הרגולציה בענף הביטוח תקבל ביטוי בדוח מבקר המדינה הקרוב

איגוד חברות הביטוח צפוי להודיע על תמיכתו בעמדת הלשכה בנושא סוכני הנסיעות. הוועד המנהל אישר את הדוחות הכספיים לשנת 2017 - שהראו שיפור משמעותי בתוצאות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

גירעון הלשכה (כולל ליסו"ב) ירד משמעותית ב־2017 והסתכם ב־403 אלף שקל לעומת כ־1.9 מיליון שקל ב־2016. כך עולה מהדוחות הכספיים שאושרו השבוע בידי הוועד המנהל של הלשכה. את הדוחות הציגו רו"ח רעות אביתר ורו"ח אורי הולצמן, ממשרד הולצמן, רו"ח של הלשכה.

לדברי רענן שמחי, מנכ"ל הלשכה, בכנס אילת האחרון היה רווח של יותר מ־400 אלף שקל רווח. גם המכללה הציגה נתונים משופרים וסיימה בגרעון של מיליון שקל לעומת 1.5 מיליון שקל ב־2016: "בתכנון שלנו, ב־2019 נחצה את קו האפס ונתחיל להיות רווחיים", אמר שמחי.

נשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד, סיפר לחברי הוועד המנהל, כי בעקבות המכתב שלו למבקר המדינה יוסף שפירא בנושא התנהלות הרגולציה, נמסר ללשכה שעניין הרגולציה של שוק הביטוח יקבל ביטוי בדוח מבקר המדינה הקרוב. לדברי רוזנפלד, בפגישה עם המבקר שפירא, הסביר לו גם את סוגיית סוכני הנסיעות. "מבקר המדינה היה המום מזה שנטולי רישיון יהיו יכולים, אם החוק יעבור, למכור ביטוח. הוא ביקש מאתנו להוציא לו מכתב גם בנושא זה; הוא רוצה להתייחס גם לנושא הזה ואולי להתערב בסוגיה עוד לפני שנידונה בכנסת, או להוציא התייחסות. היום ייצא מכתב למבקר המדינה ואנו שמחים שסמכות כזאת מבינה את חשיבות סוכני הביטוח בישראל", אמר רוזנפלד.

עוד סיפר נשיא הלשכה כי נפגש עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ועם שרת המשפטים איילת שקד. "דיברנו על נושא הרגולציה באופן כללי, היועמ"ש קיבל מכתב מאתנו, וכבר החזיר לנו תשובה שהמכתב התקבל והם לוקחים לתשומת לבם את נושא סמכויות הרגולציה כולל בקשה שלנו שיו"ר רשות שוק ההון תימנע מלהוציא חוזרים מרחיקי לכת בשלושת החודשים האחרונים שלה בתפקידה", סיפר רוזנפלד.

שקד | צילום: ניר סלקמן

בנושא צירוף לרבים סיפר נשיא הלשכה, כי ב־21.6 יתקיים הדיון בבג"צ שהגישה הלשכה בנושא זה. "בדיון מהיר שיזם ח"כ משה גפני לבקשתנו, הוא ביקש שניפגש עם רשות שוק ההון. לפגישה הגיע מיכאל נוימן, יו"ר הוועדה הפנסיונית, עם עוד נציגים מהוועדה. רשות שוק ההון הגיעה לטעמנו באי רצון לפתור את הבעיה מחוץ לכותלי בית המשפט. לכן דיווחנו מיד לח"כ גפני שהתוצאה הייתה לא חיובית מבחינתנו. גפני קיים דיון מהיר נוסף שבוע שעבר, ודרש פגישה בינינו לרשות והגעה להסכמות בתוך שבוע. נקבעה פגישה עם הראל שרעבי, סגן בכיר לממונה ביום שלישי הבא, ב־19 לחודש. עוד לפני הבג"צ, ח"כ גפני הודיע שיקדם הצעת חוק אם בבג"צ לא ילך טוב, שתסייע לנו להמשיך לקבל עמלה בגין הסדר לרבים", אמר רוזנפלד.

