הרשות בוחנת: התערבות בסוגיית ההעברות של לקוחות בין סוכנים

ברשות שוק ההון הודיעו כי יבחנו את הסוגיה של העברת לקוח לסוכן אחר ללא ידיעת הסוכן המקורי; אוהד מעודי: "מידע פרטי לא אמור לעבור מאחד לשני בלי שיהיה מודע לכך"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"זה לא האינטרס של סוכן שהוא הוגן שייקחו לו את הלקוח ללא הסכמתו או שהלקוח יעבור לסוכנות אחרת בלי שהוא בכלל מודע לזה. המידע שלו פרטי ולא אמור לעבור מאחד לשני בלי שיהיה מודע לכך. אנחנו עושים חשיבה בנושא".

כך אמר אוהד מעודי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון, בוועידת הסוכנים והיועצים ה-14 של עדיף, שהתקיימה השבוע. בראיון לרועי ויינברגר, כתב ביטוח ובנקאות בגלובס, ציין מעודי שהנושא הזה, אותו כינה "נושא הלידים", הוא אחד הנושאים שהרשות משתפת פעולה בו עם לשכת סוכני הביטוח:  "השיח עם הלשכה היום הרבה יותר טוב מאשר היה בעבר. לא תמיד אנחנו מסכימים על הדברים, אבל השיח חיובי, בונה", אמר.

מעודי. "השיח עם הלשכה היום הרבה יותר טוב מאשר היה בעבר" | צילום: סטודיו עדיף

בשבוע שעבר פרסמנו את פנייתו של נשיא הלשכה סו"ב שלמה אייזיק בנושא זה למנכ"לי חברות הביטוח בה ביקש מהם ליידע את הסוכן המקורי על כל ייפוי כוח שמגיע אל החברות לפני העברת לקוח שלו לסוכן אחר.

הסוכן האובייקטיבי

לשאלתו של ויינברגר לגבי הסיכויים, על רקע התפזרות הכנסת, לקדם את רפורמת הסוכן האובייקטיבי שאמורה לעבור בחקיקה, אמר מעודי כי "חלק מהדברים אכן היו צריכים להיות בחקיקה, אך יש לא מעט דברים במסגרת הוראות הרשות וחוזרי הממונה. חלק מהדברים פורסמו בעבר וחלק צפויים להתפרסם בעתיד. צריך לשים את הדגש מבחינת המטרות של אותה רפורמה: הראשון – צמצום ניגודי העניינים; השני – שקיפות; הדבר השלישי – השאת ערך למבוטח. שלושת הדברים הללו זה גם דבר שהסוכנים צריכים ורוצים. אם למשל סוכן עובד עם חברה אחת או שתיים, צריך לתת לזה שקיפות. המבוטח לפעמים מגיע, חושב שיש מולו סוכן שיש לו על המדף הרבה אפשרויות. הוא לא קיבל מענה ביטוחי. חושב שאין לו מה לעשות. לא תמיד הוא מודע שאפשר למצוא היצע רחב יותר אפילו בסוכנות אחרת. לכן הדבר הזה חשוב".

בנושא שירותי אקסטרה שסוכן מעניק ללקוח וגביית תשלום עבורם, ציין מעודי: "אנחנו לא מתנגדים לכך, אבל צריך לראות גם כאן שיש שקיפות. לפעמים אנחנו מקבלים תלונות של לקוחות – שלקוח נכנס לעסקת ביטוח אל מול סוכן ובדיעבד התברר שעליו לשלם לו קנסות או סכומים שבכלל לא שוקפו לו בתחילת הדרך. זה אינטרס של סוכן לפעול בצורה הוגנת". לדברי מעודי, רשות שוק ההון תתייחס לנושא זה בחוזרים ייעודיים בהמשך השנה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email