הציבור סובל, הטייקונים מרוויחים והמפקחת שותקת

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שר האוצר יאיר לפיד נבחר לכנסת על בסיס הדאגה שלו למעמד הביניים. זהו מעמד המורכב משכירים ומעצמאים קטנים ובינוניים, שנושא על כתפיו את המשק כולו. ומעמדו נשחק והולך לאורך השנים בצורה שיטתית, כאשר מנגד הטייקונים מתחזקים והפערים רק גדלים והולכים.

המשימה העומדת בפני שר האוצר היא קשה, ונדרשות פעולות רבות וזמן ארוך כדי להתחיל לראות שיפור במגמה. ואולם הכרזות לחוד ומציאות לחוד. באותה קדנציה, ובאותה ממשלה, מעמד הביניים ממשיך להיפגע והטייקונים ממשיכים להתחזק.

אחד המקומות שבהם הדבר בא לידי ביטוי הוא בהתנהלותה של הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, מול ציבור החוסכים ומול סוכני הביטוח. אל לנו להתבלבל: על פי נתוני דו״ח הממונה עצמה ל–2013, הרוב המוחלט של סוכני הביטוח (77%) משתייך למעמד הביניים ומשתכר כ–9,000 שקל נטו בחודש.

מצד אחד, סלינגר לא מאפשרת לעשרות אלפי לקוחות ש״כלואים״ כיום עם תוכניות פנסיוניות בדמי ניהול גבוהים, המכרסמים בחיסכון הפנסיוני שלהם, להתנייד לתוכניות עם דמי ניהול מוזלים. מצד שני, אותם טייקונים, בעלי חברות הביטוח, רק מברכים על החלטה זו, המשאירה להם רווחים של מיליארדים כל שנה ואת ההבטחה שהפוליסות יישמרו — כי ללקוחות אין כל אלטרנטיבה אחרת.

אך בזאת לא מסתיימת הפגיעה במעמד הביניים. חוזר העמילות החדש שעומד לצאת בימים אלה על ידי אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, יגרום להיעלמות של רוב סוכני הפרט מענף הביטוח. בוואקום שייווצר ייכנסו חברות הביטוח עם מנגנוני ענק וצבאות של משווקים שכירים. ושוב הטייקונים יחגגו, ואילו אלפי סוכנים ועובדיהם ייפגעו אנושות, תוך שרובם נמצאים בגיל שבו הסבה מקצועית היא כמעט בלתי אפשרית עבורם.

בניגוד לכל ההבטחות של שר האוצר, אגף בכיר הכפוף לו גורם לתוצאות חמורות אלה ואיש אינו פוצה פה. מיותר לציין את סבלם של אלפי הקשישים שנפגעו קשות מההחלטות השלומיאליות בנושא ביטוחי הסיעוד; את הריכוזיות האדירה של התחום הפנסיוני בישראל, שאינה מאפשרת לציבור לקבל שירות ראוי; את קיומו של מוצר אחד בלבד הנמצא על המדף לנושא פנסיה, ושיעור התחלופה העלוב שאליו יגיעו רוב החוסכים לפנסיה.

מדינת ישראל נמצאת בשלישייה המובילה בעולם המערבי בעודף רגולציה, אך אלה שזקוקים באמת להגנת הרגולטור אינם מקבלים אותה. ההתנהלות של הרגולטור רק מחריפה את הפגיעה במעמד הביניים, פוגעת בעשרות אלפי מבוטחים, ומחסלת ענף שלם של סוכני ביטוח מקצועיים ומפוקחים – וכל זאת על מזבח הכיס של הטייקונים, שחלקם גם מציע מקומות עבודה בעתיד לגוזרי הגזירות בהווה.

המאמר פורסם לראשונה בעיתון TheMarker ב-16 בדצמבר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email