"זו זכות גדולה לעמוד לצד העצמאים וסוכני הביטוח"

הכירו את הלוביסטים שמלווים את הלשכה בזמני שיגרה וחירום; בראיון מיוחד ל"ביטוח ופיננסים" הם מספרים על הנעשה בזירות הפוליטיות ועל עבודתם
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מעט מאוד חברי לשכה מכירים את היועצים האסטרטגיים שלה שפועלים עבורה בזירה הפוליטית. הם אלה שמקלים על ראשי הלשכה להגיע לשרי הממשלה, לראשי ועדות בכנסת ולחברי כנסת בכלל – מה שהביא לפעילות פורה של הלשכה בזירה זו. עם סגירת רשימות המפלגות לבחירות לכנסת, החלו היועצים, הלוביסטים של הלשכה, לעבוד מול ראשי המפלגות בכדי להכיר להם את חשיבות סוכני הביטוח.

פגשנו לשיחה את היועצים שמלווים את הלשכה מריפבליק יועצים, החל ממנכ״לית החברה מבשרת נבו ועד הצוות שמלווה בשוטף עו״ד אריאל שפיר, דולב תורג׳מן, גולן שוורץ מנהל מחלקת המחקר והמידענות וכמובן יו״ר החברה לירון הרשקוביץ, שזכה לעבוד עם שלושת נשיאי הלשכה האחרונים – סו"ב אודי כץ, אריה אברמוביץ וליאור רוזנפלד, ונחשב לקונצנזוס בקרב פעילי הלשכה, מכל צדי הקשת.

כנסת ישראל. צילום: shutterstock

״אם יש משהו שאני באמת מאמין בו, זה סוכני הביטוח; אין תחליף ליכולת האנושית ולאנשי מקצוע עם ניסיון מוכח כסוכני הביטוח, והציבור בישראל מודע היום יותר מתמיד לחשיבותו של הסוכן״. כך פתח את הראיון לירון הרשקוביץ, יו"ר ריפבליק יועצים, הנחשב לאחד מהיועצים האסטרטגיים הטובים בישראל.

האם נראה שינוי במעמד העצמאים בעיני הממשלה הבאה?
נבו:"אני המון שנים 'בזירה'; התחלתי בשנת 2004 בשלל תפקידים וביניהם כעוזרת פרלמנטרית ליו״ר ועדת החוקה, פרופ' מנחם בן ששון (נגיד האונ׳ העברית) וסיימתי בשנת 2011 כיועצת מקצועית לשר המשפטים יעקב נאמן ז״ל. השיח שנוצר סביב העצמאים, אשר הולך ומתעצם ככל שמשבר הקורונה מתמשך, מביא לקדמת הבמה מצוקות אמיתיות שנצברו במשך השנים ובעיקר פתרונות רבים ורצון אמיתי לסייע מכל קצוות הקשת הפוליטית. אין בדברים הללו ימין ושמאל – יש הבנת עומק שזה הזמן לחזק את העצמאיים. לדעתי לאחר הרכבת הממשלה הקרובה, העצמאים יתקרבו לראשונה למעמדם ויינתנו פתרונות אמתיים, כך אני רוצה להאמין".

אריאל, כמי שהגיע מהפרקליטות, מה אתה יכול לספר לנו על מעמד העצמאים בעיני הפקידות המקצועית הבכירה, לעומת הפוליטיקאים?
"בהמון מובנים כן יש ראיה זהה, בעיקר סביב ההבנה שזוהי העת למציאת פתרונות עומק. יש היום מודעות גבוהה לבעיות הרבות; יש גם גילדות מקצועיות שמביאות לקדמת הבמה את בעיות העצמאים, כמו התאחדות המלאכה והתעשייה, לשכת רואי חשבון וגורמים נוספים.

"לפני שבוע, בשיחה עם מ"מ נשיא הלשכה סו"ב ליאור הורנצ׳יק, סיפרתי לו על ההבנה גם בקרב מקבלי ההחלטות שסוכני הביטוח עושים עבודת קודש של ממש, שליחות עילאית שמתחזקת במשבר הקורונה. יש היום הבנה יותר מתמיד של חשיבות הבריאות והחיים וזה משפיע ישירות על חשיבות השמירה על החיים – ואת זה עושים בהגנה ביטוחית נרחבת".

מימין: שפיר, נבו, הרשקוביץ. "מקווים שהעצמאים יקבלו את הבמה המרכזית בתוכניות העבודה של כל המפלגות". צילום: רענן כהן

דולב, אתה מגיע מעולם העצמאים, ניהלת חנות קרוב לעשור; מה זה עושה לך לראות עצמאים רבים קורסים בתקופה הזו וחנויות רבות סגורות?
"אני ירושלמי שכל יום שישי אוהב לקחת את הילדים לשוק מחנה יהודה, להריח ולטעום, לפגוש אנשים ובעיקר את ההוויה הירושלמית המדהימה. עצוב לי המצב, אבל אני אדם שמחפש את הטוב שבכל דבר, המשבר הוא לא פרטני, אלא עולמי ובהמון מובנים הערבות ההדדית באה ביתר שאת לידי ביטוי בתקופה זו.

