הצעת החוק להפרדת תגמול מדמי הניהול אושרה פה אחד בוועדת הכספים

חברי הכנסת שמובילים את ההצעה יפעלו לזירוז ההצבעה בקריאה שנייה ושלישת. אריה אברמוביץ, נשיא לשכת סוכני ביטוח: "מהלך היסטורי ופורץ דרך למען ציבור המבוטחים"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ג') פה אחד את הצעת החוק להפרדת תגמול סוכן הביטוח מדמי הניהול. מדובר בהצעת חוק שמובילים חברי הכנסת ח"כ מיכל בירן, ח"כ מיקי זוהר וח"כ עומר בר לב בתמיכת לשכת סוכני ביטוח. חברי הכנסת אמרו בדיון כי יפעלו לזירוז ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

בדיון אמרה ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) כי "אנו מובילים את השדולה לפנסיה הוגנת מתוך הבנה שישנם אנשים שיוצאים לפנסיה ולא מקבלים את הכסף המגיע להם בעת הצורך. לשכת סוכני ביטוח הבינה שישנה בעיה במערכת התמריצים בין חברות הביטוח לסוכנים. היום כשסוכן מוכר פוליסה בדמי ניהול נמוכים הוא מקבל 0 שקלים מהחברות, זו לא התנדבות של אנשים אלא העבודה שלהם. לא צריך להיות גאון כדי להבין שנוצר תמריץ של הסוכנים למכור למבוטחים פוליסות בדמי ניהול גבוהים. אנחנו כאן כדי לנתק את הזיקה בין תגמול הסוכנים לדמי הניהול, הצעת החוק תהפוך את ההפרדה לחובה עם סנקציה".

המפקחת פגעה בסוכנים ובאזרחים

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), היה הראשון מהקואליציה לקדם את הצעת החוק. "אני מצפה מכם לממלכתיות ואיכפתיות לעתידם של אזרחי ישראל", אמר בפנייה לנציגי חברות הביטוח. "המפקחת פגעה באינטרס של סוכני הביטוח כשאפשרה את המציאות, בה הסוכן פועל לגבות כמה שיותר כסף מהלקוח, וכך אפשרה את הפגיעה בשמו הטוב. סוכני הביטוח הם אלו ששומרים על האינטרס של האזרחים, והם אלה שדואגים שהלקוח יקבל את כספו בזמן ובהיקף כפי שסוכם מול סוכן הביטוח שלו. חברות הביטוח והסוכנים הם נדבך חשוב בכלכלת ישראל, אם לא נמצא את הדרך לעבוד יחד בשיתוף פעולה נמצא את עצמנו בכאוס מוחלט".

אברמוביץ: "מצער שחברות הביטוח ממשיכות למלא את פיהן מים"
אברמוביץ: "מצער שחברות הביטוח ממשיכות למלא את פיהן מים"

יואב גפני, סגן בכיר לממונה על שוק ההון ביטוח וחסכון אמר כי באגף לא מתנגדים להצעת החוק. "הממונה פרסמה בפברואר 2015 את עמדתה לפיה חובת הנאמנות של הסוכנים ושל החברות מחייבת שלא תהיה זיקה בין דמי הניהול לעמלות הסוכנים. עמדנו בקשר עם גופים רבים בעניין הזה ורבים מהם הפכו בסוגייה הזו כיצד עורכים התאמה של מבנה התגמול למצב בו יחול ניתוק בין דמי הניהול לעמלת הסוכנים".

"מסרבות לפעול למען ההגינות"

נשיא לשכת סוכני ביטוח, אריה אברמוביץ, התייחס לאישור הצעת החוק בוועדה. "אני נרגש וגאה להוביל את המהלך ההיסטורי ופורץ הדרך, להפרדת דמי הניהול מתגמול הסוכן", אמר בעקבות האישור. "מזה שנתיים שאנו פועלים ליישום המהלך לטובת ציבור הצרכנים. מצער שחברות הביטוח ממשיכות למלא את פיהן מים ומסרבות לפעול למען ההגינות כלפי סוכני הביטוח וציבור המבוטחים. חברת הלמן אלדובי היא הוכחה שאכן ניתן לשמור על הגינות, לייצר הפרדה בין דמי הניהול לעמלת הסוכן ועדיין לשמור על רווחיות. אני מבקש להודות לחברי הכנסת שהרימו את הכפפה לשם כך – יו"ר הוועדה, משה גפני; וחברי הוועדה מובילי הצעת החוק ח"כ מיכל בירן, ח"כ מיקי זוהר וח"כ עומר בר לב. כמו כן אני מבקש להודות ליובל ארנון, יו"ר הוועדה לביטוח פנסיוני על פעילותו האינטנסיבית והמעמיקה למען ציבור המבוטחים".

רמי דרור מנכ"ל הלמן אלדובי אמר בעקבות אישור ההצעה: "מדובר במהלך צרכני חשוב מאוד. אנחנו גאים להיות החברה הראשונה והמובילה שניתקה את הקשר בין התגמול ודמי הניהול שהלקוח משלם. בימים בהם הסוכנים נאבקים בשיימינג שעושים עליהם, המסר שעבר היום עם החוק שקודם על ידי הלשכה וסוכני הביטוח הוא מסר של מנהיגות שמוכיח את הגישה והערכיות של הסוכנים. אני קורא לכל החברות ולכל הסוכנים להצטרף ולאמץ את המודל השקוף של הלמן אלדובי ובכך להפיץ את השורה הצרכנית. כמו כן ברצוני להודות לכל מאות הסוכנים שהצטרפו אלינו להצלחה בשנתיים האחרונות".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email