התייקרות בענף ביטוח הרכב: ביטוחי החובה מתייקרים ב־3%־5%

ביטוח החובה יתייקר ב־5%־4% ⋅ בחלק מהחברות הוא כבר התייקר בשיעור קטן יותר אותו אישרה הרשות ⋅ בענף צופים גם התייקרות של הביטוח המקיף ⋅ הלשכה: "התייקרות מתונה משום שמדובר בשוק תחרותי"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חברות הביטוח פנו לרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון בבקשה לייקר את ביטוח החובה. לטענתן תעריף ה"פול" המהווה את התקרה ממנה נגזר המחיר בחברות הביטוח אמור להיות גבוה משמעותית. לטענתן, ההתייקרות מתבקשת מהגדלת תשלומי חברות הביטוח (העברות) לקופות החולים על טיפולים בנפגעי תאונות מ־9.4% ל־12.66%, וכן מדרישת מבטחי המשנה על רקע הירידה ברווחיות בתחום.

נודע, כי רשות שוק ההון אישרה למספר חברות ייקור מתון של אחוזים בודדים, לאחר בדיקה פרטנית של הדוחות העסקיים של כל חברה, אך לא מדובר בינתיים בייקור גורף. ברשות מחכים לדוח מאגר המידע הסטטיסטי בענף ביטוח רכב חובה כדי להחליט מה יהיה שיעור העלייה בתעריפי ביטוח החובה. הדו"ח אמור להתקבל בעוד כחודש.

שי שדה. "ישפיע על כל בעל רכב באופן שונה". צילום: באדיבות המצולם/לשכת סוכני הביטוח

לדברי סו"ב שי שדה, יו"ר הוועדה האלמנטרית בלשכה, גם ביטוח הרכוש (מקיף) יתייקר כנראה בקרוב, והסיבות הן: "1. אנו עדים בתקופה האחרונה לעלייה משמעותית בגניבות רכב; 2. המחסור העולמי בחלפים לכלי הרכב גורם להתייקרותם. תחום זה הוא מאוד תחרותי ומשתנה בהתאם לשווי הרכב, גיל הנהג, ניסיון תביעות ועוד; בכל מקרה, יהיה מעניין לראות את השפעת הגורמים שמניתי על הפרמיה".

יש לציין כי החברות יוכלו גם לצמצם את גובה ההנחות למבוטח ולא להעלות במישרין את מחיר הביטוח".
לגבי ההתייקרות הוודאית של ביטוחי החובה, אומר סו"ב שדה: "גם פה יש שתי סיבות – 1. ההתייקרות מתחילת 2022 של העברות המבטחים לקופות החולים ל־12.66% מדמי ביטוח החובה שגבה המבטח בחודש הקודם; 2. יש שחיקה במהלך השנים האחרונות במחיר ביטוחי החובה; הגענו לאבסורדים של פרמיה בסך 600־700 שקל על ביטוח חובה לרכש חדיש. נוצרה ירידה ברווחיות מה שהביא ללחץ מצד מבטחי המשנה להעלות את הפרמיות.

ההתייקרות תהיה מתונה – אחוזים בודדים, גם משום שמדובר בשוק תחרותי. היא תשפיע על כל בעל רכב באופן שונה – תלוי בחברה, תלוי בשווי הרכב, ועוד פרמטרים כמו גיל הנהג וכד'".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email