חברות הביטוח הגדולות הפסידו 843 מיליון שקל מתחילת השנה

חברת כלל רשמה הפסד עתק של 542 מיליון שקל מתחילת השנה. הפניקס הציגה את התוצאות הטובות ביותר. הסיבות להפסדים: הנחיות הפיקוח על הפרשות לרזרבות וסביבת הריבית הנמוכה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עונת הדוחות בשוק ההון הגיעה לסיומה וענף הביטוח מסכם את התקופה המדווחת עם הפסדים מצרפיים גדולים. חמש חברות הביטוח הגדולות בישראל, השולטות יחד בכ־90% מהענף ומנהלות נכסים בסך מצטבר של 872 מיליארד שקל, רשמו הפסד מצרפי של 98 מיליון שקלים ברבעון השני של השנה, לעומת רווח כולל מצרפי של 658 מיליון שקלים שצברו ברבעון המקביל. מאז תחילת השנה רשמו יחד בכירות הענף הפסד כולל של 843 מיליון שקלים, זאת בהשוואה לרווח כולל של 958 מיליון שקלים שצברו כולן יחד בחציון הפותח של 2015.

את התוצאות הטובות ביותר במחצית הראשונה של 2016 הציגה הפניקס, החברה היחידה מבין 5 החברות הגדולות שהיקף הנכסים אותם היא מנהלת דווקא קטן לאורך התקופה, קיטון של כמיליארד שקלים (0.6%). הפניקס דיווחה בדוחותיה על רווח כולל של 146 מיליון שקלים בחציון הראשון של 2016 בהשוואה ל־16 מיליון בתקופה המקבילה אשתקד, ורווח כולל של 132 מיליון שקלים ברבעון השני אל מול הפסדיה מהתקופה המקבילה ב־2015 בסך 59 מיליון שקלים.

חוץ מהפניקס, גם הראל סיכמה את החציון הראשון עם תוצאות חיוביות – רווח כולל של 3.42 מיליון שקלים – המהווים ירידה של 85% בהשוואה למחצית הפותחת אשתקד. יתר החברות בחמישייה הגדולה בישראל – מגדל, כלל ומנורה – דיווחו על הפסדים בחציון, כשכלל (542-) ומגדל (475-) הן המפסידות הגדולות בענף.

רבעון אדום לחברות הביטוח | צילום: fotolia
רבעון אדום לחברות הביטוח | צילום: fotolia

כלל החברות הסבירו את הירידה המשמעותית בביצועיהן בתקופה המדווחת, באמצעות הירידה בעקום הריבית במשק, אשר הביאה להגדלת הכספים המופרשים לעתודות באופן ניכר, והן על ידי השפעת יישום המלצות ועדת וינוגרד, בביטוח הכללי ובביטוח החובה לרכב, אשר הובילו לירידת הריבית חסרת הסיכון המשמשת בהיוון התחייבויות הביטוחיות, דבר שגרם להגדלתן.

תנאים אלו מלווים את ענף הביטוח כבר מהשנה שעברה, ואף חברה לא הצליחה להסתגל אליהם היטב ולתפקד תחתם באופן רווחי. כך למשל, כלל ביטוח הפרישה כ־492 מיליון שקל לטובת התחייבויות רק בביטוחי סיעוד וחיים לאורך הרבעון האחרון, מנורה הפרישה 204 מיליון שקלים ומגדל הפרישה 254 מיליון שקלים (לפני מס) רק בעתודה המשלימה לגמלאות. הפניקס לא שונה בהקשר זה, וגם היא הפרישה לאורך החציון כ־269 מיליון שקלים להגדלת הרזרבות.

את חריגותה של הפניקס ניתן ליחס, בין היתר, לרווחים היפים שרשמה בתחום ביטוחי הבריאות בחציון הראשון של השנה, המגלמים עליה של 11% בהשוואה לחציון המקביל אשתקד. גם בתחום הביטוח הכללי היא רשמה עליה נאה ברווחיה בתקופה הנדונה (4%), ותחום השירותים הפיננסיים ייצר גם הוא רווח גבוה מבעבר, באמצעות פעילותו של בית ההשקעות אקסלנס. מנגד, הפסדיה של החברה ביתר תחומי הפעילות היו נמוכים יחסית. הדברים באים על רקע מכירתה של הפניקס (בכפוף לאישור המפקחת על הביטוח) מידי קבוצת דלק לקבוצת יאנגו הסינית עבור 95.1 מיליארד דולר, סכום הגבוה בכ־60% מהשווי המוערך של מניות החברה בבורסה ערב החתימה על ההסכם.

סיכום דוחות רבעון שני 2016

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email