"חברות הביטוח היו צריכות להגיע להסכם תגמול עם הסוכן מראש ולא בדיעבד"

סו"ב אורי צפריר, ממלא מקום נשיא הלשכה: "מדובר בזלזול בסוכנים. החברות מצפות מהסוכנים לעבוד, לשלם הוצאות, לתת שירות, כשהם לא יודעים מה התגמול שלהם?"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
החוק האוסר זיקה בין תגמול הסוכן לדמי הניהול במוצרים הפנסיוניים נכנס לתוקף ב־1 באפריל, כשבמועד זה היו גופי הפנסיה צריכים להציג לסוכניהן מודל חדש על פי החוק. ואולם, עד כה רק שתי חברות, איילון והלמן אלדובי, הציגו מודל התואם לחוק גם בפנסיה וגם בגמל והשתלמות.

 

חברות הביטוח האחרות טוענות כי הן מציגות את המודל החדש לסוכניהן באופן אישי, ואולם, מבדיקה של ביטוח ופיננסים עולה כי מעט מאוד סוכנים קיבלו פניות כאלו והרוב עובדים ללא ודאות לגבי התגמול שלהם.

 

"מדובר בזלזול בסוכנים. החברות אומרות לנו 'נשב עם כל סוכן בנפרד' אך הן סתם מושכות זמן. אם הן באמת יושבות עם כל סוכן אז התהליך יסתיים בעוד חודשים רבים. ומה יהיה עד אז? החברות מצפות מהסוכנים לעבוד, לשלם הוצאות ולתת שירות כשהם לא יודעים מה התגמול שלהם? גם בחברה אומרים לעובד 'תעבוד בינתיים ונודיע לך עוד כמה חודשים כמה תשתכר?' הרי זה לא עולה על הדעת", טוען סו"ב אורי צפריר, מ"מ נשיא לשכת סוכני ביטוח.


סו"ב אורי צפריר

הרשות עוקבת אך לא מתערבת

יש להדגיש כי הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, אינה מתערבת בסוגיה זו משום שמדובר בהסכמים מסחריים בין החברות לסוכניהן. עם זאת, גורמים ברשות מסרו ל"ביטוח ופיננסים" כי הם עוקבים אחרי הנעשה בתחום זה, וכי לכל החברות יש כבר מודלים חדשים. לדברי צפריר, כתוצאה מהמצב הלא ברור סוכני הביטוח לא יוזמים מכירת ביטוחים פנסיוניים חדשים. "אבל אם יש עסקים שהם לקוחות והם רוצים לעדכן או להרחיב את הביטוח הפנסיוני של עובדיהם, אנחנו לא יכולים לדחות את הפניות שלהם. כל החברות הגדולות נוהגות אותו דבר כשהן טוענות שהן יושבות עם כל סוכן על התגמול שלו. מה המשמעות שהחברות הגדולות מחזיקות ברוב השוק בדרך זהה. הן היו צריכות להגיע להסכם תגמול עם הסוכן מראש ולא בדיעבד", אומר צפריר.

 

לשכת סוכני ביטוח בוחנת בימים אלה צעדים משפטיים נגד החברות וגופי הפנסיה האחרים. "תפקידה הוא לדאוג לאינטרסים של הסוכנים וגם של לקוחותיהם, אותם הם משרתים. הלשכה תעשה כל שביכולתה כדי להביא לתיקון המצב הבלתי נסבל", אומר צפריר.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email