הצעת חוק: מניעת כניסת חברות האשראי לתחום הביטוח

יוזם החוק, ח״כ מיקי זוהר: ״מדובר בפלישה כוחנית ומסוכנת שתרומתה לתחרות אפסית והנזק שלה לאלפי עצמאים הפועלים בתחום הביטוח הוא עצום״
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יו"ר סיעת הליכוד בכנסת ח"כ מיקי זוהר, הגיש השבוע הצעת חוק שמטרתה לסכל את ניסיון חברות כרטיסי האשראי להיכנס לענף הביטוח. לדברי זוהר, "קיים חשש שבצלו של משבר הקורונה חסר התקדים, שמכלה ענפים כלכליים שלמים, פועלות חברות כרטיסי האשראי בריכוזיות וכוחניות במטרה לפלוש לתחום לא להן ולסכן אלפי משקי עצמאים קטנים בענף.

"מדובר בפלישה שתרומתה לתחרות אפסית, והנזק ההיקפי שלה לאלפים רבים של עצמאים ועסקים קטנים הוא עצום. זהו צעד של ריכוזיות, בימים שבהם עלינו להתמקד במחשבה איך להציל את העצמאים".

רועי כהן. תמיכה חד משמעית בהצעת החוק | צילום: אופיר אייבי

עוד הוא טוען כי "חברות כרטיסי האשראי זרות לענף הביטוח, אך במידה ויצליחו לפלוש אליו, כפי שהן נערכות ומתכוננות בימים אלה, הן תוכלנה להשתמש במאגר המידע העצום שלהן ולהשיג בו מעמד ריכוזי חסר תקדים. אני מתנגד לכניסת חברות כרטיסי האשראי לעסוק בתחרות בינן לבין עצמן על הצעות אשראי זולות שיעזרו לעצמאים, לא לאכול להם עוד שווקים ולהשאיר להם פירורים״.

מוצר ביטוחי נחות

״אלפי עסקים עצמאים הפועלים בענף הביטוח, בהם סוכני ביטוח, יועצי ביטוח ומתכננים פיננסיים עלולים להיפגע באופן נואש מכניסת חברות כרטיסי האשראי, שעלולות להשיג בפרק זמן קצר דריסת רגל מוחלטת בענף תוך אספקת מוצר נחות ברמת הביטוח לציבור".

מתוך הצעת החוק: "בעלי חברות האשראי החדשים, אשר מחפשים להרחיב את הכנסותיהם תוך מינוף המידעים והדאטאות אשר נאספו על הציבור בישראל, שוקלים להתרחב ולהיכנס לענף הביטוח.

״המחוקק מנע מיועץ פנסיוני או יועץ השקעות, להקים סוכנויות ביטוח על מנת לשמור על אובייקטיביות.

״הממונה על רשות שוק ההון ציין בטיוטה שהוציא תחת ידיו כי בין יתר השיקולים למתן היתר שליטה ואחזקה בסוכנות ביטוח יש לבחון את תרומת מתן הרשיון לתחרות בשוק ההון, ובמיוחד לתחרות במשק הביטוח ולרמת השירות בו, המדיניות הכלכלית של הממשלה, וטעמים שבטובת הציבור.

״כפי שאנו למדים, לאור מדיניותה הכלכלית של הממשלה ומטעמים של טובת הציבור ועל מנת לשמור על איכות השירות בתחום הביטוח שהינו ענף מקצועי המצריך ידע ומיומנות, ומתוך מקום למנוע ריכוזיות אחת באחרת, מוגשת הצעה זו להרחיב את ההגבלות האמורות לעניין רישוי סוכנות ביטוח ולקבוע כי חברות האשראי אשר הינן גורמים דומיננטיים בעלי שליטה על תחום הסליקה לא יהיו רשאים להקים סוכנות לביטוח".

נשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד אמר בתגובה: "אנחנו מביעים תמיכה חד משמעית בהצעת החוק. זוהי השעה לשמירה על העצמאים שנמצאים בעת הזאת במצוקה קיומית קשה. מתוך 13.5 אלף סוכני ביטוח בישראל, אלפים רבים מוגדרים כציבור של עצמאים, שעלול להיפגע קשות מניסיון הכניסה הבריוני של חברות כרטיסי האשראי. זוהי השעה למנוע אחת ולתמיד את ניסיון הכניסה של חברות האשראי לענף הביטוח, תוך שהן מגבירות את הריכוזיות ופוגעות באיכות הביטוח שירכוש הציבור הרחב".

עו"ד רועי כהן, נשיא להב, מסר כי "חברות האשראי מצאו זמן גרוע מאוד למשחקי ההתרחבות העסקית שלהן. יש פה צעד שיוזמים אותו בימי חושך כלכליים שנפלו על העצמאים והמשק כולו. אנחנו בלהב מתנגדים באופן חד משמעי לכניסת חברות כרטיסי האשראי לתחום הזה. לא רק שלא בשלה השעה לכך, ראוי שיסירו את ידיהן מהתחום הזה, שכן כניסת הענקיות הללו תפגע קשות במעמד ובכוחם של העצמאים, שכבר ספג מכה קשה. זוהי השעה לבלום צעד מסוכן שכזה, ולכן אני מביע תמיכה במהלך החקיקה הזה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email