הרשות מאזינה לשיחות המוקדנים של חברות וסוכנויות ביטוח

נשלל לשנתיים רישיון סוכנות הביטוח ”בינה", שנקנסה במיליון שקל בגין הטעייה חמורה של מבוטחים בידי מוקדניה. סלינגר: ”השיחות נמצאו מטעות ומשקפות התנהגות לא חוקית ולא הולמת בעל רישיון"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, החליטה לשלול לשנתיים את רישיון סוכנות הביטוח "בינה" מתל אביב ולהטיל עליה עיצום כספי בסך מיליון שקל. החלטה זו נבעה מממצאי ביקורת חמורים, שהובילו בצעד חסר תקדים להשבתת הפעילות הפסולה ולהטלת עיצומים משמעותיים על הסוכנות. בית המשפט המחוזי אישר את החלטת הממונה כאשר דחה את ערעור הסוכנות.

החלטת הממונה התקבלה לאחר ביקורת שביצעה רשות שוק ההון, בעקבות כ-120 תלונות שהוגשו לרשות כנגד הסוכנות ומנהליה, למעלה ממחציתן בין השנים 2010-2015 .מדובר במספר תלונות גבוה וחריג בהיקפו. אכיפה והסדרה של הנושא ל“ביטוח ופיננסים“ נודע כי ברשות שוק ההון עוקבים גם באמצעות האזנה של שיחות למוקדי מכירות של גופים עליהם התלוננו לקוחות. גורמים ברשות מסרו כי המאבק במוקדי המכירות הוא ”מטרה עליונה“ של הרשות, והיא תתמודד איתה באמצעות הגברת האכיפה על המוקדים, הסדרת המכירה באמצעות מוקדים ובדיקה מדוקדקת של מבקשי רישיון להפעלת מוקדים.

דורית סלינגר. "המאבק במוקדי המכירות הוא ”מטרה עליונה“ של הרשות, והיא תתמודד איתה באמצעות הגברת האכיפה | צילום: דוברות האוצר

בביקורת שביצעה הרשות לגבי סוכנות ”בינה" עלה כי הסוכנות הטעתה בתיאור עסקאות ביטוח, ואף רכשה עבור המבוטחים פוליסות ללא ידיעתם והסכמתם. בנוסף, הסוכנות הפעילה מוקד טלפוני על ללא רישיון מתאים. ”הטעיית המבוטחים נעשתה בדפוסי פעולה שונים, ביניהם הסוואת מטרת השיחה מהלקוח, העברת נתונים מוטעים ללקוח, טשטוש דרישת אישור תשלום עבור המוצר החדש, הטעיית הלקוח לגבי סכום הפרמיה החודשית, הקראת הצהרת בריאות ללא הקדמה וללא הסבר מלווה והימנעות ממתן תשובות ישירות“, קבעה הממונה. ”השיחות נמצאו מטעות ומשקפות התנהגות לא חוקית שאינה הולמת התנהגות בעל רישיון. השיחות גרמו לנזק של ממש ללקוחות ומבוטחים“.

תופעה פסולה

סוכנות הביטוח "בינה" הוקמה בשנת 2002 על ידי רם רוזנטל כעסק משפחתי שהכפיל את מכירותיו בשנים האחרונות. "לא מן הנמנע שבעקבות שימוש מאסיבי ומובנה בשיטות מכירה פסולות באמצעות המוקד הטלפוני", נקבע בביקורת. ביום בו החלה הביקורת מטעם רשות שוק ההון העסיקה הסוכנות למעלה מ-50 עובדים, והיקף הכנסותיה הסתכם במיליוני שקלים. "הביקורת שביצענו היא חלק מפעילות ענפה של רשות שוק ההון נגד הפעלתם של מוקדים טלפוניים למכירת מוצרי ביטוח.

"נמשיך לפעול למיגור התופעה הפסולה של מכירת ביטוחים בלתי מקצועית ובלתי ראויה במוקדים טלפוניים", אמרה סלינגר. בתגובה נמסר מסוכנות "בינה" כי החלטת המפקחת לוקה בפגמים רבים, וכי היא תערער על ההחלטה בימים הקרובים לבית המשפט העליון.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email