ועדת הכספים מאיצה בסלינגר לקדם הפרדת עמלת הסוכנים מדמי הניהול

ח״כ מיכל בירן: ״חברות הביטוח עושות שימוש ציני בסוכני הביטוח. זו פשוט גרגרנות"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
בירן: "ניגוד עניינים לסוכן"
בירן: "ניגוד עניינים לסוכן"

ועדת הכספים של הכנסת דנה ביום ג' בדיון מהיר, אותו יזמה ח"כ מיכל בירן, בנושא הפרדת דמי הניהול מעמלת הסוכנים בשוק הפנסיוני. ח״כ בירן אמרה בדיון כי ״חברות הביטוח עושות שימוש ציני בסוכני הביטוח. זו פשוט גרגרנות. המודל הנוכחי יוצר ניגוד עניינים בלתי אפשרי עבור הסוכן ודמי ניהול גבוהים למבוטח. חייבים לייצר מודל המנתק את הקשר הזה כפי שהציעה המפקחת. אני כאן כדי להבטיח שזה יקרה״. ח״כ מיקי רוזנטל, הוסיף כי ״עמדת המפקחת על הביטוח תיושם ויאכפו אותה בהקדם״.

בדיון השתתפה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר, אשר מגבשת בשנה האחרונה את התקנות להפרדה. סלינגר אמרה כי "סוכן ביטוח צריך לפעול בנאמנות עבור לקוחו גם כשיש לו אינטרס אישי בבחירת הקרנות. לגיטימי שחברת ביטוח או קרן פנסיה ירוויחו, אך לא כך הקשר הישיר האפשרי בין סוכנות ביטוח לקרן פנסיה".

במענה לטענות לפיהן היא מתמהמהת בהתקנת תקנות ההפרדה, השיבה המפקחת כי "לוקח זמן לנסח תקנות כאלה ובינתיים היו בחירות ולא היתה ממשלה ואני פועלת תחת חוקים. עם זאת, אני מצפה משוק בוגר לבנות מודלים אחרים לתגמול". סלינגר בירכה את בית ההשקעות "הלמן־אלדובי", שהציג מודל תגמול חדש.

גפני. "אחד הנושאים הצרכניים החשובים"
גפני. "אחד הנושאים הצרכניים החשובים"

נשיא לשכת סוכני הביטוח אריה אברמוביץ אמר בדיון כי ״חייבים להפסיק עם המריחות ולהטיל עיצומים כספיים על חברות הביטוח שמפירות את הנחיית המפקחת על הביטוח״. מנגד טען מאיר שביט, מנכ"ל התאחדות חברות הביטוח, כי ההפרדה תביא להעלאת דמי הניהול. ״אם הסוכנים משרתים את הציבור – אז שיגבו את הכסף מהלקוח״, אמר שביט. ל"ביטוח ופיננסים" אמר שביט: "אם חברות הביטוח שותות את כספם של המבוטחים, אז הסוכנים הם קש השתייה".

מ"מ נשיא הלשכה, אורי צפריר, אמר בדיון: "חברות הביטוח מנצלות אותנו ושמות עלינו את "קוף" דמי הניהול. הגיע הזמן לשים לזה סוף, אנחנו לא רוצים להיות במקום הזה".

רמי דרור, מנכ״ל "הלמן־אלדובי", שהציג כאמור מודל חדש להפרדת העמלה מדמי הניהול, אמר כי ״אנו מצרים על תגובת חברות הביטוח. תגובתם הינה סימפטום לבעיה – העדר קשב לציבור הלקוחות ולקהל סוכני הביטוח".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הבטיח שיעקוב אחר הנושא, אותו הוא הגדיר כ"אחד הנושאים הצרכניים החשובים ביותר לעתיד הפיננסי של הציבור".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email