השתתפות סוכן הביטוח ברווחי חברות ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

באחרונה חלה הידרדרות ממשית בהכנסות סוכני הביטוח עקב שינוים רגולטוריים בצמצום עמלות הסוכנים בביטוחי מנהלים ובביטוחי קרנות הפנסיה. נושא זה גורם לסוכני ביטוח להפסיק לעסוק בתחום הקרוב ללבם ואף חשים שליחות בעיסוק זה.

בו בזמן, חברות הביטוח המסחריות החלו לקלוט ישירות את המבוטחים, היות שלסוכנים לא נשאר עניין ואף לא עמלה בצדה. נוצר מצב חדש שבו סוכני ביטוח החליטו להצביע ברגליים ולהפסיק לשווק את המוצר עקב עמלה נמוכה של אחוז בלבד, זאת בניגוד גמור לכתבה המשמיצה ב"כלכליסט" (20.8) בנושא עמלות הסוכנים.

ואולם המוצר מניב רווחי מיליארדים לחברות הביטוח. בזמן שבו חלה רגרסיה אצל סוכני הביטוח (הכנסות ירדו, סוכנים עזבו) הציגו חברות הביטוח רווחים אסטרונומיים המגיעים למאות מיליוני שקלים, ומקור הכסף מגיע רובו ככולו מעבודת נמלים של סוכני הביטוח עצמם שמתוגמלים עבור עבודתם "בנזיד עדשים" ולא מהרווחים הללו.

בשווקים ובחברות היי-טק מקובל לשתף את השותפים לעשייה באופציות, בבונוסים וברווחי העשייה. כך מתוגמלים מנהלי חברות הביטוח, שנהנים ממשכורות ומבונוסים על הצלחתם שלמעשה נובעת מהעבודה השחורה של הסוכנים.

אין לשכוח זאת, שהרי גם ראשי חברות הביטוח מכריזים בכל כנס ובכל אירוע כי סוכני הביטוח הינם הנכס היקר ביותר לחברות הביטוח. אם כך הדבר, נאה דורש – נאה מקיים, או שמא מדובר במס שפתיים. אם לא מדובר במס שפתיים, אזי עליהם למצוא דרך לשתף את סוכני הביטוח ברווחי החברות.

חברות הביטוח צריכות לשתף את סוכני הביטוח ברווחיהן בכל שנה ושנה, הן סוכנים העוסקים בביטוח אלמנטרי והן סוכנים העוסקים בביטוחי חיים ובפנסיה. חברות הביטוח משלמות 26% מס חברות על רווחיהן למס הכנסה. מדוע לא למצוא נוסחה או מטריצה שבה יתוגמלו סוכני הביטוח לפי נוסחת פעילותם ובכך גם חברות הביטוח ישלמו פחות מס הכנסה, היות שהכסף מועבר בחלקו לסוכני הביטוח על פועלם ופעילותם, פועל יוצא מכך הוא ש"זה נהנה – וזה לא חסר".

כך גם חברות הביטוח יקטינו את חבות המס שלהן, היות שחלק מהרווחים מועבר לסוכנים, והסוכנים עצמם ישלמו המס לפי חבות שומה אישית. על פי פרסום איגוד חברות הביטוח, הרווח המצרפי של חברות הביטוח ב-2013 הסתכם ב-3.6 מיליארד שקל. אנו מבקשים מחברות הביטוח תגמול של 10% על הרווח הזה.

במשך שנים כיתתנו רגליים בקיץ החם והיוקד ובחורף בגשמי זלעפות, בזמן שבחברות הביטוח ישבו במשרדים מחוממים וממוזגים. בנוסף, גם כשהושמצנו על ידי הביטוחים הישירים בסגנון שוקה, חברות הביטוח אף לא טרחו לעזור לנו להשיב "מלחמה שערה" כנגד הישירים, כשאלה תקפו אותנו בכל כלי תקשורת אפשרי.

וכעת, כשאנו קורסים, אנו מבקשים השתתפות ברווחי חברות הביטוח וזו לא מלת גנאי. בקצב הזה של חוסר תגמול, תוך 10 שנים כבר לא יהיו סוכני ביטוח. אנו נקצה חלק מהתגמול להכשרת סוכנים חדשים והחלק הארי לסוכנים הפעילים בתחום. מיותר לציין שישנם כספים מסולקים שחברות הביטוח מרוויחות עליהם הון עתק וגם לא מתגמלות את הסוכנים.

בשנתיים האחרונות הרוויחה הראל כ-1.4 מיליארד שקל, הפניקס 1.2 מיליארד שקל, מגדל 1.1 מיליארד שקל ומנורה מבטחים 824 מיליון שקל, בזמן שאצל סוכני הביטוח ניתן לראות קיטון משמעותי בהכנסות. מיותר לציין כי סוכני הביטוח כבר לא שורדים, היות שחברות הביטוח עברו לעסוק בעיקר בשוק ההון ויש להן פחות עניין בסוכנים. כל אחת מחברות הביטוח מגלגלת מעל 100 מיליארד שקל, ואין לה עניין לעסוק בביטוח אלא בניהול השקעות של כספים שהסוכנים העבירו להן.

פועל יוצא מכל האמור: חברות הביטוח נמצאות בשוק של "שוורים", שבו הן רק מרוויחות- והרבה, אפילו יותר מהבנקים. כל זאת על גב סוכני הביטוח שטרחו בעמל רב לגייס להם את הכספים, ולכן צריך לעבור לשלב שבו אנו נקבל תגמול הולם על פועלנו הרב. הראשון שנאות לסייע לסוכנים, גם בדרך עקיפה, היה שלמה אליהו, יו"ר ובעלי חברת מגדל, שאף העביר וחילק את הלקוחות של סוכנות איחוד ישיר מבעלות מגדל לסוכני מגדל. בהזדמנות זו, ארשה לעצמי לבקש מאליהו שיהיה נושא הדגל ויהיה הראשון לקדם את המיני מהפכה ויכריז על שיתוף פעולה במהלך זה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email