הביטוח, 8.2% על בית ההשקעות ורק 7.5% על הבנקים. "סוכני הביטוח מדורגים במקום הראשון עליהם סומך הציבור, והבנקים נמצאים במקום האחרון – זה אומר דרשני …", מסכם ארנון.

גרף123

לא יודעים כמה צברו

19% בלבד מהנשאלים בסקר השיבו כי הם מנהלים מעקב אחר החיסכון הפנסיוני שלהם, יודעים כמה כסף הם צוברים, ומה יהיה גובה הפנסיה כשיפרשו. כ־47% נוספים השיבו שהם יודעים "בערך" כמה כסף צברו, ואילו היתר, 34% – יותר משליש מהחוסכים – כלל לא יודעים. בפילוח בין גברים לנשים, נמצא כי 41% מהנשים כלל לא מנהלות מעקב אחר הנושא. "מהממצא הזה עולה כי כ־80% מהחוסכים לא יודעים למעשה מה יש להם בחיסכון הפנסיוני", אומר ארנון, "זה רק מוכיח את טענת הלשכה שכל אחד מהחוסכים חייב לקבל יעוץ פנסיוני, שבעזרתו יוכל לקבל תמונה מדויקת על מצבו במסגרת החיסכון הפנסיוני".

 

גרף456

 

קרן פנסיה עדיפה

מהמחקר עולה גם כי קרן פנסיה נתפסת על ידי הציבור כעדיפה לחיסכון פנסיוני על פני ביטוח מנהלים וקופת גמל – 33% בחרו בה כאפיק המשתלם ביותר. עם זאת, 36% מהמשיבים מאמינים כי שלושת המוצרים זהים באיכותם מבחינת חיסכון לפנסיה. 19% מעדיפים את ביטוחי המנהלים, ו־11% את קופות הגמל. ארנון: "גם נתון זה נובע ממיעוט השחקנים והמוצרים בתחום הפנסיוני, ולמעשה כיום קיים רק מוצר דומיננטי אחד – זה של קרנות הפנסיה".

 

לא מאמינים לאוצר

מומלץ לממשלת ישראל לשים לב לנתון הבא: רק 8.8% מהנשאלים בסקר מאמינים שהרפורמות של משרד האוצר דואגות לפנסיה שלהם במידה רבה או רבה מאוד – ואילו כמחצית מהציבור סבור שהאוצר אינו דואג לו או דואג במידה מועטה. לדברי ארנון, "הציבור מותש מכל מיני רפורמות שלא מדברות אליו ושהוא לא מרגיש אותן בכיסו באופן מיידי, כמו למשל הרפורמה האחרונה שפורסמה לגבי מכרז קרנות הפנסיה להורדת דמי הניהול. הציבור לא מאמין לאוצר שהרפורמות שלו אכן יועילו לו, וזה נובע ממורכבותן ומהיכולת של האזרח הפשוט להבינן, מה עוד שגם השחקנים בשוק לא תמיד מבינים את הרפורמות ודרך ישומן".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email