ועדת הכספים תדון בשבוע הבא במשבר הביטוח הסיעודי

חברות הביטוח במפגש בלשכה: "לא יהיה מצב שלא יהיה ביטוח סיעודי פרטי"; גם מגדל הודיעה בתחילת השבוע על הפסקת השיווק של פוליסות סיעוד חדשות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעקבות פנייתו של נשיא הלשכה, סו"ב ליאור רוזנפלד, הודיע יו"ר ועדת הכספים בכנסת, ח"כ משה גפני, כי הוא יכנס את הוועדה לדון במשבר הסיעוד, ככל הנראה בשבוע הבא.

כמו כן, מגדל, החברה האחרונה שעוד שיווקה ביטוחי סיעודי, הודיעה ביום שני השבוע כי היא נאלצת להפסיק את שיווק פוליסות הסיעוד. בהודעת עו"ד שרונה תושיה-פישר, סמנכ"לית ומנהלת תחום הבריאות במגדל, היא מציינת, כי הדבר נעשה לאחר ניסיונות למתן מענה לצורכי הציבור, שלצערה של החברה לא הבשילו בשלב זה.

בהודעה נאמר עוד: "אנחנו עדיין מקווים כי בעתיד, ובאישור הגורמים הרגולטורים, נוכל לשוב ולשווק ביטוח סיעודי שייתן מענה לציבור, בפוליסה המאפשרת התמודדות טובה יותר עם שינויים ארוכי הטווח בתוחלת החיים ובסביבת הריבית".

מגדל הייתה החברה האחרונה שנותרה בתחום ועם ההחלטה להפסיק לשווק ביטוחי סיעוד פרטי, נסתם הגולל על התחום הזה בישראל.

גפני | צילום: באדיבות הלשכה

מגבשות אלטרנטיבות

במפגש מיוחד של עשרות סוכני וסוכנות הלשכה עם ראשי אגפי הבריאות בחברות הביטוח, עמד נושא הביטוח הסיעודי במרכז ההתעניינות. המפגש אורגן בידי ועדת הבריאות והסיעוד בלשכה, שבראשות סו"ב איגור מורי, והוא התקיים במכללה לפיננסים וביטוח בבניין הלשכה בתל אביב.

סו"ב אשר סייפר פתח ואמר שחייבים לפתור את הבעיה, שפוגעת קשות בציבור בישראל ושאל איך החברות מתכננות לפתור את הוואקום שנוצר בנושא: "איך מתכוננים לחזור? באיזה תנאים ובאלו עמלות לסוכנים?" שאל סייפר בעידוד סוכנים נוספים.

פנינית ויינשטיין, סגנית מנהלת אגף בריאות באיילון השיבה: "אני בטוחה שכל חברה מגישה בימים אלה אלטרנטיבות – בין אם על ידי פיצוי חד פעמי, ללא ערכי סילוק ועוד".

שלומי צייג, מנהל תחום הרגולציה במנורה: "מבטח המשנה המרכזי 'סקור' יצא מישראל; יש את נושא הריבית הנמוכה ואת דרישות ההון הרגולטוריות, הסולבנסי, לרתק הון, ויש סיבות נוספות למצב כמו העלייה בתוחלת החיים והגידול בשיעורי התחלואה. כל הגורמים האלה הביאו למצב של הפסקת השיווק. אנחנו במנורה החלטנו, שכל עוד הריבית כל כך נמוכה, אנחנו לא יכולים לשווק".

לשאלה, מדוע לא חיכו החברות עד ליציאת סקור מישראל בתחילת 2020, ענה צייג: "לא רצינו  להגיע למצב של מכירת סוף עונה, כי אנחנו צריכים לרתק על כל פוליסה שנמכרת 3-4 שקלים. לא הפסקנו בבת אחת – קודם הפסקנו את הביטוח לכל החיים, אבל הריבית המשיכה לרדת וקיבלנו החלטה להפסיק לחלוטין. גם אנחנו פועלים מול הרשות למציאת פתרונות".

לשאלת סוכן אחר, מדוע אם היה ידוע לפני שנה על הקושי עם מבטח המשנה המרכזי, לא נעשו מאמצים למצוא מבטח משנה אחר, ענה דייוויד ארנון, משנה למנכ"ל ומנהל חטיבת הבריאות בכלל ביטוח: "מבטחי המשנה לא רוצים לבוא. כל הניסיונות שלי להשיג מבטח משנה אחר עלו בחרס. לא מסתירים מכם מבטח משנה שכן רוצה. לגבי פוליסות המשכיות לקולקטיבים, יהיו והנושא מטופל ונמצא על המדף".

המוצר הקיים בעייתי

שרון דונסקי, סמנכ"לית, מנהלת תחום הבריאות בהראל: "לאור התנאים החדשים שנוצרו, אנחנו עובדים על פתרונות. טיפה סבלנות. גם הרשות מבינים שהמוצר האידיאלי ששווק עד היום, הוא בעייתי, ולכן הם צריכים להיות גמישים ונתקדם. לא יהיה מצב שלא יהיה ביטוח סיעודי פרטי בישראל".

דפנה שפירא, משנה למנכ"ל הפניקס: "אנחנו עדיין משווקים מוצר ביטוח סיעודי פרטי ללקוחות חדשים שמוגבל מגיל 25 עד 70.

עו"ד שרונה תושיה-פישר, סמנכ"ל ומנהלת תחום הבריאות במגדל: "אנחנו נעשה כל מאמץ למצוא פתרון. במגדל ניסיתי למשוך כמה שיותר זמן ולראיה אנחנו נשארנו עד הסוף, גם מעבר לחברות האחרות שכבר יצאו מהתחום".

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email