"אני מרגיש שהקורונה גרמה לאנשים רבים לחשב מסלול מחדש, בכל המובנים והתחומים, מהרמה האישית והמשפחתית, עד המקצועית והאקדמית ולחדד לכולנו שיש דברים שלא בשליטתנו.

"עצובה לכולנו הסיטואציה של עסקים ומקומות סגורים וקורסים, אבל אני יותר מבטוח שנעשים מירב המאמצים בידי ממשלת ישראל, כנסת ישראל והרשויות להיות הראשונים שמכריזים שהקורונה מאחורינו, הגאווה הישראלית, היצירתיות והחשיבה הייחודית מובילה אותנו להיות ראשונים וכך יהיה גם הפעם בע״ה".

הפחתת רגולציה ובירוקרטיה

גולן, על מה אתה שם דגש במידענות והמחקר?
"אנו צוות של חמישה אנשים בראשותי שבעיקר רוצה שלא לפספס דבר עבור הלקוחות, ויותר מזה – צוות שמקפיד על דיוק בניטור ובניתוח של המידע, בהכנת ניירות העמדה ובעיקר ביכולת להתעמק.

"אכן הקורונה הביאה אתה המון עבודה, ישיבות על ישיבות וקבינטים על קבינטים ובעיקר כל יום הוא עולם ומלואו, אך אני יכול לומר לכם שאנו מרגישים סוג של סיירת מידענות שמשרתת את כלל ענפי המשק בתקופה זו ולכן השעות והעבודה המאומצת רק עושים לנו יותר טוב.

"ענף הביטוח יודע ימים של עודף רגולציה ובירוקרטיה, אני חושב שיש לקדם מהלך להפחתת הנטל הרגולטורי על העצמאים לתקופה של שנתיים לפחות ואני יודע שבכנסת הקרובה יהיה לך רוב גדול וסמוך ובטוח שהנהגת הלשכה תדע להוביל למהלך מתבקש זה".

במה מרכזית

מבשרת, איך את רואה את המפה הפוליטית ביום שאחרי הבחירות, והאם יש סיכוי לבחירות חמישיות?
"הבחירות הללו מורכבות ובלתי צפויות. אומנם זוהי אמירה מוכרת בכל בחירות, אבל הפעם יותר מתמיד. המונח 61 בלי איווט, 61 עם נפתלי, גוש מתנגדי נתניהו וכו׳ ממחישים לנו שהגושים שהתרגלנו להם במשך שנים של ימין ושמאל כבר לא רלוונטיים ואין שום דבר ברור מאליו.

"אני חושבת שהבחירות יהיו צמודות, שתהיה התנקזות למפלגות הגדולות והבחירות האמתיות יתחילו ביום שאחרי.

מימין: דולב ושוורץ. צילומים: באדיבות המצולמים

"מה שבטוח שכולנו מקווים שהעצמאים ונותני השירותים, כמו סוכני הביטוח, יקבלו את הבמה המרכזית בתוכניות העבודה של כל המפלגות והמעמד החשוב של כך מגיע להם ימומש, כדי שהבעיות שנוצרו יבואו לכדי פתרון שלם".

לירון, אתה רואה משהו אחר במגמות הפוליטיות?
"אני חושב שאלו בחירות שיוכרעו בדברים הקטנים, בעיקר מי מבין המפלגות הקטנות יעבור את אחוז החסימה, כי זה משנה את כל כללי המשחק.

"התרגלנו לבחירות שבהם השיח הביטחוני הוא השולט, הפעם השיח הוא בריאותי-כלכלי כמתבקש בבחירות בתוך משבר. חשוב לציין שבחירות בסגר ובמשבר תחלואה מתמשך נותנים יתרון עצום למפלגות שיש להן כבר מנגנונים, בשונה ממפלגות שבשלבי הקמה, משום שהקושי לייצר ממשק פיזי עם הבוחר כמעט ולא קיים, כמו גם הקמת מטות, סניפים וכדו׳.

"כל יום בקורונה הוא עולם ומלואו כפי שאמר מנהלת מחלקת המחקר והמידענות גולן שוורץ, כך גם בתקופת הבחירות הנוכחית ולכן קשה להמר מה יילד יום. אני סבור שבגלל שהשיח הוא כלכלי, סוגיית העצמאים תקבל את ההתייחסות הראויה ועל כך יש להילחם למען סוכני הביטוח והענפים השונים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email