השר לשעבר גדעון סער: "הענף הפנסיוני יצטרך לעבור שינוי"

יו"ר הוועדה הציבורית לענף הביטוח שהקימה הלשכה, טען כי המדינה נסוגה מאחריותה במקומות רבים מדי, ביניהם הפנסיה והסיעוד: "הנושא הפנסיוני מחייב סוכן ביטוח מקצועי ומומחה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"אנחנו בישורת האחרונה של עבודת הוועדה. אנחנו בשלב של ישיבות פנימיות, שבהן אנחנו מנתחים את כל החומר האדיר ששמענו ומתחילים לגבש את הכיוונים. למדנו הרבה מאוד גם מכם הסוכנים. 20 שנה הייתי במוקדי קבלת החלטות. הוועדה הזו היא אחד הניסיונות היותר שאפתניים לגזור חשיבה על מה לעשות ברמה תכנונית ומעשית לטובת ענף הביטוח. לוועדה הגיעו בכירי מקבלי ההחלטות – שר הבריאות ושר הרווחה, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, יו"ר ההסתדרות וראשי ענף הביטוח וגם מחו"ל, והיא תהווה מסד מצויין לחשיבה ותהליכים ברמת הענף כולו".

כך אמר השר לשעבר גדעון סער, יו"ר הוועדה הציבורית לענף הביטוח שהקימה הלשכה, בערב הפתיחה של הכנס הפנסיוני באילת. בקהל ישבו גם רעייתו של סער, גאולה אבן, ובתו התינוקת.

גדעון סער

ממכירה לייעוץ

סער טען בדבריו, כי המדינה נסוגה מאחריותה במקומות רבים מדי, בהם גם הפנסיה והסיעוד, וכי נוצר בתחומים אלה כאוס שפוגע בעיקר בחלשים. "צריך לעסוק בנושאים האלה ברמה הגבוהה ביותר של קבלת ההחלטות הלאומית. הענף הפנסיוני יצטרך לעבור שינוי. יהיו גיוון והתאמה שיצטרכו לזכות במומחיות. גיל הפרישה הוא נושא מורכב שלא הגענו לדון בו. אולי דרוש גיל פרישה דיפרנציאלי יותר? צריך לחשוב איך מתמודדים עם יותר שנות פנסיה ופרופורציות משתנות בין מספר שנות עבודה, שנותרות קבועות, לבין מספר שנות פנסיה שהולכות ומתארכות. בין היתר, צריך לחשוב איך מתחילים את החיסכון לפנסיה בגיל מוקדם יותר. צריך לחשוב על נושאים כמו מתי מסיימים תיכון ומתי מתחילים צבא, כי בישראל נכנסים מאוחר יותר יחסית לשוק העבודה", אמר סער. הוא הוסיף כי לדעתו צריך להשקיע בחינוך פנסיוני של הציבור. "רוב חייהם, אנשים לא מגיעים לחשוב על הנושא הזה. כשהם מתעוררים זה ברוב הפעמים מצב שלא ניתן לשנות הרבה. ראינו שגם בעולם, הנושא הפנסיוני מחייב סוכן ביטוח עם התמקצעות, מומחיות ומעבר ממודל של מכירה למודל של ייעוץ".

בפנייה אל קהל הסוכנים אמר סער, "למדתי להכיר אתכם, ציבור עצמאי שמנהל עסקים, לרוב קטנים,  שמתמודד עם שינויים ועם רגולציה, יש שיטענו אובר רגולציה, וממשיך להאמין בחשיבות של המקצוע לטובת הציבור. בעיניי, מעבר לאינטרס של הסוכן תמיד עמדו שאלות שנוגעות לציבור ולטובת הציבור, עם ראייה מתוך ניסיון חיים מאוד עשיר של בעיות שצריך לתת להן מענה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email