ועדת הכספים אישרה: עובד סיעודי שאינו ישראלי, ושלא עבד ביום הבחירות לא יהיה זכאי לתשלום

עובדים הנמנים על קבוצה זו שיעבדו ביום הבחירות יהיו זכאים לשכר רגיל של 100% בלבד; התקנה אינה תקפה לגבי עובדים זרים אחרים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בשורה לחולים הסיעודיים המעסיקים עובדים זרים: ועדת הכספים, בראשות ח"כ משה גפני, אישרה אתמול (ד') את 'תקנות הבחירות לכנסת (תשלום שכר לעובד בסיעוד שאינו אזרח ישראלי המועסק על ידי יחיד – הוראות לעניין הבחירות לכנסת ה־23)'. התקנות מבקשות לקבוע כי עובד סיעוד שאינו אזרח ישראלי, שיעבוד ביום הבחירות, יהיה זכאי לשכרו הרגיל בלבד, וכי עובד כזה שייקח יום חופש, לא יהיה זכאי לשכר בגין כך. האמור הוא בעובדים שאינם ישראלים המועסקים על ידי אדם שהינו מטופל סיעודי, והוא מעסיק יחיד. סעיף 10 לחוק יסוד הכנסת קובע כי יום הבחירות הינו יום שבתון. במסגרת זאת, זכאי עובד לשכר בגין יום הבחירות. אם העובד מגיע לעבודתו כרגיל ביום הבחירות, הנוהג הינו לשלם לו 200% משכרו ביום רגיל.

על רקע כך שמדובר במערכת בחירות שלישית בתוך תקופה קצרה, קובעות התקנות כי כללי השכר הללו לא יכללו עובדים סיעודיים שאינם ישראלים, זאת על מנת למנוע את הנטל ממעסיקים סיעודיים, שעה שאותם עובדים ממילא אינם מצביעים בבחירות בישראל. כך יהיו זכאים עובדים אלה לשכר של 100% אם יעבדו ביום הבחירות, ולא יהיו זכאים לשכר אם לא יעבדו.

צילום: shutterstock

כלל העובדים הזרים

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), שפעל לאישור התקנות, אמר בישיבה: "נלחמנו על השינוי הזה עוד לפני שהוחלט על הבחירות, אך לצערי בגלל ההתנגדות של יו"ר הוועדה המסדרת הצלחנו להסדירו רק באופן חלקי. לדעתי אין שום בעיה לתקן את החוק כולו ולהחילו על כל אוכלוסיית העובדים הזרים. יום הבחירות הוא יום חג של אזרחי ישראל ומי שאינו אזרח – לא זכאי ליום חופש. אני בטוח שבכנסת הבאה יהיה רוב לעניין הזה. הצלחנו לסייע לקשישים, ואפשר לפתור את הבעיה גם עבור בעלי המסעדות והחקלאים". ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן) השיב לטענות ואמר כי על מנת לתקן את החקיקה בנושא זה יש לקיים דיון עומק.

נציגת הייעוץ המשפטי של ועדת הכספים, עו"ד נועה בן שבת, הסבירה כי התקנות נקבעו כהוראת שעה לכנסת ה־23 בלבד, ולכן לא ניתן להחילה על כל העובדים במשק שאינם ישראלים.

"אסור לעשות אפליה בין העובדים בשום מקרה שהוא", אמר ח"כ אילן גילאון (המחנה הדמוקרטי) שהצביע נגד אישור התקנות והוסיף: "אם אתם רוצים אחרת תעשו פחות בחירות, או תתנו להם זכות בחירה. זו פשוט חרפה, הממשלה צריכה לשאת בהוצאה הזאת".

עדכנו את המבוטחים

בתגובה להוראת השעה שאישרה ועדת הכספים אמר סו"ב איגור מורי, יו"ר ועדת הבריאות בלשכה: "התיקון של ח"כ פורר הוא חיוני ביותר לחולים הסיעודיים המעסיקים בכספם הדל את העובד הסיעודי הזר. חוסר ההיגיון של החוק שהתקיים עד כה פגע בחולה ומשפחתו וטוב שהדבר תוקן בהוראת שעה. יש לקוות שחברי הכנסת החדשה, שתיבחר בקרוב, יאמצו את ההוראה באופן קבוע לכל הענפים. מומלץ לסוכני ביטוח שמטפלים בתביעות של חולים סיעודיים שיעדכנו את לקוחותיהם על השינוי".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email