ועדת התקנון משכה את הצעתה לשינוי תקנון הלשכה – האסיפה הכללית בוטלה

הבחירות לנשיאות יערכו ב־9 ביוני 2021 • הנשיא שייבחר לתקופת הביניים לא יוכל להתמודד בבחירות לנשיאות ולמוסדות הלשכה שיערכו בנובמבר • שלמה אייזיק: "אני מציע שבאופן חריג מי שייבחר ביוני יהיה הנשיא הקבוע"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בתחילת השבוע החליטה הנהגת הלשכה לבטל את האסיפה הכללית שנועדה להתקיים השבוע, במרכזה היה אמור להערך דיון בנושא אישור השינויים בתקנון הלשכה.

על פי הודעת הלשכה: "על מנת להביא לאחדות בין החברים ולאפשר להנהלת הלשכה להתמקד באתגרים האמיתיים ולהתמודד מולם בהצלחה, החליטה ועדת התקנון למשוך את הצעותיה לשדרוג התקנון. ועדת התקנון החליטה לא להגיש את הצעותיה בנושא התקנון לאסיפה הכללית".

אורי צפריר. צילום: באדיבות הלשכה

סו"ב אורי צפריר, יו"ר ועדת התקנון, מסר עוד כי "ועדת התקנון שקדה וטרחה במשך כשלוש שנים על התאמת התקנון למציאות העכשווית ולמען שקיפות ואחידות. השינויים לא באו לשרת גורם כלשהו ובאו לחזק את הלשכה ולמנוע מחלוקות מיותרות. לחברי הלשכה ניתנה האפשרות להעיר ולהשיג על המלצות הועדה עד ה-4 במרץ. לצערנו, מתי מעט בכלל קראו את המלצותינו ועוד יותר מתי מעט פנו לוועדה עד המועד שנקבע על מנת להשיג על שינוי זה או אחר.

"הוועדה דנה בנפש חפצה ובלב פתוח בפניות שהופנו אליה, ערכה שינויים בטיוטה הראשונית והטיוטה הסופית של הוועדה פורסמה באתר הלשכה ביום חמישי האחרון. עם זאת, הוועדה ערה למהומה על לא מאומה בדבר השינויים של חלק מחברי הלשכה, ביניהם נשיאים לשעבר ומי שמתעתד להתמודד לנשיאות".

"להנמיך להבות"

בשיחה עם "ביטוח ופיננסים" הוסיף צפריר: "הוועדה תחליט על מועד חדש לאישור התקנון; אם זה יהיה לפני הבחירות בנובמבר או לא, רק הוועדה תחליט על זה – זו סמכותה הבלעדית".

ממה נבעה ההחלטה למשוך את ההצעה, לאחר שבשבוע שעבר היה מנוי וגמור אתכם להעלות אותה באסיפה הכללית השבוע?
"כרגע משכנו את הצעתנו כדי להנמיך להבות למרות שאיני מבין את המהומה שהוקמה. ראינו שחלק מהאנשים לא הבינו כלל את העיקרון של איך עובדת עמותה; אז ניתן להם זמן נוסף, ואולי נשאיר את זה לוועדת התקנון שתיבחר בקדנציה הבאה. נענינו לקריאות לדחות את ההצעה כי ריצינו שהלשכה במצבה הנוכחי, תעסוק בדברים החשובים שעל הפרק – קשיי הסוכנים מול הרגולציה ומול חברות הביטוח, ולדאוג לפרנסתם".

נשיא לתקופת ביניים

מאחר שתקנון הלשכה מחייב שלאחר התפטרות נשיא מכהן יתבצעו בחירות לתפקיד הנשיא בתוך 90 יום מאז התפטרותו, שזה יוצא ב-9 ביוני 2021. הבחירות למוסדות הלשכה האחרים יתקיימו כרגיל ב-24 בנובמבר.

על פי התקנון, מי שייבחר ב-9 ביוני לא יוכל להתמודד על הנשיאות ב-24 בנובמבר. כלומר הוא יהיה נשיא זמני עד למועד הבחירות המקורי (נובמבר, כאמור) ויכהן פחות מחצי שנה בתפקיד זה.

בינתיים אין מועמדים לנשיאות הזמנית, אך ההערכה היא כי יימצא לפחות מועמד אחד בימים הקרובים. היועמ"ש של הלשכה עו"ד עדי בן אברהם הסביר ל"ביטוח ופיננסים" כי חייב להיות מועמד לבחירות המוקדמות לנשיא הלשכה, אחרת הבחירות יבוטלו ורשם העמותות יצטרך למנות נאמן ללשכה עד לבחירות בנובמבר.

שלמה אייזיק אמר ל"ביטוח ופיננסים" כי הוא מציע באופן חריג להסכים שמי שייבחר בבחירות לנשיאות ביוני, יהיה נשיא קבוע, ורק המוסדות ייבחרו מחדש: "במקרה כזה, אשמח להתמודד בבחירות הקרובות ואשמח להיעזר במוסדות הקיימים שיסייעו לי בניהול הלשכה, עד שיוחלפו בנובמבר", אמר אייזיק.

יו"ר ועדת התקנון, סו"ב צפריר, מסר: "בהצעת התקנון שגיבשנו הוצע בפירוש שמי שהיה נשיא במשך פחות משנה יוכל לגשת לבחירות גם לקדנציה הבאה.
אולם, כאמור, ועדת התקנון משכה את הצעותיה לתיקון התקנון".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email