הקרב על הנסיעות: הלשכה החריפה המאבק נגד החלטת סלינגר – ופנתה למבקר המדינה

בעקבות השינוי החד בעמדתה של המפקחת בנוגע לשיווק ביטוח נסיעות על ידי סוכני הנסיעות פנה נשיא הלשכה גם אל היועץ המשפטי לממשלה. אברמוביץ: "לא ניתן יד לתהליך שבו בניגוד להוראות הדין בחרת לאפשר מכירת ביטוח ללא רישיון"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בלשכת סוכני ביטוח מסרבים לעבור בשתיקה את פניית הפרסה שעשתה דורית סלינגר בעמדתה בנוגע למכירת ביטוחי נסיעות על ידי סוכני נסיעות. נשיא הלשכה, אריה אברמוביץ, פנה למבקר המדינה וליועץ המשפטי לממשלה במטרה לסכל את המהלך וביקש לבחון את תהליך קבלת החלטותיה ואת סבירותן.

נשיא הלשכה מתריע מפני פגיעה בציבור האזרחים. "לא עולה על הדעת כי הגורם המאסדר, אשר מפרט ברחל בתך הקטנה עד כמה יש לשמור על שוק הביטוח עבור גורמים בעלי רישיון מפוקחים בלבד, פתאום מוציא טיוטת חוזר מתוקן הקובע חריגים המאפשרים מכירת פוליסות ביטוח ללא רישיון", פונה נשיא הלשכה למבקר המדינה.

יזמה והתחרטה

כזכור, בסוף חודש פברואר פרסמה המפקחת על הביטוח טיוטת חוזר בה היא חוזרת מעמדתה הנחרצת נגד מכירת ביטוח נסיעות בידי סוכני הנסיעות. על פי הטיוטה שפרסמה סוכני הנסיעות דווקא יוכלו למכור פוליסות לנוסעים שהפוליסה שלהם לא כוללות החרגות בשל חיתום רפואי, וכי תקופה הביטוח לא תעלה על 30 יום. "טיוטה שכזו היא אמירה שאינה מתקבלת על הדעת, היא חמורה ביותר ואין הדעת סובלת זאת", כתב אברמוביץ במכתב חריף שהפנה למפקחת. "לשכת סוכני ביטוח, לא תיתן יד לתהליך שבו בניגוד להוראות הדין ובניגוד לסמכות המוקנית לך על פי דין, בחרת באופן כה מקומם לאפשר מהלך שיאפשר מכירת ביטוח ללא רישיון“.

בעקבות צעדיה של לשכת סוכני ביטוח, נקבעה פגישה בין ראשי הלשכה לבין מפקחת על הביטוח | צילום: fotolia
נקבעה פגישה בין ראשי הלשכה לבין מפקחת על הביטוח | צילום: fotolia

השינוי החד הזה בעמדתה של המפקחת מגיע יותר מחודש לאחר שהייתה אמורה להיכנס התקנה (שיזמה המפקחת בעצמה) שאוסרת על סוכני הנסיעות למכור באופן ישיר לנוסעים ביטוח נסיעות לחו"ל. זאת בטענה שמדובר במוצר מורכב שצריך להימכר רק בידי משווק ביטוח בעל רישיון מתאים.

דיון בחודש הבא

בתגובה עתרה אז התאחדות סוכני הנסיעות לבג"צ ששלח את שני הצדדים לדון ביניהם. סלינגר טענה בפני בג"צ את הטענות ההפוכות להחלטתה החדשה. "הרגולטור החליט שביטוח נסיעות לחו"ל ישווק על ידי מקצועני ביטוח בלבד, כאשר על סוכני נסיעות ייאסר לעשות זאת, על מנת לוודא שלקוח המעוניין ברכישת ביטוח יטופל רק על ידי גורם מקצועי שנמצא תחת פיקוח ישיר של משרד האוצר", אמרה. בינתיים דחתה המפקחת את יישום החוזר ל־15 במאי הקרוב ולאחרונה קבע בג"צ כי ישמע את עמדות הצדדים ב־16 בחודש הבא. במקביל, בעקבות צעדיה של לשכת סוכני ביטוח, נקבעה פגישה בין ראשי הלשכה לבין המפקחת על הביטוח וצוותה ב־20 במרץ 2016.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email