זכויות הגרושים: מפטור במס על הפנסיה ועד ביטוח מזונות

בעידן שבו אחד משלושה זוגות מתגרשים – כדאי להכיר את ההטבות המגיעות לבני הזוג שהתגרשו; וגם: ביטוח חדשני שנועד להתמודד עם מקרה מוות של ההורה שמשלם את דמי המזונות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בשנים האחרונות חלה עלייה ניכרת באחוזי הגירושים במדינת ישראל, זאת על פי נתונים שפרסמה הנהלת בתי הדין הרבניים. בשנת 2016 התגרשו בישראל 10,841 זוגות והמספרים של שנת 2017 מצביעים גם הם על גרף צמיחה תלול.

שיאנית הגירושים היא תל אביב, כשלצידה מככבות חיפה וירושלים. גם באזורי הפריפריה חל זינוק משמעותי במספר הזוגות שבחרו להתגרש ובאופן מפתיע העלייה הזו נרשמה אפילו במגזר הדתי והחרדי.

ג'והן | באדיבות המצולמת

סטטיסטית, המספרים הללו מציבים אותנו בפני מצב שבו בממוצע 1 מכל 3 התגרש או עתיד להתגרש. נתונים לא מאד משמחים לאור העובדה שלפירוק החבילה נילווים פעמים רבות גם הילדים. מצער מאד לדעת שכגרוש/ה ישנם מעט שירותים ומוצרים שמותאמים לפלח שוק זה.

באמצעות סמינר להורים גרושים מלמד משרד הרווחה את ההורים הגרושים כיצד לצמצם את הפגיעה בילדים במהלך הגירושים ולאחריהם. הסמינרים נעשים בתנאי פנימייה והינם פרי יוזמה של יחידות הסיוע של משרד הרווחה הפועלות ליד בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים. מטרתה של יחידה זו היא לסייע למתדיינים בערכאות השונות, לשופטים ולדיינים להבין את הצד הרגשי הפעיל בסכסוכי המשפחה, למזער את נזקי הליך הגירושין ולנסות ולהגיע להסכמות בין בני המשפחה ללא פגיעה בילדים.

כמו כן, חוק פקודת המס מאפשר קבלת נקודת זיכוי אחת במס הכנסה, לאדם הרשום כחד הורי וילדיו בחזקתו. יחד עם זאת, גרושים החיים בנפרד מבנות/בני זוגם ולהם ילדים משותפים, משלמים מזונות עבור כלכלת ילדיהם. תשלומי המזונות מסתכמים בעשרות אלפי שקלים בשנה. מתוך הבנה כי מדובר בנטל כלכלי כבד מאוד על הורים גרושים, קבע המחוקק כי יש להקל בתשלומי מס הכנסה עבור אוכלוסייה זו.

כל אזרח גרוש המציג הסכם גירושין או פסק הדין המאשר את תשלום המזונות, זכאי/ת לקבל נקודת זיכוי שנתית ממס הכנסה וכן החזר מס רטרואקטיבי לפי חלקו בכלכלת הילדים עבור 6 השנים האחרונות בגין תשלום עודף למס הכנסה וכל זאת עד שלילדיו מלאו 18 שנים.

1 מכל 3 התגרש או עתיד להתגרש | צילום: shutterstock

הפנסיה פטורה ממס

בני זוג גרושים יוכלו למשוך כספי פנסיה האחד של השני בפטור ממס וזאת לצורך חלוקת הכספים, באם הסכום הצבור בקרן הפנסיה של החוסך קטן ממיליון וחצי שקלים. בעלי סכום צבור הגבוה מתקרה זו, ייהנו משיעור מס מופחת. יובהר, כי הכסף אינו נמשך כמזומן נזיל אלא מועבר אל קרן הפנסיה של בן או בת הזוג הפרודים, שם ימוסה בשיעורים הרגילים הקבועים בחוק במועד משיכתו כקצבה.

בנוסף, על פי מחקרים שונים, הבנקים נוטים לסרב לבקשות של משכנתאות לגרושים וגרושות בשיעור גבוה יותר ביחס לבקשות של זוגות נשואים לקבל משכנתא ובחלק גדול מהמקרים גם ביחס לשיעור הסירובים לבקשות של משכנתא לרווקים. ניתן לקבל תעודת זכאות לאם חד הורית – משכנתא לאם חד הורית ניתנת ע”י הבנקים השונים כשלצורך מימוש ההטבות שמעניקה המדינה יש להצטייד בתעודת זכאות אותה מנפיק משרד השיכון.

גובה המשכנתא להורים יחידים נקבע על פי הניקוד המצטבר של כל הורה. הפרמטרים המרכיבים את הניקוד הם מספר שנות ההורות, מספר הילדים עד גיל 21 אשר מתגוררים עם ההורה (כולל עובר החל מהחודש ה־5 להריון), ומספר האחים והאחיות של ההורה היחיד אשר גרים בארץ. נכים מקבלים תוספת לניקוד המצטבר וגם שירות צבאי או לאומי מגדיל את הניקוד, ההטבה ניתנת באמצעות ריבית מסובסדת.

ביטוח מזונות

דמי מזונות נועדו להבטיח את מימון הצרכים הייחודיים של הילדים עד להגיעם לבגרות. המצב הפיננסי החדש שלאחר הגירושין ברוב המקרים הינו הרבה פחות מזהיר מבחינה כספית לשני בני הזוג, ולכן עליהם לשמור על איכות החיים ולהבטיח את עתידם הכלכלי של הילדים.

פטירתו של בן הזוג משלם המזונות יכולה להיות אסון כלכלי עבור הילדים ובן/בת הזוג לשעבר. ביטוח מזונות הינו ביטוח חדשני הנועד להבטיח כי גם במקרה מוות של ההורה משלם המזונות, הילדים ימשיכו לקבל מימון חודשי לצרכיהם מחברת הביטוח, פוליסה זו תשולם כקיצבה חודשית עבור השארים.

פוליסת מזונות מאפשרת:

  • שקט נפשי להורה ולילדים ללא פגיעה ברמת החיים שלהם
  • מוטב בלתי חוזר – קביעה שמגדירה כי לא ניתן לערוך שינויים בפוליסה ללא אישור המוטב
  • ניתן לקבוע את תקופת הביטוח לפי גילאי הילדים ובהתאם את גובה הפיצוי
  • הילדים יוכלו להמשיך בשגרת חייהם בלי לדאוג לעתידם הכלכלי
  • מומלץ להוסיף בכל הסכם גירושין חדש או קיים כיסוי להבטחת מזונות

הכותבת הינה חברה במערך היח״צ ובוועדה להעצמה נשית בלשכה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email