התקופה לרישום חלוקה פנסיונית בין בני זוג שהתגרשו תוארך עד סוף 2019

הכנסת אישרה סופית את הצעת החוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו. ח"כ מירב מיכאלי: "החלוקה הזאת היא ההבדל בין חיים מעל או מתחת לקו העוני"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מליאת הכנסת אישרה השבוע בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו. הצעת החוק שאושרה, הוגשה בידי חברי הכנסת מרב מיכאלי, מיכל רוזין ואלי אלאלוף, והיא מאריכה את התקופה לרישום פסק דין לחלוקת חיסכון פנסיוני עד לסוף שנת 2019. 72 תמכו בהצעת החוק ללא מתנגדים.

הרקע להצעה הוא חוק שהתקבל ב־2015 לאחר מאבק ממושך, שאפשר את החלוקה ואף לקיימה רטרואקטיבית בתנאי שהבקשה תוגש בתוך שנתיים. אולם שר האוצר דאז, יאיר לפיד, לא התקין תקנות ולא היו פרסומים לנושא כפי שסוכם. כך נוצר מצב שמעט מאוד אזרחים ובמקרה זה בעיקר אזרחיות – ניצלו את זכותם. לפיכך, נדרשה הארכה שתאפשר לחוק להגשים את מטרתו ותסייע בעיקר לנשים מבוגרות, שחלקן הגדול דלות באמצעים, לנצל את זכותן לקבל מכספי הפנסיה של בן הזוג בעת פרידה.

בדברי ההסבר לחוק נכתב: "התברר כי למרות הזמן שחלף ממועד תחילתו של החוק, הרי שעד עתה טרם הותקנו תקנות לעניין הדרכים להגשת בקשה לרישום פסק דין לחלוקת חיסכון פנסיוני במנהלת הגמלאות של שירות המדינה ובצה"ל. דווקא גורמים אלה שאליהם נוגעת האפשרות לזכות בקצבת השאירים טרם הטמיעו את החוק וטרם הנהיגו מערכת סדירה של רישום בקשות. כמו כן התברר כי למרות הבטחות בעניין זה, לא הובאה לידיעת הציבור האפשרות לפנות ולהגיש בקשה לרישום לגבי פסקי דין ישנים שקדמו למועד".

ח"כ מיכאלי: "מדובר בעזרה משמעותית, בעיקר לנשים, שעבורן החלוקה הזאת היא ההבדל בין חיים מעל או מתחת לקו העוני. אם אתם מכירים אנשים שהתגרשו לפני שנים ולא חילקו בניהם את הפנסיה זה הזמן להגיד להם להגיש בקשה ולקבל את מה שמגיע להם בדין".

ח"כ רוזין: "זה תיקון חשוב שיפתח דלת לגברים ובעיקר לנשים לקבל את כספי הפנסיה שמגיעים להם מכוח החוק ונמנע מהם. תיקון החוק ישפיע באופן ישיר ומיידי בעיקר על נשים גרושות ואלמנות, ברובן מבוגרות, שמצבן הכלכלי היה תלוי בבן זוגן המפרנס, בזמן שהן נשארו בבית לטפל בילדים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email