בנושא ביטוח הנסיעות, סיפר נשיא הלשכה, כי הלשכה פנתה לכל ראשי האיגודים המקצועיים כמו רואי חשבון, יועצי המס, עורכי הדין: "כולם הודיעו בכתב כי הם מתייצבים לצדנו. פניתי לגיא רוטקופף, מנכ"ל איגוד חברות הביטוח, וביקשתי לקבל תמיכה מלאה מחברות הביטוח, משום שאם סוכני הנסיעות הלא מורשים ימכרו ביטוחי נסיעות, גם חברות הביטוח ייפגעו. לחברות הביטוח יש אינטרס שאנחנו נהיה המגן. אנחנו נמכור את ביטוחי הנסיעות בצורה אחראית כמו תמיד. רוב חברות הביטוח אישרו למנכ"ל האיגוד את התמיכה. עד סוף השבוע אנו מצפים למכתב עם חתימה שאיגוד חברות הביטוח מתייצב לצדנו", הודיע רוזנפלד.

שומרה מבטיחה – נעבוד עם הסוכנים

עוד גילה רוזנפלד, כי בפגישה עם חברת הביטוח "שומרה", הבטיחו ראשי החברה "בהודעה מסודרת שיצאה אלינו, שהיא תמשיך לעבוד רק עם סוכני ביטוח, כולל באפליקציה שהם מודים שהם מפתחים בימים אלה. המכירה באפליקציה תהיה רק באמצעות סוכני ביטוח ובעמלה מלאה. בכך היא מצטרפת למגדל ושלמה ביטוח בתחום האלמנטרי. הוצאת הודעה כזאת מחברה שלישית זה בהחלט הישג ללשכה", אמר נשיא הלשכה.

נשיא הלשכה התייחס להצעות החוק הקשורות ללשכה כמו הגבלת סמכויות הממונה של ח"כ נורית קורן, שתידון בוועדת השרים לענייני חקיקה בחודש הבא; הצעת חוק נוספת שמקדמת הלשכה יחד עם ח"כ מיכל בירן, מדברת על חיסכון פנסיוני לחיילי צה"ל בשנה השלישית לגיוסו במימון המדינה. הצעת חוק שלישית מדברת על הטבות מס לרוכשי ביטוח סיעודי. לדברי רוזנפלד, הלשכה תשכור מפרופ' דב צ'רניחובסקי חוות דעת מקצועית לגבי העלויות הצפויות למדינה, ואחר כך תעלה את זה כהצעת חוק עם חברי כנסת.

מנכ"ל הלשכה דיווח על הסכמות עם משרד הכלכלה בנושא עובדי משרד הסוכן. "יחד עם יוסי אנגלמן בנינו תכנית עסקית אותה הצגתי בפני ראש האגף להכשרה מקצועית במשרד הכלכלה, להקמת חברת השמה שתהיה תחת המכללה", סיפר שמחי ופירט: "החברה תאתר צרכים, והמכללה תפתח קורסים לרפרנטים בביטוח. החברה תחבר בין רפרנטית מחפשת עבודה לבין סוכנויות הביטוח. אפשר באמת להביא פה בשורה לשוק. זה לא סודי להגיד שהסוכנויות הגדולות מוכנות לממן עובדות בקורס ובלבד שהן תחזורנה אליו. גם משרד הכלכלה אמר מוכן לממן את הקורסים האלה. אמרתי שאני מוכן שהם יממנו 60%, והשאר שיממן מי שבא להשתלמות", הסביר שמחי.

סו"ב יוסי מנור, נשיא הלשכה לשעבר ויו"ר MDRT אירופה, סקר בפני חברי הוועד את פעילות הארגון בכלל ואת חלקה של ישראל. הוא בישר כי נבחר מתוך 30 מדינות BIPAR – ארגון לשכות הביטוח באירופה, לשמש כחבר הנהגה בארגון לשנה הבאה: "הזמנתי את נשיא הלשכה להיות איתי בכנס הקרוב ובכנס הבא של הארגון כנשיא ולהבין את התהליכים. זה מעמד חשוב לישראל", הדגיש מנור.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email