השר משה כחלון: "רפורמת הקרנות הנבחרות גדולה יותר מרפורמת הסלולר"

בראיון מיוחד התייחס שר האוצר לרפורמות המתוכננות בתחום הביטוח, למינויו של ד"ר משה ברקת במקומה של דורית סלינגר, ולחשיבות שבהקמת מוסד בוררות בין מבוטחים לחברות ביטוח • הריאיון המלא במגזין שיתפרסם בכנס אלמנטר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לאחרונה נפגש נשיא הלשכה, סו"ב ליאור רוזנפלד, עם שר האוצר, משה כחלון, בכנס יועצי המס שהתקיים באילת. לדברי רוזנפלד, השר קיבל דיווחים על הנושאים שמטרידים את סוכני הביטוח ואת המבוטחים. רוזנפלד הציג בפני כחלון את "הגזרות" העיקריות של דורית סלינגר, הממונה הקודמת על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, עמן מתקשים סוכני הביטוח להתמודד, והשניים סיכמו להמשיך להיפגש ולשתף פעולה. אולי מדובר בדף חדש, אך בינתיים בלשכה מאוכזבים מהתעלמות השר מעולם סוכני הביטוח ועמדתו הקבועה בעד הגזרות שהציבה סלינגר. לפני 4 שנים, לקראת הבחירות לכנסת, הבטיח כחלון לליאור רוזנפלד, אז יו”ר מחוז חיפה והצפון, והיום נשיא הלשכה, כי יעמוד לצד סוכני הביטוח.

כחלון, המגדיר את עצמו כשר חברתי, משקיע מרץ רב במסגרת תפקידו כשר האוצר, בהורדת יוקר המחיה ובייחוד בהורדת מחירי הדיור. הציבור מכיר אותו כרפורמטור בתחום הסלולר, וכמי שהוזיל את השימוש בטלפונים הניידים, אבל הרפורמות שלו בתחום הדיור – ובעיקר תכנית "מחיר למשתכן", זוכות לביקורות חריפות, וטרם הביאו לתוצאות המיוחלות בהוזלת מחירי הדירות. חשוב לציין כי יש סימנים מעודדים להתמתנותהמחירים, אבל עוד אין מענה אמתי לרוב מחוסרי הדיור.

משה כחלון שר האוצר | צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

בראיון למגזין כנס אלמנטר של לשכת סוכני הביטוח, בחר כחלון להתבטא בנושאים החשובים לו, וגם את זה הוא עשה בזהירות ובממלכתיות, מבלי לפתוח במלחמות מיותרות נוספות. מהפכת הפנסיה של כחלון בשנים האחרונות היה כחלון שותף לכמה רפורמות בתחום החיסכון הפנסיוני והביטוח, כמו חיסכון לכל ילד, הוזלת ביטוח החובה ועוד. אחת הרפורמות שיזם יחד עם סלינגר בתחום הביטוח הייתה רפורמת "קרנות פנסיה ברירת מחדל", או בשמן הנוכחי "הקרנות הנבחרות". למרות הבשורה לציבור העובדים, ובייחוד לציבור החלש, המספרים של המצטרפים לאחת הקרנות הנבחרות בשנתיים האחרונות לא מראים על הצלחה גדולה. אולם, בבתי ההשקעות מיטב דש, הלמן אלדובי, אלטשולר שחם ופסגות, שזכו במכרז השני של "הקרנות הנבחרות", אשר הסתיים לפני כחודש, תולים תקוות רבות במה שהם מכנים "מהפכת הפנסיה של כחלון".

שר האוצר התייחס לשאלה האם מספר המצטרפים אל הקרנות שנבחרו במכרז הזה יהיה גדול יותר מהמכרז הראשון, שלא הראה הצלחה גדולה: "הרפורמה של קרנות הפנסיה הנבחרות היא רפורמה אדירה עבור הציבור. ההבדל בינה לבין הרפורמה בסלולר טמון בטווח הזמן שבו היא תורגש, כלומר אם את הרפורמה בסלולר הציבור חש מיד, בחשבון שהוא שילם, אז את הרפורמה בפנסיה הינה בראייה לטווח ארוך ותוך דאגה לדורות הבאים. הרפורמה הפנסיונית תוסיף מאות אלפי שקלים לאדם ותהווה שינוי משמעותי לאיכות החיים שלו כפנסיונר. מבחינת מספרים, אכן מדובר בסדרי גודל אדירים וברפורמה גדולה יותר מרפורמת הסלולר".

מסלינגר ועד ברקת

לפני שנתיים החליט כחלון להיפרד מאגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון, שהיה אגף חשוב במשרד האוצר, והפך אותו לרשות עצמאית. דורית סלינגר, מי ששימשה כראש האגף, הפכה לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון. סלינגר ניצלה את הכוח שניתן לה לביצוע הסדרים בשוק הביטוח מבלי לעבור את מסננת השר או הכנסת. כחלון מסכם את כהונתה של סלינגר, תוך כדי שהוא מתייחס לביקורת הרבה שהייתה כלפיה מהגופים השונים בשוק הביטוח, וכן לשאלה האם היה נכון להפוך את האגף לרשות עצמאית: "אני חושב שהיה חד משמעית נכון להפוך את האגף לרשות עצמאית. הרשות מנהלת היום למעלה ממחצית מהכספים של הציבור במדינת ישראל, וחשוב שתהיה חזקה, עצמאית ותדאג לאינטרסים של הציבור. באשר לדורית – היא הייתה מהרגולטורים האמיצים ביותר שפגשתי, ופעלה ללא לאות לטובת האינטרסים של המבוטחים והציבור הרחב". מחליפה של דורית בתפקיד הוא ד”ר משה ברקת. באשר למיניו אומר שר האוצר כי “מדובר באיש מקצוע ראוי, ואני משוכנע שהוא ימשיך לפעול לטובת האינטרסים של הציבור, ולקידום רשות שוק ההון".

הקמת מוסד בוררות בין מבוטחים לחברות הביטוח הוצא מחוק ההסדרים והוא לא מטופל בינתיים. כחלון, שהיה בעד הקמתו, מתייחס לחשיבות שבמוסד בוררות כזה ולסיכוי שהוא יוקם לבסוף: "החשיבות של מוסד בוררות בענף הביטוח היא גבוהה מאוד, כי הוא זה שמעביר את הכוח למבוטחים, שמתקשים להתמודד בתביעות שלהם מול החברות. אני משוכנע שיש סיכוי להעביר את זה בחקיקה, משום שזה מהלך נכון וצודק מאין כמותו".

הריאיון המלא עם שר האוצר משה כחלון יתפרסם במגזין המיוחד של “ביטוח ופיננסים”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email