הקלה בדרך: רפורמת הסיעוד לקשישים נכנסה לתוקף

תוספת של 201 תקנים לביטוח לאומי תאפשר את יישום הרפורמה • סו"ב איגור מורי: "זאת לא רפורמה ולא פתרון אמיתי, אלא תוספת של כמה שעות טיפול"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שר האוצר משה כחלון ושר העבודה והרווחה חיים כץ סיכמו השבוע על תוספת כוח אדם לטובת יישום הרפורמה להגדלת שעות הסיעוד לקשישים. בהתאם לרפורמה, יתווספו באופן מיידי 101 תקנים ולמעלה מ־100 תקני כוח אדם יתווספו בהמשך. בעקבות תוספת התקנים נכנסת הרפורמה לתוקפה החודש, כמתוכנן.

שר האוצר משה כחלון: "העלויות הגבוהות של טיפול סיעודי עלולות למוטט משפחות שלמות. האחריות שלנו כמדינה לתת רשת בטחון כלכלית לאותם קשישים סיעודיים ולבני משפחותיהם שעובדים קשה ומשלמים מיסים כל חייהם. אני מברך על ההסכמות עם שר הרווחה שיאפשרו לרפורמת הסיעוד לצאת לדרך. יותר מדי משפחות חיכו יותר מדי שנים לרפורמה הזו, ואנחנו נעשה הכל כדי לוודא שתצליח".

השר משה כחלון | צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

שר העבודה והרווחה חיים כץ: "אני מברך על ההסכמות עם שר האוצר. הגדלת שעות הסיעוד תסייע בשיפור השירות לאזרחים הוותיקים. רמת הזכאות הגבוהה תגיע לכ־5,000 שקל ותקל בנטל הכלכלי על בני המשפחה של החולים הסיעודיים".

עיקרי הרפורמה

רמות נוספות לקצבת הסיעוד – הקצבה תשולם מעתה לפי שש רמות זכאות, במקום שלוש, כדי להתאים באופן מיטבי את שעות הסיעוד למצב התפקודי של מקבל הקצבה. עד היום ניתן היה לקבל בין 9.75 שעות טיפול בשבוע ל־22 שעות למי שמעסיק עובד ישראלי, או 18 למעסיק מטפל זר. על פי הרפורמה החדשה ניתן לקבל בין 5.5 שעות טיפול שבועיות ל־28 שעות למי שמעסיק עובד ישראלי, או 24 שעות למעסיק מטפל זר.

בשנת 2021, עם ההבשלה המלאה של הרפורמה, כמות שעות הטיפול ברמה הגבוהה תגיע עד ל־30 שעות שבועיות למטפל ישראלי ו־26 שעות לעובד זר. בכל רמות הקצבה יוכלו הזכאים לקבל את הקצבה בכסף. ברמת הקצבה הנמוכה (רמה 1) אפשר לקבל את מלוא הקצבה בכסף, סך של 1,407 שקל בחודש.

בשאר רמות הזכאות (רמות 2 עד 6) יוכלו הזכאים להחליף עד ארבע שעות טיפול שבועיות בקצבה בכסף – שמזכים ב־819 שקל בחודש, או עד שליש מהקצבה באישור של עובד סוציאלי. את שאר הקצבה הם יוכלו לקבל בשירותים כמו: טיפול אישי בבית, ביקור במרכזי יום, לחצן מצוקה, מוצרי ספיגה ושירותי כביסה.

כמו כן, לראשונה יתאפשר להעסיק בן משפחה כמטפל. בכל מקרה, מי שמעסיק מטפל צמוד, יוכל לקבל את מלוא הקצבה בכסף, שברמה הגבוהה תגיע ל־4,912 שקל, במקום 3,610 שקל כיום.

בתגובה מסר סו"ב איגור מורי, יו"ר ועדת בריאות וסיעוד בלשכת סוכני ביטוח: "200 תקנים נוספים ועוד כמה שעות עבודה לא ישנו את מצבם של החולים הסיעודיים במדינת ישראל. זאת לא רפורמה ולא פתרון אמיתי, אלא תוספת נחמדה של
כמה שעות טיפול".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email