חברות הביטוח מפסיקות לבטח בשל חשש להידבקות המונית ב"אומן"

חברות ביטוח שוקלות להחריג את אוקראינה מביטוחי הנסיעות לחו"ל * הראל ומגדל כבר החריגו את המדינה בפוליסות הביטוח שלהן, הפניקס ושירביט עדיין בוחנות את הנושא
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הראל ביטוח הודיעה בתחילת השבוע לסוכני הביטוח שלה כי "בהתאם למצב, עד להודעה חדשה לא תתאפשר רכישת ביטוח נסיעות לחו"ל ליוצאים לאוקראינה".

מהראל נמסר בהמשך להודעה כי: "מאז פרוץ מגפת הקורונה הראל עוקבת אחר מצב התחלואה במדינות השונות בעולם. בשל העלייה בתחלואה באוקראינה ובהתאם להמלצות משרד הבריאות, הוחלט להפסיק זמנית את מכירת פוליסות ביטוחי הנסיעות למדינה זו".

מתפללים באומן, אוקראינה | צילום: shutterstoc

מגדל בנתה רשימה של 20 מדינות אותן היא מגדירה כ"אדומות", אליהן אי אפשר לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל. גם אוקראינה נמצאת ברשימה, למרות שלפי הרשימה באתר משרד הבריאות, אוקראינה אינה אדומה אלא "כתומה", כלומר, "נסיעה ליעד זה מותרת אך משרד הבריאות אינו ממליץ לנסוע ליעד זה בשל רמת התחלואה בו".

בתגובה לשאלה לפי מה החליטה מהי מדינה אדומה, נמסר ממגדל: "מגדל מתאימה מפעם לפעם את רשימת המדינות להן היא משווקת ביטוח נסיעות לחו״ל בהתאם לרשימת המדינות בסיכון שמפרסם משרד הבריאות ולשיקוליה העסקיים".

יש לציין, כי הטיסה למדינות האדומות של משרד הבריאות אסורה בכל מקרה; ואולם, ההערכה היא שבמגדל חוששים למעבר של נוסעים למדינות האדומות ממדינות שכנות או בטיסות המשך, ולכן היא הרחיבה את הרשימה.

גם בחברת "הפניקס" אישרו כי הם בוחנים בימים אלה הפסקת שיווק ביטוח נסיעות לאוקראינה, וגם בשירביט. בכל מקרה, בענף מעריכים כי לאחר הראל, המהווה סמן ימני בתחום ביטוחי הבריאות, יצטרפו חברות נוספות שלא ימכרו ביטוחי נסיעות לאוקראינה.

חשש מזיופי בדיקות

על פי בכירים בחברות הביטוח, יש חשש אמיתי מהידבקות המונית בקורונה בקרב עשרות אלפי חסידי ברסלב וישראלים אחרים היוצאים באופן מסורתי לאומן לקראת ראש השנה. "יש שם בעיה קשה של זיופי בדיקות וחיסונים של הנוסעים לאומן ובעיית הדבקות מתגלגלת", הם טוענים.

דווקא ב"פספורטכארד", חברה מובילה בביטוחי נסיעות לחו"ל, החליטו להמשיך ולמכור את ביטוחי הנסיעות לאוקראינה, למרות ההכרה בכך שמדובר בסיכון גבוה. לדברי אלון קצף, יו"ר החברה: "על אף שמדובר בפעילות הפסדית, פספורטכארד תמשיך לספק לסוכניה וללקוחותיהם ביטוח רפואי מלא. העמדנו לגופים מקומיים  מימון להרחבת התשתיות הרפואיות באומן ואנו מקווים שהאירוע יעבור בשלום".

יו"ר ועדת בריאות וסיעוד בלשכת סוכני הביטוח, סו"ב איגור מורי, אומר כי החלטת הראל לחסום את מכירת הביטוח לאוקראינה והחלטת מגדל לחסום למכירה גם את אוקראינה וגם עוד רשימה של מדינות עלולה להיות סימן לשאר חברות הביטוח ללכת בעקבותיהן. מורי קורא לסוכני הביטוח לפנות ללקוחות שלהם ולוודא "שכל מי שנוסע לאוקראינה ירכוש ביטוח נסיעות כבר כעת, בחברות שעדיין מוכרות את הביטוח ליעד זה, ולא לדחות זאת, אפילו לא ביום אחד".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email