התחרות בשוק האשראי מתחילה

הממשלה צפויה לאשר בקריאה שנייה ושלישית את חוק הפיקוח על פלטפורמות ה־P2P (הלוואות בין אנשים) - זוהי בשורה משמעותית לשוק האשראי הצרכני בישראל ובשורה משמעותית אפילו יותר לציבור החוסכים והמשקיעים בישראל
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בסוף החודש שעבר אישרה ועדת הרפורמות את נוסח החוק להסדרת הפיקוח על פלטפורמות ה־P2P . את המהלך הובילה יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ רחל עזריה (כולנו), בתמיכה וגיבוי של שר האוצר, משה כחלון, שסימן את שוק האשראי הצרכני כיעד אסטרטגי ליצירת תחרות בשוק האשראי הצרכני. למרות לחצים אדירים שהופעלו על משרד האוצר ועל הוועדה מצד המערכת הבנקאית והגופים הפיננסיים המסורתיים,
משרד האוצר וועדת הרפורמות אישרו את החוק לאחר מספר חודשי דיונים.

את המהלך הניעה והובילה חברת ההלוואות בין אנשים טריא, בהובלת ורדה לוסטהויז, שבתפקידה האחרון שימשה כיועצת המשפטית של בנק ישראל וחברת הנהלת הבנק. "מטרת האסדרה שאנחנו ביקשנו לקדם הייתה לייצר פיקוח בשוק חדש יחסית אך עם קצב גידול יוצא דופן שהממשלה הכריזה עליו כבעל פוטנציאל לייצר ולקדם תחרות בשוק", אומר נדב מנסדורף, שותף בטריא וסמנכ"ל אסטרטגיה.

"קבלת רישיון מצד הרגולטור תחייב עמידה בתנאים מאוד ברורים ובסטנדרטים גבוהים בכדי להגן ולשמור על המשקיעים וכספיהם וכן ייתן את הדחיפה לשוק כך שתהפוך לאלטרנטיבה משמעותית למערכת הפיננסית המסורתית ותקדם תחרות אמיתית בענף האשראי".

הרגולטור שמונה לפקח על הפלטפורמות האינטרנטיות הינו רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. במסגרת ההסכם שנוסח בוועדה יעבדו ביחד הפיקוח על הפלטפורמות והפיקוח על הבנקים בכדי למנוע מהבנקים לפגוע בתחרות באמצעות חשבונות הנאמנות של הפלטפורמות שמתנהלות אצלם. בנוסף, לאחר שהבנקים הבינו כי נכשלו בהפלת החוק, הביעו האחרונים את רצונם להיכנס לשוק ולהקים פלטפורמות בעצמם. חברות הפלטפורמות בתחום, הביעו תרעומת על כך והסבירו כי במידה והבנקים יכנסו לשוק הם ישתמשו בכוחם הפיננסי כדי להציף אותו ולהביא להפלתן של הפלטפורמות.

הוועדה קיבלה את טענת הפלטפורמות ועל הבנקים נאסר להיכנס לשוק ה־P2P למשך 3 שנים כחלק מהגנת ינוקא על הפלטפורמות וכן נאסר על חברות האשראי להיכנס לשוק זה עד לאחר השלמת ההתנתקות שלהן מהבנקים. "לאחר שהבנקים ניסו להילחם בכל דרך אפשרית בפלטפורמות", אומר מנסדורף, "הוועדה עשתה לזה סוף ויצרה שורה של הגבלות וסעדים שמונעים מהבנקים לחבל בתחרות הפלטפורמות באמצעות התשתית הבנקאית. בנוסף, הוועדה הכריזה כי היא תגן על הפלטפורמות מניסיונות כניסת בנקים כשחקנים לשוק בכדי למוטט אותו באמצעות גודלם. זוהי בשורה חשובה לציבור בישראל ולתחרות בשוק הפיננסי".

בין הדרישות לקבלת רישיון ניתן למנות עמידה בתנאי ממשל תאגידי, בהון עצמי לפלטפורמה כדי למנוע סיכונים תפעוליים, בתנאי שקיפות, הגינות ושמירה על זכויות המשקיעים והלווים בפלטפורמה ועוד.

חשוב לציין כי לשכת סוכני ביטוח, באמצעות תת הוועדה לפיננסים, זיהתה את הפוטנציאל הגלום בשוק הצומח של P2P כבר באוקטובר 2016, עת שילבה עמדת שירות של טריא בכנס הפיננסים הארצי.

 


לשכת סוכני ביטוח זיהתה את הפוטנציאל הגלום בשוק הצומח של P2P כבר באוקטובר 2016 | צילום: Fotolia

שיתוף פעולה

במהלך המחצית הראשונה של 2017 גיבשה הלשכה יחד עם ראשי טריא, פלטפורמה לשיתוף פעולה. יו"ר תת הוועדה לפיננסים, סו"ב יוסי
ורסנו מציין כי "במסגרת התנאים המיוחדים של חברי לשכת סוכני הביטוח מול טריא, יכולים חברי הלשכה להציע ללקוחותיהם תנאים
ייחודיים הכוללים:

  • תשואה שנתית ממוצעת של 5% נטו על כספים שיופקדו בטריא באמצעות הסדר הלשכה.
  • 100% בטוחות משועבדות בנאמנות על כספים שיופקדו ע"י לקוחותיהם של חברי הלשכה.
  • פיזור של כספי המשקיעים בין 500 הלוואות שונות בכל תיק לקוח של חבר לשכה המפקיד כספים בטריא.

 

אלו הם תנאים עדיפים בהרבה לעומת מה שטריא מציעה ללקוח הבודד בשוק החופשי. חשוב לציין שדמי הניהול על סכומי הצבירה בטריא הינם אחידים ועומדים בשיעור של 0.4%, כשתגמול הסוכן גבוה בהרבה ביחס לתגמול מכל מוצר פיננסי אחר הנגזר מדמי ניהול שכאלו. זו התגלמות אמיתית של WIN WIN בין הערך שמעניק סוכן הביטוח ללקוחותיו תוך תגמול ראוי על עבודתו של הסוכן.

בימים אלו מסתיים לו סבב ארצי של הדרכות שמעביר יאיר בן דוד במחוזות השונים של הלשכה ברחבי הארץ.

במהלך חודש אוגוסט צפוי להתקיים במכללה לפיננסים וביטוח בתל אביב יום הדרכת פיננסים אשר יכלול גם הרצאה רחבה על הטמעת הפעילות עם טריא במשרדי חברי הלשכה. בכפוף להיענות חברי הלשכה, יכול שתיפתח גם קבוצת מיקוד ארצית לסוכנים אשר מעוניינים לבצע פעילות בהיקף משמעותי עם הפלטפורמה שטריא מציעה לחברי הלשכה.

סו"ב יוסי ורסנו הוא יו"ר תת הוועדה לפיננסים ומר יאיר בן דוד הוא מנהל תחום תאגידים וסוכניות בחברת טריא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email