הצעת חוק: נוטלי משכנתא יחויבו לרכוש ביטוח שיגן עליהם במקרה של פיטורים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

נוטלי משכנתא לדירה ראשונה יצטרכו לרכוש גם ביטוח משכנתא למקרה של פיטורים וקבלת דמי אבטלה – כך קובעת הצעת חוק שמוביל יו"ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות, ח"כ חיים כץ (ליכוד). על פי ההצעה, יכסה הביטוח את המשכנתא למשך כל החודשים שבהם מקבל המבוטח דמי אבטלה וגם שלושה חודשים לאחר מכן, כדי למנוע מצב של פיגור תשלומים.

עמותת ידיד יזמה וכתבה את הצעת החוק שהוגשה יחד עם הח"כים, אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו), יעקב מרגי (ש"ס), איתן כבל (עבודה), תמר זנדברג (מרצ), יפעת קריב (יש עתיד), יצחק (בוז'י) הרצוג (עבודה), זהבה גלאון (מרצ), אבישי ברוורמן (עבודה), משה מזרחי (עבודה), באסל גטאס (בל"ד), ועומר ברלב (עבודה).

היא תובא בקרוב לדיון בוועדת השרים לחקיקה. על פי עמותת ידיד, כ-70 אלף איש בשנה נמצאים במצב שבו אינם עומדים בתשלומי המשכנתא לתקופה של שלושה חודשים ויותר וכנגד כ-15 אלף נפתחים הליכים משפטיים שעולים כסף רב. בין הגורמים המרכזיים לכך, אפשר למנות אובדן מקום העבודה ואבטלת אחד מבני המשפחה לתקופה של עד שנה ומחלה קשה הגורמת לירידה משמעותית בהכנסות המשפחה.

על פי חוק הלוואות לדיור, כל לווה משכנתא מחויב לבצע ביטוח חיים למקרה מוות בלבד, וביטוח דירה – מבנה ותכולה. לפיכך קובעת הצעת החוק כי יש מקום לחייב כל לווה להוסיף סכום לא גדול לתשלום המשכנתא שלו לצורך קניית ביטוח מיוחד לנושא המשכנתא בלבד.

הביטוח שיירכש יכסה מצבים של אובדן כושר עבודה או אובדן השתכרות עקב פיטורים לתקופה של שנה (לפחות). במידה שתופעל הפוליסה, יעבור התשלום ישירות לבנק עבור תשלום ההחזר החודשי של המשכנתא. לדברי כץ, "אנחנו רוצים להבטיח לעובדים את היכולת לשמור על ביתם גם במקרה של פיטורים מהעבודה. על אף שכיום מאפשרים הבנקים למשכנתאות למתקשים תקופות של 'גרייס', שבמהלכן נדחים בכמה חודשים תשלומי המשכנתא, מדובר בהסדר שעלותו הכספית גבוהה".

סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד, שיזם את הצעת החוק אומר כי "הצעת חוק זו באה לתת פתרון לבעיה שהיא בדרך כלל זמנית. הפעלת הביטוח תיעשה רק במקרים שבהם בעל המשכנתא מקבל דמי אבטלה. הצעת החוק מציעה גם להחיל את חובת הביטוח על כלל בעלי המשכנתאות, דבר שיבטיח פרמיה נמוכה יותר עבור כלל הלווים. הסדר זה ייטיב הן עם הלווים, הן עם הבנקים המלווים, והן עם ענף הביטוח".

יו"ר הועדה לביטוח פנסיוני יובל ארנון מחזק ומברך את הצעת החוק. "אכן מדובר בבעיה גדולה מאוד ללווים שמאבדים מקום עבודה, ועד מציאת מקום חדש יכולים להיקלע לקשיים בהחזרת המשכנתא. כפי שיש ביטוח למקרה קטסטרופה של מוות, כך צריך להיות גם פתרון לנושא אבטלה.

"כיום במצב של אובדן כושר העבודה, שבו לווה משכנתא לא מסוגל להמשיך ולשלם, יש מגבלה של 75% מהשכר מבחינת ביטוח לכיסוי זה. להערכתנו, במסגרת הצעת החוק יש לאפשר לכל רוכש משכנתא לרכוש כיסוי למקרה של אובדן כושר עבודה בגובה החזר המשכנתא, תוך שכיסוי זה לא יובא בחשבון במסגרת אותם 75% המותרים לו לרכישה. יש להפריד כיסוי זה מהכיסוי הרגיל שרוכש לנושא אובדן כושר עבודה. אבטלה היא מצב זמני, אובדן כושר עבודה יכול להיות קבוע וארוך טווח, ואת הבנקים זה ממש לא מעניין, ולכן יש חשיבות לכך".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email