ועדת הכספים ניצבת לטובת סוכני הביטוח

הוועדה דחתה שוב את אישור התקנות לשימור לקוחות בפנסיה שמציעה הרשות עד להתדיינות נוספת עם הלשכה ועם חברות הביטוח
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת הכספים דחתה פעם נוספת את ההצבעה על התקנות בנושא שימור לקוחות בפנסיה, שמציעה רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון.

בדיון שהתקיים בוועדת הכספים לפני כחודש הורה יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני, להראל שרעבי סגן בכיר לממונה על שוק ההון, לשבת עם הגופים המוסדיים וסוכני הביטוח ולהגיע בתוך חודש להסכמות כמו גם לקביעת תאריך להחלת התקנות, ורק לאחר מכן הוועדה תדון באישורן. גם בדיון השבוע לא הסתפקו חברי ועדת הכספים מהדיווח של נציגי רשות שוק ההון.

ח"כ גפני החליט לדחות את אישור התקנות שוב כשטען: "אין לנו התנגדות להצעה הטובה של רשות שוק ההון, רק חייבים לקחת בחשבון את השיקולים של סוכני הביטוח וחברות הביטוח גם כן". חבר הכנסת מיקי זוהר (ליכוד) יצא להגנת סוכני הביטוח והטיח בפני שרעבי: "אתם ממילא רוצים לחסל את סוכני הביטוח".

גפני | צילום: לשכת סוכני ביטוח

בדיון נכחו נציג לשכת סוכני ביטוח סו"ב מיכאל נוימן, יו"ר הוועדה לביטוח פנסיוני בלשכה; מנכ"לית איגוד בתי ההשקעות היוצאת יוליה מרוז; מנכ"ל איגוד חברות הביטוח ד"ר גיא רוטקופף; וכן רג'ואן גרייב, לשעבר סגן הממונה על שוק ההון והיום בכיר בחברת הביטוח הפניקס.

מדובר בתקנות לחוזר של שר האוצר משה כחלון ודורית סלינגר מלפני שנתיים, לפיהן חברות הביטוח וגופים מוסדיים אחרים לא יוכלו לנסות ולשמר באמצעות שיחת שימור, לקוחות שירצו להעביר את החיסכון הפנסיוני שלהם לגוף אחר. שרעבי הסביר בדיון הקודם, כי "התקנות הקיימות קובעות אפשרות להעביר מקופה לקופה – קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים וקופות גמל, כשהרציונל שעומד בבסיס התקנות הוא שאנחנו מעוניינים שהצרכנים בשוק הפנסיוני יהיו בעלי כוח מיקוח. לקוח שבוי הוא סיטואציה לא בריאה כי אין לו יכולת התמקחות מבחינת דמי ניהול ותשואות". הוא הסביר ש"אנחנו רוצים לא להכריח את הלקוח לבצע פרוצדורת מעבר כדי לקבל הנחה בדמי ניהול".

התקנות מבקשות גם לקצר את כל תהליך הניוד ל־2־5 ימים (במקום 10 ימים כיום). חברות הביטוח מתנגדות כמובן לתקנות משום שללא אפשרות שימור, הן חוששות שלקוחות רבים יעברו לקרנות הפנסיה המוזלות כמו ברירת מחדל.

ד"ר רוטקופף, מנכ"ל איגוד חברות הביטוח, אמר בדיון הקודם כי: "אין תשובה בתקנות כיצד נוכל להימנע מסיטואציה שבה אדם מנסה למשוך כסף מקרן פנסיה. מי שישלם את זה הם אותם אנשים שנותרים בקרן פנסיה. הם יכולים להחליט החלטה חפוזה שנדע את המשמעות שלה בעוד עשרים שנה".

נזק ודאי לפנסיונרים

סו"ב נוימן אמר בדיון הקודם כי "מה שמטריד אותנו הוא שאת התקנות האלה הניחו לפני שנתיים, ואחרי שנתיים בהן נעשו כמה וכמה שינויים מאוד גדולים בשוק, מגיעים בלי דיון חוזר להעביר תקנות שבחלקן יש בעייתיות מאוד גדולה. כאשר אדם פרש לפנסיה והוא פנסיונר, להזיז אותו מחברה לחברה זה לייצר לו נזק ודאי, בעיקר אם עברו יותר מחמש שנים מהיום שהוא פרש. להתחיל עכשיו לספר שמישהו בעתיד יקבע נוסחה שכן או לא תתאים, זה לייצר נזק כמעט ודאי ל־99% מהפנסיונרים". בדיון הנוכחי ציין נוימן כי "מה ששרעבי אמר שסוכני הביטוח לא רלוונטיים, זו אמירה קשה מאוד. אנחנו חושבים שהרעיון לא נכון ובשל העובדה שאנחנו מלווים פנסיונרים יש לנו נקודת מבט אחרת. אני מוציא אנשים לפנסיה ואני מלווה אותם 33 שנה. לראות פנסיונרים ולהבין מה זה אומר ומה הסיכונים, אלו דברים אחרים לגמרי".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email