השפעת שינויי האקלים על מגזר הביטוח, פנסיה ופיננסים

הנציבות האירופית מקדמת אסטרטגיה חדשה רגולציה סביבתית ולונטרית של מוסדות פיננסיים בינלאומיים - מימון בר קיימא. סו״ב יוסי מנור מסביר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הנציבות האירופית אימצה ב-6 ביולי את האסטרטגיה החדשה למימון בר-קיימא, שקובעת מספר יוזמות להתמודדות עם שינויי האקלים ואתגרים סביבתיים אחרים, תוך הגדלת ההשקעה – והכלתם של ארגונים קטנים ובינוניים במעבר של האיחוד האירופי לכלכלה בת-קיימא. 

לדברי הנציבות, קיימות היא המאפיין המרכזי של התאוששות האיחוד האירופי ממגפת COVID-19 והמגזר הפיננסי יהיה המפתח בסיוע בעמידה ביעדי העסקה הירוקה האירופית.

המגזר הפיננסי יהיה המפתח לעמידה ביעדי התוכנית | צילום: shutterstock
האסטרטגיה החדשה למימון בר-קיימא כוללת, בין היתר, את הפעולות הבאות:

1.הנציבות תציע קריטריוני קיימות מינימליים למוצרים פיננסיים (מוצרים פיננסיים המקדמים מאפיינים סביבתיים או חברתיים), על מנת להבטיח ביצועים מינימליים של קיימות של מוצרים אלה כדי לחזק עוד יותר יישום הרמוני של התקנה ולתמרץ מאמצי מעבר.

2. הנציבות תבקש מ-EIOPA (הרשות האירופית לביטוח ופנסיה תעסוקתית) לנתח את מסגרת הפנסיה, להעריך את הצורך הפוטנציאלי להרחיב את המושג "האינטרסים ארוכי הטווח של מבוטחים ומוטבים" ולהציג את הרעיון כפול, תוך התחשבות בהעדפות הקיימות של לקוחות  ומוטבים ויעדים חברתיים וסביבתיים רחבים יותר ולהעריך אם יש לקבל הבהרה של כלל "האדם השקול”.

3. הנציבות תזמין את EIOPA להמשיך בעבודתה על זיהוי פרקטיקות על ידי ענף הביטוח בהקשר הרחב יותר של אספקת מוצרים (כולל תמחור וחיתום) או שירותים לניהול סיכונים הקשורים לשינויי אקלים על ידי לקוחות. בהתבסס על עבודתו של EIOPA, הנציבות תשקול אם פעולות חקיקה או אי-חקיקה על כללים זהירים או אחרים יכולות להקל על ספיגת הפרקטיקות הטובות שזוהו.

דיאלוג חוסן אקלימי

4. על מנת לשפר את ניהול סיכוני הקיימות בענף הביטוח, יידרשו המבטחים לבצע ניתוח "תרחיש שינוי האקלים" למטרות זהירות.

5. הנציבות תבקש מ-EIOPA להמשיך בפיתוח לוח המחוונים לאסון טבע עד אמצע 2022 והיא תבחן את השימוש בלוח המחוונים להערכת אבחון לפי המדינות החברות.

6. הנציבות תשיק דיאלוג חוסן אקלימי עד שנת 2022, בתמיכת תעשיית הביטוח, רשויות לאומיות, מקומיות ובעלי עניין אחרים, כדי להחליף שיטות עבודה מומלצות ולזהות דרכים להתמודד עם פער ההגנה על האקלים ולהגביר את החוסן האקלימית באמצעות המלצות או באמצעות התחייבויות 

7. במסגרת בחינת הוראת האשראי למשכנתאות, הוועדה תבחן דרכים לתמוך בקליטת משכנתאות חסכוניות באנרגיה עד סוף 2022. יתר על כן, הנציבות תשיק קמפיין מידע ברחבי האיחוד האירופי הממוען לעסקים ומשקי בית על התכונות והיתרונות של הלוואות כאלה.

8. בכפוף להערכה נוספת, תשקול הנציבות נקיטת צעדים לחיזוק המומחיות וההסמכה לקיימות של יועצים פיננסיים, בהתאם לתוכנית הפעולה של איגוד שוק ההון.

9. הנציבות תשקול אפשרויות בהיקף מסגרת הטקסונומיה של האיחוד האירופי. עד סוף 2021 תפרסם הנציבות דו"ח המתאר את ההוראות שיידרשו לכיסוי פעילויות כלכליות שאין להן השפעה משמעותית על הקיימות הסביבתית ועל הפעילות הכלכלית הפוגעות באופן משמעותי בקיימות הסביבתית.

הכותב הוא חבר ועדת ההיגוי של לשכות הביטוח באירופה, יו"ר מטה אירופה ואוקיאניה בארגון MDRT.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email