הצעת חוק: זכויות סוציאליות של עצמאים יושוו לאלה של שכירים

ההצעה אותה הגישה ח"כ עידית סילמן אושרה השבוע לקריאה ראשונה • בין היתר, יזכו העצמאים לדמי אבטלה, דמי לידה ומשיכת תגמולים ופיצויים בתנאים זהים לשכירים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מליאת הכנסת אישרה אתמול (ד') בקריאה טרומית את הצעת חוק הפקדות וזכויות סוציאליות לעצמאים אותה הגישה ח"כ עידית סילמן, ואליה הוצמדו הצעות דומות של ח"כ מיקי זוהר וקרן ברק. 41 חברי כנסת תמכו בהצעה מול מתנגד אחד, והיא תועבר יחד עם ההצעות המוצמדות לוועדת העבודה והרווחה להכנתה לקריאה ראשונה.

על פי הצעת החוק יש להשוות את דיני המס, את הזכויות הסוציאליות וההגנות הסוציאליות של עובדים עצמאים לאלו של העובדים השכירים. בכלל זה, מוצע לאפשר לעובד עצמאי לקבל דמי לידה, תגמול בגין שירות מילואים וביטוח אבטלה, להפקיד הפקדות סוציאליות כגון פנסיה, פיצויים ותגמולים וכן למשוך אותן בתנאים זהים לתנאים של עובד שכיר.

עידית סילמן. צילום: ברוך גרינברג, ויקיפדיה

בדברי ההסבר נכתב: "בישראל מעל ל-600 אלף עסקים זעירים או עצמאיים. למרות שהם חשופים לסיכונים רבים, לפי החוק הישראלי, הם אינם זכאים להגנות סוציאליות להן זוכים השכירים, כגון דמי אבטלה, דמי מחלה, דמי לידה, החזר הולם בעבור שירות מילואים וכדומה.

"הצעת חוק זו נועדה לבטל את הפער בין הזכויות הסוציאליות של עובדים עצמאים לבין עובדים שכירים, מתוך הכרה בחשיבותם של העובדים העצמאים במגזר העבודה. מוצע להביא רפורמה שתשפיע משמעותית בתחומים שונים של תנאים סוציאליים ודיני המס ולבטל את אי השוויון והעיוות החקיקתי בנושא זכויות העובדים העצמאים".

באופוזיציה מתרעמים

ח"כ סילמן: "אנחנו מביאים כאן ביחד לראשונה בשורה שלא הייתה כמוה. אני גאה בכך שנלחמנו על זה כי זאת מטרה ראויה באמת. כעת התוכנית עוברת מרעיון במחאה החברתית למדיניות רשמית של מדינת ישראל".

ח"כים באופוזיציה האשימו את הקואליציה בגניבת החוק. ח"כ יעקב מרגי: "זו הצעת חוק מבורכת אבל לא ייתכן שהתקנון של הכנסת הופך למליצה. למה הפלתם הצעת חוק דומה של האופוזיציה לפני חודש? התפתחה פה נורמה של הממשלה שרוצה קרדיט, אתם מבזים את הבית הזה".

סגן השר אביר קארה הגיב: "יש הבדל גדול בין ההצעות שהועלו כאן בפעם שעברה לבין ההצעות האלה. ההבדל הוא באפשרות הבחירה, אנחנו רוצים לאפשר לעצמאים שרוצים בכך להוציא תלוש ולא בכפייה. זהו יום חג לעצמאים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email