ועדת הכספים: 100 אלף שקל למשפחות הרוגי האסון במירון

הוועדה הציגה את מתווה הפיצויים המוצע לנפגעי אסון ההילולה בהר מירון; הביטוח הלאומי מציע שחברת הביטוח הממשלתית ענבל תנהל את מתן הפיצויים בדומה למתווה אסון ורסאי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת הכספים קיימה ביום ג' דיון לעניין מקדמות לפיצויים לנפגעי אסון מירון. בדיון הציג מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר את מתווה הפיצויים המוצע על ידי הבט"ל, שמתבסס על מתווה הפיצויים באסון ורסאי (אירוע בו נספו 23 אנשים באולם חתונות בירושלים בעקבות קריסת הצפה שהייתה עשויה פלקל. ר.מ.).

על פי המתווה תוקם ועדה לגיבוש תנאי הפיצוי וההליך כולו ינוהל על ידי חברת הביטוח הממשלתית ענבל, כפי שהיה באסון ורסאי. שפיגלר הדגיש כי עד שהמשפחות החלו לקבל פיצויים בעקבות ורסאי, חלפו שנתיים.

ההילולה המסורתית בהר מירון ׀ צילום: shutterstock

"אנחנו חושבים שראוי להקים צוות בחקיקה שבמקרים כאלה יגיד מי ראוי לקבל את הפיצויים, אנחנו המלצנו על שרים או נציגים של משרדי האוצר והרווחה. אם מדובר במישהו שקיפח את חייו הפיצוי עבורו היה 80 אלף ואם היו 2 במשפחה הפיצוי היה 100 אלף שקל לכל אחד. המאה הוא כמאה שלושים כיום עם הצמדה", הציג שפיגלר את המתווה.

אסון שונה, פיצוי זהה

לדבריו, בניגוד לעמדת האוצר, ההליך ניתן לביצוע בלי חקיקה ראשית אך עם התייעצות עם ועדת העבודה והרווחה. נציג משרד האוצר טען כי אסון ורסאי היה חריג, ויש לבחון האם יש מקום להבדיל את אסון מירון מיתר האסונות בישראל לאורך השנים: "עולה השאלה בנוגע לשיווין סוציאלי במקריי אסונות". עוד היא טענה, כי במשרד האוצר סוברים כי הליך כזה ראוי שיעבור דרך חקיקה ראשית.

בתגובה אמר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "צריך חוק ממשלתי? אז תביאו כזה. התחלתם במשהו? בדיקה? חוזר? משהו?".

שפיגלר הוסיף כי: "הכוונה להגיע למתווה שיאפשר להעניק את הסיוע לאותן משפחות שחלקן נמצאות במצב של קריסה נפשית וכלכלית כמה שיותר מהר. זה היה בסיס גיבוש המסמך שאנחנו הנחנו היום על שולחן ועדת הכספים של הכנסת. הפיצויים האלה לא באים על חשבון שאר הזכויות הסוציאליות, שמגיעות לכל תושב במדינת ישראל, מתוקף חוק הביטוח הלאומי באשר הוא".

לדבריו, מתווה הפיצוי יוכל לצאת אל הפועל באמצעות חקיקה או באמצעות הסכם אלטרנטיבה בין הביטוח הלאומי למשרד האוצר. "כדי להקל וללכת לקראת המשפחות ולאפשר להם לקבל פיצוי שיוכלו לפחות בנושא הכלכלי להתמודד עם המצוקה אליה נקלעו, הצענו אלטרנטיבה של הסכם בין הביטוח הלאומי למשרד האוצר שלא מצריך חקיקה אלא החלטת ממשלה. אנחנו הנחנו לפתחה של הוועדה את כל האופציות, כשלנגד עינינו מצוקת אותן משפחות, כדי להקל עליהן".  

"קשר בין המדינה לאסון"

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון ואמר: "אני מביע את התנצלותי בפני המשפחות האבלות והכואבות, אני מתכוון לפנות לרה"מ ולבקש ממנו שהממשלה תקבל החלטה בנוגע לסיוע למשפחות, כמו במקרה של אסון ורסאיי, אני מבקש שהוא ימצא את הדרך לקבל את ההחלטה בעניין הסיוע למשפחות. אני פונה בשם הוועדה ליו"ר הוועדה המסדרת להביא את החוק של הסיוע למשפחות שעלה שם, בפטור מחובת הנחה. אני יודע שזה לא יפתור את הבעיה, זה יניע את הגלגלים. אני שוקל ומתכוון לפנות לשר הפנים, להקים צוות בוועדה כדי לדון בעניין הזה. יש קשר בין המדינה לאסון במירון, צריך לראות מה עושים בינתיים עם הסיוע למשפחות, זה אסון לאומי ואזרחי ממדרגה ראשונה ולא מטפלים בזה. לא נרפא מהעניין, תגידו את זה במשרדים לממונים עליכם, כל עוד אני בוועדה זה לא ירד מסדר היום עד שזה יפתר".​

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email