”הצריכה הפרטית תמשיך לגדול“

מיטב דש מפרסמת את התחזית הכלכלית של החברה לשנת 2017. מהנתונים עולה כי הממשלה אינה מוכנה למשבר בשוק הדיור וכי הצריכה הפרטית תמשיך לגדול בקצב גבוה ותוביל את הצמיחה ל־%5.3
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"שוק הדיור צפוי להתקרר ב־2017 לא רק מבחינת כמות העסקאות אלא גם המחירים", מציין אלכס בז'ז'ינסקי, כלכלן ראשי במיטב דש, בתחזית הכלכלית של בית ההשקעות לשנת 2017. על פי הסימנים השונים, כגון הירידה במספר העסקאות וגידול בכמות הדירות הלא מכורות, שוק הדיור כבר החל להתמתן וצפויה האטה בעליית המחירים. עלייה משמעותית בריבית למשכנתאות והמשך הגידול בהיצע הדירות יסייעו בכך".

על פי התחזית, "הנסיבות שתומכות בצריכה הפרטית, המנוע העיקרי של הצמיחה במשק, לא עומדות להשתנות. הידוק שוק העבודה צפוי לתמוך בעליית השכר. ניתן לראות כי הצריכה הפרטית לא חריגה ביחס למצבו של הצרכן היות וקצב הצמיחה של הצריכה השוטפת במחירים שוטפים מהווה כ-80% מסך הצריכה הפרטית, נתון לא גבוה בהשוואה לתקופות בעבר, זאת לעומת הקצב הגבוה של הגידול בצריכה הריאלית. למעשה, ההוצאה הכספית לצריכה צמחה בקצב לא גבוה יחסית ובגלל האינפלציה הנמוכה הכסף קונה יותר".

בנוסף לכך, בשנה האחרונה חלה עלייה משמעותית בקצב הגידול באשראי הצרכני במונחים כספיים, לעומת שנים קודמות. להערכת מיטב דש, "לא צפויה התמתנות בלקיחת האשראי ללא שינוי בתנאים התומכים בו, כגון הריבית שלא צפויה להשתנות". במיטב דש מעריכים כי קצב הגידול בצריכה הפרטית יתמתן לכ־5% בשנת 2017. הסיבה לכך היא רכישות חריגות של מכוניות בשנת 2016 והתמתנות בשוק הדיור בשנת 2017.

המשבר הבא

בז'ז'ינס'קי מזהיר מפני חוסר מוכנות של המשק למשבר הכלכלי הבא. "למשבר בשנת 2008 המשק הגיע עם הממשלה בלי גירעון ומערכת בנקאות יציבה אך עם בועה בשוק האג"ח הקונצרני. היום המוכנות למשבר פחות טובה. מחירי הנדל"ן עלו ביותר מ־100% ועלולים לרדת בחדות במקרה של משבר, הגירעון הממשלתי עומד על כ־3% במצב של תעסוקה מלאה ועם הכנסות ממסים שנשענים בחלקם על הרכיבים המחזוריים כגון מסי הנדל"ן, מסי הרכבים והצריכה המוגברת. כמו כן, האשראי הצרכני שלא לדיור גדל במהירות, בפרט למכוניות, משקל רכיבי הסיכון בתיק הנכסים של הציבור עומד כמעט על אותה רמה כמו ביוני 2008 ( 38.4% לעומת 37.7%) רק שהפעם התיק מוטה יותר לחו"ל ־ מה שיכול להקל על מימוש מהיר יותר של ההשקעות במקרה הצורך. בנוסף לכך, אין מרחב פעולה למדיניות המוניטארית".

בהתייחסו לצמיחה במשק צופה בז'ז'ינסקי עלייה לקצב של כ־3.5% לעומת כ־3% הצפויים בשנת 2016 ,ואילו קצב הצמיחה בצריכה הפרטית יתמתן מעט. לא צפוי שיפור ביצוא הסחורות אך קצב הצמיחה ביצוא השירותים יישאר גבוה. עלייה קלה מבחינת האינפלציה לא צפוייה עלייה משמעותית. ההערכה היא שהאינפלציה ב־12 החודשים הקרובים תעלה ב־0.5%-1%. השקל יאבד מעט מערכו מול הדולר אך ימשיך להתחזק מול סל המטבעות. בהתייחס לריבית במשק, במיטב דש מעריכים כי לא תהיה העלאה בריבית, למעט לקראת סוף 2017 .בנק ישראל עשוי לבצע העלאת ריבית אחת אם הצמיחה במשק אכן תשתפר וסביבת האינפלציה תתגבר.

"בנק ישראל עשוי לבצע העלאת ריבית אחת אם הצמיחה במשק תשתפר וסביבת האינפלציה תתגבר" | צילום: fotolia
"בנק ישראל עשוי לבצע העלאת ריבית אחת אם הצמיחה במשק תשתפר וסביבת האינפלציה תתגבר" | צילום: fotolia

איפה להשקיע את הכסף?

שוקי המניות עלולים לאבד בשנה הקרובה את הריביות הנמוכות, "הזרז" העיקרי שדרבן אותם מאז המשבר, ולא בטוח שהם יקבלו כוחות "שווי ערך" שיתמכו בהם. התחזית ממליצה על חשיפה בינונית ומטה באפיק המנייתי, וחשיפה גבוהה לשוק המניות האמריקאי והיפני (באירופה ובשווקים המתפתחים ממליצים על חשיפת חסר).

עם העלייה בתשואות האג"ח כדאי להקטין חשיפה למניות הדיווידנד ולמניות החברות שביצעו רכישות עצמיות מוגברות. מניות אלו נהנו מזרימה חזקה מאוד של הכספים. החברות "התאמצו" להטיב עם בעלי המניות על חשבון היציבות הפיננסית שלהן ועל ידי הגדלת שיעור הרווחים שמופנה לתשלומי הדיווידנד, סביבה של ריביות גבוהות יותר צפויה לפגוע במניות אלה. עם זאת מציינים במיטב דש כי שוק המניות הישראלי אטרקטיבי להשקעה.

בנוסף לכך, בדומה לשנים האחרונות, הגורם המשפיע ביותר על תשואות האג"ח בישראל בשנה הקרובה צפוי להיות תשואות אג"ח אמריקאיות. האיומים על האג"ח האמריקאי גברו לאור תוכניתו הכלכלית של הנשיא האמריקאי החדש והתחזית ממליצה על משך חיים ממוצע של כ־5 שנים, הטיית התיק לטובת האפיק השקלי וחשיפה לאפיק הצמוד באמצעות הניירות הצמודים הקצרים־ בינוניים והאג"ח הקונצרניות בדירוג גבוה. בהתייחס לאג"ח קונצרניות, המצב הפיננסי של החברות השתפר ומצבו הפיננסי של המגזר העסקי בישראל יחסית טוב. במיטב דש ממליצים להשקיע באפיק הקונצרני בישראל באג"ח בדירוגים AA מינוס ומעלה ולרכז את החשיפה לאפיק ברמות סיכון גבוהות יותר בחו"ל.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email