הרפורמה בביטוח הסיעודי הקולקטיבי תידחה בשנה

הסיכום הושג בפגישה בין שר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. המדינה תישא בעלויות לגבי שנת 2016 ויוקם צוות משותף שייתן מענה לגבי השנים הבאות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שר האוצר, משה כחלון, ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, סיכמו לדחות בשנה את המתווה שהציעה המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, לביטול הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים. לדברי שר האוצר: "המדינה תישא בעלויות לגבי שנת 2016 ונקים צוות משותף שתוך 90 יום ייתן מענה לשנים הבאות".

במסגרת הפשרה שהושגה בין הצדדים, הוחלט כאמור כי גם בשנת 2016 המבוטחים בביטוח הסיעודי עדיין יוכלו לחדש את הפוליסות בתנאים הקיימים.

יואל זיו, יו"ר ועדת ביטוחי בריאות וסיעוד בלשכת סוכני ביטוח אמר בתגובה כי "סוכני הביטוח תומכים בביטול ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים במתכונתם הנוכחית וגורסים כי יש לשנותם באופן משמעותי. העובדה שהפיקוח על הביטוח אפשר במשך שנים לשווק פוליסות קבוצתיות, מבלי לספק למאות אלפי המבוטחים פתרון אמיתי, העמיד אותם בפני עתיד מעורפל וללא בטחון כלכלי.

על הפיקוח לחייב את חברות הביטוח לקחת חלק בפתרון ולאפשר, בין השאר, למבוטחים לעבור בהדרגתיות לפוליסות פרטיות תוך מימוש זכות ההמשכיות ובפרמיה קבועה וסבירה.

 

משה כחלון ואבי ניסנקורן צרוב דוברות משרד האוצר 1
משה כחלון ואבי ניסקורן | צילום: דוברות משרד האוצר

 

במסגרת זו, על הממשלה לחייב את החברות לייצר פתרון ייחודי לכל אותם נפלטי פוליסות קבוצתיות בני 75 ומעלה, הנתונים במצב המסוכן ביותר. בתוך כך, לטעמנו יש להקים קרן משותפת מכספי המדינה וחברות הביטוח למימון האיזון האקטוארי של אוכלוסיה זאת. אנו מאמינים כי למרות הנזק שנוצר למבוטחים, ניתן עדיין למצוא פתרונות ראויים וסוכני הביטוח מוכנים להירתם למאמץ השיווקי בכל הערוצים המוצעים ולוותר על חלק משמעותי מהכנסתם על מנת להבטיח לציבור המבוטחים בישראל ביטחון סיעודי הולם".

על סף אסון

הפגישה בין שר האוצר ויו”ר ההסתדרות התקיימה על רקע דיון סוער שהתנהל ביום שני בוועדת הרווחה והבריאות של הכנסת. במהלך הדיון אמרה הממונה על הביטוח באוצר, דורית סלינגר, כי אין פתרונות קסם בנושא. “במסגרת הסמכויות שלנו, איננו יכולים לבוא לחברות הביטוח ולחייב אותן להאריך את הביטוח או להגיד להן כמה לגבות מהמבוטחים. הדין לא מאפשר להתערב בשיקולים העסקיים שלהן. הצגנו את האפשרות היחידה שיכולה לדעתנו לתת מענה".

כבר במהלך הישיבה קרא יובש ראש הוועדה, ח”כ אלי אלאלוף (יש עתיד), להאריך את הקפאת ביטול הביטוחים בשנה נוספתן. "אנחנו כמעט על סף אסון. ביטול הביטוח נעשה בצורה פזיזה על ידי אגף הביטוח ושוק ההון. אנשים מבוגרים שילמו כספים כל חייהם לביטוחים הסיעודיים ולפתע פתאום הם מתבשרים שהכל 'כאלם פאדי'. יש לקבל החלטה רדיקלית תוך ימים ספורים ולהקפיא לפחות לשנה הקרובה את אי חידוש הביטוחים הסיעודיים הקולקטיביים. במקביל יתקיימו דיונים במשרד האוצר וכאן בוועדה לבחינת פתרונות חלופיים".

אלאלוף המליץ, כי יש לקדם במקביל את היוזמה של שר הבריאות יעקב ליצמן, לחוקק חוק סיעוד ממלכתי, אך בינתיים למצוא פתרון למי שנפלטו מהביטוחים הקולקטיביים, שהפוליסות שלהם יבוטלו החל מה־1 בינואר 2016.

 

איציק שמולי בוועדה. עדות אישית מרגשת
איציק שמולי בעיניים דומעות בוועדה | צילום: יוטיוב

 

עדויות מרגשות

הגמלאית רחל עזריה מעמותת "כן לזקן" מיררה בבכי ואמרה כי "גם כך גמלאים נאלצים לחיות מ־3,000 שקל בחודש. מה יהיה עלינו עכשיו? כל יום מתים אנשים זקנים, אולי זה הפתרון אליו שואפים?".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) סיפר גם הוא בעיניים דומעות על סבתו הסיעודית ששילמה עשרות שנים לביטוח סיעודי, אך ברגע האמת לא קיבלה את התמיכה לה היתה זקוקה. "זאת הונאה בחסות המדינה. נכון שבאותיות הקטנות היה כתוב שהביטוח מוגבל למספר שנים, אבל איך תסבירו שמיליון ומאתיים אלף איש נפלו בזה? בלתי מתקבל על הדעת שחברות הביטוח לא יכניסו את היד לכיס", אמר.

על דבריו הוסיף עמיתו למפלגה, ח"כ נחמן שי, כי יש להקים ועדת חקירה ממלכתית בנושא והבטיח לפעול כדי לקדמה. ח"כ אורלי לוי־אבקסיס (ישראל ביתנו) האשימה גם את הרגולציה במצב הנוכחי: "היתה כאן רשלנות פושעת. חברה אחרי חברה, בחוסר תום לב משווע, החלו לבטל את הביטוחים והרגולטור ישב בשקט כמשקיף מהצד".

אך מה שהוביל ככל הנראה להסכמה עם האוצר היו איומי השביתה שהשמיעו ניסקורן ויו"ר הסתדרות הרופאים, ד"ר ליאוניד אידלמן. ניסנקורן אמר במהלך הדיון כי המתווה החדש שמציע הפיקוח על הביטוח אינו פתרון טוב. "אגף שוק ההון נהג ברגל גסה ואינו נותן להאריך ביטוחים קיימים. גם תקופת האכשרה ארוכה, וכל האחריות מושתת על הסיעודיים עצמם".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email