ועדת האיתור למחליף לסלינגר טרם התכנסה

סלינגר פורשת בסוף אוגוסט 2018 ובאוצר אומרים שרק בימים הקרובים יפורסמו שמות חברי הוועדה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפני כחודש וחצי החליט שר האוצר משה כחלון, בעקבות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, להקים ועדת איתור כדי לבחור מחליף לממונה על שוק ההון דורית סלינגר, שתפרוש מתפקידה בסוף אוגוסט. ממשרד האוצר נמסר אז, כי תוקם ועדת איתור בקרוב מאוד וכי בראשה יעמוד מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. ועדת האיתור אמורה להמליץ על שניים־שלושה שמות מהם יבחר שר האוצר את הממונה הבא.

ואולם, למרות לחץ הזמן, שכן סלינגר פורשת בסוף אוגוסט, עד כה טרם התכנסה הוועדה וגם לא אוישו כל חבריה. ד"ר נדין בודו טרכטנברג, המשנה לנגידת בנק ישראל, שהתבקשה לשמש חברה בוועדה, הודיעה לאוצר כי לא תשתתף בוועדה בשל חשש לניגוד עניינים.

בוועדה ישתתפו נציג מטען היועץ המשפטי לממשלה, כנראה המשנה ליועמ"ש מאיר לוין, נציג נציבות המדינה ושני נציגי ציבור. ממשרד האוצר נמסר כי בימים הקרובים יפורסמו שמות חברי הוועדה.

הגדרה מחודשת

סיבוך נוסף צץ לאחר שנציבות המדינה טענה שבעקבות השינוי במעמד הפיקוח על הביטוח לרשות עצמאית, יש צורך לחדש את הגדרת התפקיד ותנאי הסף שלו. תנאי הסף שנקבעו אשתקד לבכירי האוצר הם: 10 שנות ניסיון בתחומים המקצועיים הרלוונטיים למשרה וחמש שנות ניסיון בתפקידי ניהול בכירים בשירות הציבורי או בתאגיד בעל היקף עסקים משמעותי; או 10 שנות ניסיון בתפקידי ניהול בכירים בשירות הציבורי או בתאגיד בעל היקף עסקים משמעותי, וחמש שנות ניסיון בתחומים המקצועיים הרלוונטיים לתפקיד. ואולם, כאמור, רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון כבר אינה אגף במשרד האוצר אלא רשות עצמאית, ולכן צריך לשנות את תנאי הסף.

המועמדת שהובילה את בורסת השמות למועמדים להחליף את סלינגר, עו"ד מיה ליקוורניק (לשעבר שותפה בכירה באחד ממשרדי עורכי־הדין המובילים הארץ, פירמת מיתר־ליקוורניק), לא עומדת בתנאי הסף של בכירי האוצר כפי שפורטו לעיל, בכך שאין לה ניסיון ניהולי בתחומים המקצועיים הרלוונטיים לתפקיד. כך לפחות טוענים גורמים בענף הביטוח ובענף המשפטי. עם זאת, הם סבורים, שלמרות חוסר הניסיון של עו"ד ליקוורניק בתחום הביטוח, היא מועמדת ראויה לתפקיד והמועדפת על שר האוצר ומנכ"ל משרדו, העומד בראש ועדת האיתור.

שמות נוספים שמוזכרים כמועמדים אפשריים לתפקיד הממונה על שוק ההון הם יואב בן־אור, מנהל עמיתים, הגוף המנהל של שמונה קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, ורמי דיין, מנכ"ל משותף של אגם לידרים. שניהם שימשו בעברם בתפקיד המשנה למפקח על הביטוח. גם הסגן הבכיר לממונה אסף מיכאלי מוזכר כמועמד וכאופציה לשמש מ"מ ממונה, אם תיווצר בעיה באיוש התפקיד במועד.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email