הקורונה ולקוחות מודאגים

הלקוחות מבוהלים בעקבות משבר הקורונה? סו"ב לידור לבקוביץ, סגן יו"ר הוועדה הפיננסית בלשכה, הכין עבורכם כמה נתונים שתוכלו למסור ללקוחות המודאגים מעתיד כספם
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כסוכן ביטוח פנסיוני האחראי לכספם של לקוחותיי דרך מכשירים פיננסיים שונים ובתפקידי במסגרת הוועדה לפיננסים בלשכה, אני פוגש ומקבל טלפונים מסוכנים רבים המוטרדים ממצב שווקי ההון על תיקי ההשקעות של לקוחותיהם, על שאלות כדאיות ניוד כספים לאפיקי השקעה שמרניים או על פדיון בעת הזו.

חלק מהשיחות מאתגרות מקצועית שהרי יש לבחון כל מקרה לגופו וכאיגוד מקצועי עלינו להמשיך לתת מענה מקצועי ללקוחותינו ולשמור על אמון המשקיעים במוצרים.

לידור לבקוביץ | צילום: באדיבות לשכת סוכני ביטוח

א. לא כל משבר כלכלי הכולל מפלה מביא ל"קריסה" של שוקי ההון ולא כל משבר כלכלי יביא בהכרח למיתון. בניגוד למשבר הכלכלי הגדול של שנת 2008 שהביא למיתון והצריך סיוע ממשלתי, הוא היה תוצר של כשל כלכלי מתמשך שנבע בעיקר מהתנהלות פיננסית פזיזה של בנקים שהעניקו בקלות רבה מידי אשראי ללקוחות, הפעם אנחנו בעיצומו של משבר בריאותי עולמי, לא צפוי, אשר גם אם לא ייפתר בקרוב, אינו אומר כי בהכרח עומדת להתפוצץ בועה כלשהי וכי לא כל קריסה אומרת אבדון מוחלט.

ב. פרסומים בינלאומיים ותמונות מסין שעלו ברשתות מציגים תמונה של התאוששות איטית. אבל יש לזכור שזו התאוששות בזמן שאיטליה כולה נכנסה לבידוד כדי לבלום את קצב התפשטות המגיפה. לעומת איטליה, נראה שסין, שם המגפה התפרצה, חוזרת לתפקד בהדרגה. פרסומים העלו שהמפעלים חזרו לייצור, הזמנות נשלחו ויוצאו לצרכנים במדינות אחרות. עיכובים בשילוחים הורגשו בכל העולם אבל עדיין סחורות משונעות בעולם. מחוזות שונים בסין הודיעו כי הן מסבסדות טיסות שכר, אוטובוסים ורכבות לעובדים למקומות עבודתם. לכן, לפי הנתונים המפורסמים, התקווה היא להתאוששות מהירה ובלימה של המגיפה.

ג. מעבר ממסלול השקעה אחד לשני עשוי לגרום לתיק ההשקעות נזק כספי. המעוניינים לנייד את כספם לאפיקי השקעה יותר שמרניים או לפדות את היתרה הצבורה עד היעלמותה של הקורונה, עשויים להסתכן בכך שלא יידעו מתי לשוב חזרה אל אפיק ההשקעה ממנו יצאו כדי להחזיר את ההפסד.

ד. פיזור נכסים בתיק השקעות הוא כלי משמעותי, ויש שיגידו קריטי, המשמש משקיעים כדי להגן על ירידות בתיק ההשקעות. כמו שאנו חווים עכשיו עם מגיפת הקורונה, אפילו שחלק מהמדדים המובילים בשווקי ההון יורדים במעל 10% וחלק מהמניות יורדות באחוזים גבוהים בהרבה, פיזור נכסים בתיק השקעות אמור להקטין את הסיכון של המשקיעים בכך ששאר המוצרים בתיק ייתנו באלאנס לרכיב הפיננסי שירד.

כל תיק השקעות עומד בעיני עצמו ומחייב בדיקה מקצועית ובירור צרכים. ישנם משקיעים המעדיפים השקעות לטווח קצר וישנם המעדיפים לטווח הרחוק, ישנם המעדיפים עם רמת סיכון גבוהה וישנם המעדיפים השקעה סולידית.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email