הראל שרעבי: "הצורך בבעל רישיון בשוק הפנסיוני אינו מוטל בספק"

"קריאת הרגעה – אני אומר באופן חד וחלק, יש ערך ויש צורך בבעלי רישיון בשוק החיסכון הפנסיוני, דבר זה לא מוטל בספק אצלנו"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רו"ח הראל שרעבי, סגן בכיר לממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ניסה להרגיע את סוכני הביטוח בהרצאתו בכנס הפנסיוני, לגבי מעמדם בעיני הרשות: "אני פה היום כדי לנסות לצייר תמונת מציאות אחרת ולשתף אתכם בתפיסת העולם שלנו. קריאת הרגעה – אני אומר באופן חד וחלק, יש ערך ויש צורך בבעלי רישיון בשוק החיסכון הפנסיוני, דבר זה לא מוטל בספק אצלנו. הצורך הזה יכול להיות צורך כלכלי אמיתי של אנשים שלא מבינים שאין להם ידע והם זקוקים לגורם מקצועי שמלווה אותם לאורך הדרך. לכן אני מחדד את זה ואומר שיש מקום לבעלי מקצוע בתחום זה. אין פה ניסיון לטאטא. הצורך בכם קיים. פשוט צריך להתאים אותו לנעשה בשוק ולדרך המחשבה".

שרעבי הדגיש כי הערך של סוכני הביטוח הוא כשהם אנשי אמון של הלקוח ולא אנשי מכירות של היצרנים הגדולים והחזקים: "אנחנו רוצים לייצר ערך לציבור. אנו כרשות שוק ההון רוצים לחזק את הצד החלש, לחזק כמה שיותר את הלקוח. אלו התהליכים שאנו מנסים להוביל, לשים אתכם בעיקר לצד הלקוח ופחות לצד החברות הגדולות. זה מה שאנו רוצים לייצר. אך האם זה המצב היום? לא בטוח". שרעבי הוסיף כי "אנחנו רוצים אנשי ידע והכרה בתחום לצדו של הלקוח ופחות לצדן של החברות. לכן אנחנו רוצים לייצר כלים שיעמידו אתכם לצד הלקוח. אבל יש אי אילו תהליכים שהשתרשו, גם מחוסר ידיעה, שלא תמיד שמים במרכז את טובת הלקוח וצריך לראות איך מטפלים בהם. כל אחד מכם יודע לבד עד כמה התחום הזה קריטי וחשוב לכל אזרח במדינת ישראל. הדבר הזה מעצים את הרצון שלנו ובטח גם שלכם לאזן את יחסי הכוחות".

שרעבי.

שרעבי התייחס ליחסי הכוחות שבין הסוכנים לחברות והסביר שהסוכנים תלויים לא פעם בגופים בנגישות למידע: "זה מתקשר מאוד לעצמאות הסוכן. הסוכן צריך למלא את ייעודו כפי שאני מאמין שאתם רוצים להיות. לגבי המידע, מי שמחזיק במידע באופן היסטורי הן החברות. לסוכנים אין יכולת אפילו לחשב את העמלות ולבדוק אם הן נכונות. הגוף המוסדי הוא המחזיק במידע, כולל התשואה ודמי הניהול והוא אשר מנהל את המידע. מידע הוא כוח כי בלעדיו אף אחד לא יכול לקבל החלטה מה נכון ומה כדאי לשפר. חיינו בעולם מהסוג שבו גם בעלי הרישיון וגם הלקוחות תלויים ברצונן הטוב של בעלי המידע. זה גורם לעבודה לחינם ואף אחד לא רוצה לעבוד בחינם".

הוא הדגיש כי המצב הזה משתנה: "ברמת היכולת לשים את בעל הרישיון בצד של הלקוח, היכולת הזו הולכת וגוברת. עד לפני כמה שנים התלות הייתה גדולה יותר, אך התשתית הטכנולוגית של המסלקה מוציאה אותו מעבדות לחירות כי הגופים חייבים לספק את המידע. המידע הוא לא של הגוף המוסדי. הוא קודם כל של הלקוח אבל גם של בעל הרישיון שהלקוח נתן לו ייפוי כוח. הרכבת כאן יצאה מהתחנה ועוד רגע מגיעה לייעדה.

"הנהגת הלשכה הקודמת שפרסמה את זה באופן פומבי, ראתה לאן העולם הזה הולך. היא פרסמה נייר מאוד אמיץ שאומר שהעולם משתנה. אנחנו חייבים להתאים עצמנו לעולם הזה. זה בשביל הפרנסה החשובה שלכם, יש לה המון ערך ואנחנו לא מזלזלים בזה", סיכם סגן הממונה את דבריו.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email