הצעת החוק להחרגת עיקול ביטוח רפואי אושרה לקריאה ראשונה

ועדת הבריאות והסיעוד בלשכה תוודא שגם פוליסות הסיעוד הפרטיות ייכללו בחוק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת החוקה חוק ומשפט, בראשות ח"כ יעקב אשר, אישרה השבוע לקריאה ראשונה את הצעת חוק ההוצאה לפועל (תיקון – החרגת עיקול ביטוח רפואי בידי צד שלישי), התש"ף 2020, שיזם ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס).

בחוק ההוצאה לפועל נקבע כי למרות הכלל הבסיסי לפיו ניתן לעקל כל נכס של חייב, לרבות זכות קיימת או עתידית ואף הנמצאת בידי צד שלישי, ישנם נכסים חריגים אשר אינם ניתנים לעיקול. מוצע להכליל בחריגים אלה, שאינם ניתנים לעיקול, גם כספים המגיעים לחייב מביטוח רפואי בשל טיפול רפואי או עבור מימון תרופות או ציוד רפואי. בהסכמת המציע, ח"כ מלכיאלי, צומצמה ההחרגה רק לביטוחים רפואיים שיש בהם משום שמירה על בריאותו הבסיסית של החייב, כגון טיפולים מציל חיים.

ח"כ מלכיאלי: "הצעת חוק חברתית, צודקת וחכמה". צילום: shutterstock

"הצעת החוק חברתית, צודקת וחכמה שכותרתה אומרת שאדם שנכסיו מעוקלים, לפחות הביטוח הרפואי לא יעוקל", אמר ח"כ מיכאל מלכיאלי. "היא נוסחה בעקבות פניית ציבור שהגיעה אליי של אנשים שנמצאים בקצה היכולת וכשמגיעים לביה"ח מגיעים שגם הביטוח הרפואי מעוקל. יש בחוק החרגה למקרר ולבעל חיים ועוד שורה של החרגות שאליהן צריכה להצטרף ההחרגה הזו".

"נעשה עוול"

בדיון השתתף גם נציג הלשכה, סו"ב איגור מורי, יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד בלשכה, שהפנה את תשומת לב המשתתפים לפוליסות סיעוד שלא דרך קופות החולים: "ראשית אני חייב לציין כי הצעה לתיקון לחוק חשובה ביותר וכל סעיפיה נכונים, מוצדקים ועושים חסד", אמר מורי. "אני מבקש להפנות את תשומת לבכם כי למרבה הפלא נעשה במסגרת התיקון עוול לבעלי פוליסות סיעוד קולקטיביות ואישיות. מוגדרת החרגה בהצעת התיקון לפוליסות של קופות החולים בלבד ואינן מוזכרות פוליסות סיעוד הנותנות כיסוי זהה שאינן דרך הקופות.

"יצא כי יהיו שני סיעודיים אחד ליד השני – אחד עם פוליסות קופת החולים ואחת עם פוליסה דומה מצוות, תעשיה אווירית או פוליסה פרטית – אחד יזכה לכיסוי ואחת יישאר ללא כל סיוע. אותו כיסוי, אותה מטפלת, אותם חיתולים – רק התייחסות של החוק שונה. אנא שנו זאת כך והגדירו כי כל הגדרה של ביטוח סיעודי אינה מוגבלת לפוליסות של קופות החולים, אלא פוליסות סיעוד כולן", ציין מורי.

יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד בלשכה אמר ל"ביטוח ופיננסים": "ועדת הבריאות והסיעוד תמשיך לטפל בנושא החשוב הזה ובמסגרת המשך הדיונים לקראת הקריאה השנייה אוודא כי ציבור הלקוחות החלש ביותר שלנו שהשקיע כל חייו בפוליסות סיעוד אצלנו יזכה למענה ויהיה פטור מעיקול".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email