הקיצוץ בבנקים: כך יושפעו פורשי המערכת הבנקאית

רק בדיקה נכונה של כלל נכסי המשפחה ויעדי החיים, תאפשר החלטה בהירה יותר באשר לתוכניות הפרישה. שני סיפורי הצלחה ממרכז הפרישה של לשכת סוכני ביטוח
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לאחרונה, יצא לנו במרכז הפרישה ל של לשכת סוכני ביטוח, לטפל בלא מעט פניות של פורשים מהמערכת הבנקאית. זה לא סוד שהבנקים מצמצמים את מצבת העובדים שלהם ובעיקר מנסים להחליף את כוח האדם היקר (העובדים הוותיקים) בכוח אדם בעלות נמוכה יותר. לצורך זה הם מנסים לקדם תכניות פרישה מרצון המבטיחות לעובדים את הכנסתם עד גיל הפרישה ומעבר לגיל הפרישה.

מדובר בעובדים שבדרך כלל נמצאים בתחילת שנות ה־60 שלהם והיו אמורים לעבוד מספר שנים נוסף ואז לפרוש. מונחות בפניהם מספר תכניות פרישה עם אופציות שונות כמו משיכות חד פעמיות או קצבאות. עד לפני זמן מה הבנק היה מממן להם התייעצות עם גופים והעובדים הביעו חוסר בטחון בניסיון להבין את האינטרס של מי הגופים הללו משרתים. היום, למעט אם אתה עובד בכיר מאוד, גם המימון הזה בחלק מהבנקים לייעוץ הפרישה פסק.

לספק וודאות בפרישה | צילום: fotolia
לספק וודאות בפרישה | צילום: fotolia

לחלק מהעובדים בבנקים מסוימים ישנה צבירה של מאות אלפי שקלים בקופות גמל המבטיחות קבלת קצבאות בתנאים מצוינים. אולם במקרה פטירה מוקדם של שני בני הזוג, המשפחה עלולה לאבד את הסכום הגדול שהצטבר.

להתאים ליעדים

רק בבדיקה נכונה של כלל נכסי המשפחה (כולל בן הזוג), אל מול יעדי החיים שלהם, ניתן לקבל החלטה בהירה יותר. כך לדוגמא תיק שבדקנו בו את סך הקצבאות של המשפחה כולל בעיקר את זו של בן הזוג. בהחלטה משותפת הוחלט לא להשתמש בקופת הגמל הזאת כקצבה, מה שבמקרה פטירה של שני בני הזוג בסמוך למועד תחילת הקצבאות, היה מונע מהילדים קבלה של למעלה מ־5.1 מיליון שהצטברו בקופה.

במקרה אחר, באחד התיקים האחרונים שהגיעו אלינו, פנה אלינו עובד בנק שנמצא 9 שנים לפני הפרישה. בהצעות שהונחו בפניו התבקש להחליט האם למשוך את הפיצויים והמענקים שלו במזומן או להמיר אותם לפנסיה מוקדמת. לאחר בדיקה של מצבו המשפחתי ויעדי החיים שהציב בפנינו, הכוללים את רצונו לשמור על רמת החיים שאליה הורגל, שכוללת חופשות ועזרה לילדיו, בוצע עבורו התחשיב. במסגרת התחשיב בוצעה פריסת מס על פי הניתן והתגלה ההפרש. ההבדל בין האופציה הראשונה לבין האופציה השנייה היה כמעט 000,180 שקל של תשלום מס שנחסך ממנו. גם כל עניין הכספים שלו, שהושקעו בחלקם באפיקים שלא התאימו לרמות הסיכון, ונושא מס רווח ההון, טופלו לשביעות רצונו המלאה וגרמו לו לתחושת בטחון נוספת.

אין סיפוק מקצועי גדול יותר מאשר לקוח נוסף שעבר ממצב של אי ודאות מוחלטת טרם פרישתו – למצב של וודאות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email