הרשות בוחנת חובת ביטוח דירה כמענה להתמודדות עם נזקי רעידת אדמה

הלשכה: "רעיון חשוב וטוב משום שאין מענה מהמדינה למגזר הפרטי ברעידת אדמה שתגרום נזקים". הלשכה מתנגדת ליוזמת הרשות שהבנקים למשכנתאות ימכרו גם ביטוח צד ג' בפוליסות דירה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"רעידת אדמה היא נושא שנמצא כל הזמן על השולחן, ואנחנו לא יודעים מתי ואם זה יקרה. צריך להתחיל לחשוב, וזו חשיבה ראשונית מאד שאנחנו מבצעים, על חבות והיקף הביטוח", אמר השבוע הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דר' משה ברקת, בכנס ביטוח אלמנטרי של עדיף תקשורת.

"כל הזמן ניסינו לפתור בעיות שקיימות במצב הנוכחי ואני סבור שלספק פתרון שנוגע לבעיה מסוימת זה להתמודד איתה מהשורש. יכול להיות שצריך ביטוח חובה, זה נושא שמתחיל להיבחן ראשונית ואנחנו נרצה לבחון את זה יותר לעומק בהמשך".

יש לבחון את הצורך בביטוח דירה חובה. צילום: shutterstock

לדבריו, צוותים של הרשות ומשרד האוצר ומשרדי ממשלה אחרים יפעלו במשותף בנושא. הוא התייחס בהקשר זה גם להיערכות ביטוחית בנושא קריסת מבנים.

"אפילו בעיה כמו התמוטטות בניינים, כמו שקרה לאחרונה בחולון", ציין הממונה, "אין ספק שהרשות פעלה במקרה הזה לטובת המבוטחים, אבל צריך לא להתבלבל בנוגע למה שקשור ל'מלפנים משורת הדין', ומהו אלמנט של כיסוי סביר שנמצא בפוליסה. אמרתי בעבר שנדאג שמה שנעשה לפנים משורת הדין צריך להיעשות לאוכלוסיות רחבות יותר ולא רק למי שהממון בכיסו. אך אי אפשר להניח שלפנים משורת הדין הופך להיות אלמנט עסקי רגיל בתחומי הביטוח. לכן אנחנו צריכים להתמודד בצורה נכונה עם האתגרים האלה ברמה רחבה יותר".

לחייב ביטוח דירה

בתגובה מסר סו"ב שי שדה, יו"ר הוועדה האלמנטרית בלשכה: "אנחנו מברכים על הרעיון וסבורים שהוא חשוב וטוב. מדינת ישראל לא תיתן מענה למגזר הפרטי בעת רעידת אדמה חזקה, ולכן חשוב לחייב את התושבים בישראל בביטוח דירה. קריסת הבניין בחולון זעזעה את המערכת; ברעידת אדמה חזקה יהיה מעניין לראות איך מתבצעת האכיפה. כשמדובר בביטוח חובה ברכב, אי אפשר לעבור טסט ללא הצגת ביטוח חובה בתוקף. לא ברור איך יוודאו את רכישת ביטוח הדירה", מציין סו"ב שדה.

ברקת ציין בנוסף כי אין לאפשר המשך שיווק פוליסות ביטוח דירה "נחותות". לדבריו, כל מי שמוכר פוליסות דירה צריך למכור גם צד ג', כולל בנקים (למשכנתאות) או סוכן בתוך או מחוץ למערכת הבנקאית.

שי שדה. צילום: באדיבות המצולם

על כך אמר סו"ב שדה: "אנחנו מתנגדים לכך בתוקף. הבנקים הם לא סוכני ביטוח. לבנקים למשכנתאות יש הרשאה למכור ביטוח רק כביטחונות להלוואת משכנתא".

הממונה התייחס לפוליסה התקנית החדשה לדירה, שתושק בשנה הקרובה. לדברי סו"ב שדה, הלשכה מברכת גם על כך, ומקווה שהיא תכלול כיסויים חדשים נדרשים כמו לעמדות טעינה לרכב חשמלי, מערכות פוטו ולטאיות ומענה למתקפות סייבר על פרטיים.

יותר תביעות ברכב

בהתייחסו לביטוח רכב, אמר ברקת כי בשלוש השנים האחרונות יש ירידה מתמדת במחירי ביטוח חובה ורכוש ברוב החברות, וזאת בזכות התחרות: "מנגד, אנחנו רואים עליה בחומרת התביעות גם בחובה וגם ברכוש. אנחנו רואים למשל עליה במחיר המשומשות והיצע מוגבל של חלפים, ולכן כנראה רואים יותר גניבות ובכלל יותר תביעות. אלו לצד פסיקות של בתי משפט, שמעלות את התביעה הממוצעת בחובה, מאתגרים את הענף. אנחנו חיים בשוק גלובלי ומסתמכים על מבטחי משנה שיכולים למעשה להכתיב פה את מגמת המחיר, ואסור לשכוח את זה".

הוא הזכיר את השינוי בביטוח הרכב שיזמה הרשות שלא לכלול תביעות קטנות של עד 5,000 שקל בניסיון התביעות של המבוטח, וציין כי חלק מהחברות כבר אימצו את זה.

"נעשה התאמות ושינויים נוספים ואם נראה שיש התנהגות שוק מסוימת, כמו למשל כאלה שיבקשו לגלות את כל התביעות מכיוון שהאינפורמציה לגביהם תוכל להוביל להוזלת מחירים, יכול להיות שנלך גם לשם", הוסיף ברקת.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email