השילוב הבין דורי: תנאי קיומי להמשך עולם הביטוח

סו"ב אסף רג'ואן מספר על ניסיונו בשילוב הבין דורי, על הנקודות בהן כדאי להתמקד במהלך התהליך ועל נחיצותה של הוועדה הבין דורית בליווי הסוכנים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תחום שיתופי הפעולה והשילוב הבין דורי בין סוכנים ותיקים לצעירים הינו תנאי הכרחי וקיומי להמשכו של עולם סוכני הביטוח וענף הביטוח.

בניגוד למקצועות חופשיים אחרים, כגון ראיית חשבון ועריכת דין שבהם מקובל יותר לצרף שותף פעיל למשרד, בתחום הביטוח הדבר אינו שכיח וכל "סוכן לסוכן זאב".

כמו כן, על פי סקרים שנערכו בענף הביטוח, מרבית הסוכנים היו מעוניינים בדור המשך שיאפשר להם מעט לנוח ולהוריד את הרגל מהגז על מנת שיוכלו לנהל את העסק ממעוף הציפור ובמקביל יוכלו לקדם ולפתח את העסק בעבודה פחות קשה בעזרת סוכן צעיר. אך ישנם לא מעט חששות ופחדים שמהווים אתגר בשיתוף הפעולה הבין דורי.

שילוב בין דורי מלווה בחסמים פסיכולוגים ובחששות | צילום: shutterstock
ליווי מקצועי

את פעילותי בתחום הביטוח התחלתי בשנת 2011 ובמהלכה עברתי תהליך של שנה בשילוב עם סוכן מבוגר. התהליך עצמו היה בית ספר מצוין לשילוב כוחות בין שני עולמות שונים, ולמרות שלא צלח למדתי המון ממנו והוא נתן לי כלים רבים לשיתוף הפעולה הבא שלי.

אחת המסקנות העיקריות שלמדתי בתהליך זה שאחד הקשיים הבולטים ביותר בשיתוף הפעולה היו החסמים הפסיכולוגים שהיו מלווים בחששות, פחדים ודאגה לעתיד העסק הן של הסוכן המבוגר והן של הסוכן הצעיר.

במהלך התהליך למדתי מהם הדברים שחשוב יותר להתמקד ובמה פחות, כאשר המסקנה העיקרית שלי היתה שמאד חשוב לעשות את ההליך עם אנשי מקצוע מיומנים עם ניסיון שיוכלו ללוות את התהליך של השילוב הבין דורי מהתחלתו ועד סופו ויהוו עין אובייקטיבית הבוחנת את התהליך. פרט נוסף חשוב הוא שהדברים יהיו מוסכמים מראש בין הצדדים וכל צד יציין מהם מטרותיו ורצונותיו מראש ויתבצע תאום ציפיות שימנע אכזבות במהלך התהליך.

שילוב מתבקש

היתרונות לשילוב הבין דורי הינם רבים, הן לסוכן הצעיר והמבוגר כאחד; מצד אחד יכול הסוכן המבוגר להיעזר בסוכן הצעיר בכל הקשור לתחום הדיגיטלי ואילו הסוכן הצעיר יוכל ללמוד מניסיונו רב השנים של הסוכן המבוגר. השילוב יאפשר להגיע ללקוחות רדומים בתיק הסוכן, לייצר מכירות רבות יותר, להגדיל את התיק הביטוחי המשותף, כניסה לתחומים חדשים ושמירה והגדלת מח"מ התיק. בנוסף יוכל הסוכן המבוגר להוריד ממנו המון לחץ על ידי הכנסת דור צעיר ונמרץ עם מוטיבציה ורעב שיוכל לדאוג לנושאי התפעול, השירות והמכירות במשרד.

בשל העובדה שהשילוב הבין דורי הינו חשוב ומורכב מהיבטים רבים קמה הוועדה הבין דורית שתפקידה לתת כלים פרקטיים בתחום המשפט, החשבונאות, בתחום הארגוני והפסיכולוגי. כל אלה על מנת לאפשר שיתוף פעולה קל ופשוט יותר בין הסוכן המבוגר לצעיר.

מטרת הוועדה הבין דורית הינה לנסות להפיג את החששות והפחדים של הסוכנים המבוגרים והצעירים כאחד, לתמוך בסוכן המבוגר והצעיר, ללוות ולתת כלים יישומיים שיאפשרו לבצע את החיבור בצורה נכונה וטובה לכל הצדדים.

כפי שכולנו יודעים במהלך השנים האחרונות, בשל נושאי רגולציה רבים, דיגיטציה שמתפתחת במהירות, תחרות מחירים בלתי פוסקת וכניסת שחקנים חדשים לענף הביטוח – השילוב הבין דורי מתבקש מתמיד על מנת ליצור אוקיינוס כחול שיאפשר לסוכן המבוגר והצעיר כאחד להמשיך ולהישאר רלוונטיים ולפתח את העסק המשותף שיישמר לעוד שנים רבות.

הכותב הוא חבר הוועדה הבין דורית בלשכת סוכני הביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email