חברות הביטוח מצאו דרך לייקר את הביטוחים הסיעודיים

לאחר שהחמירו את תנאי הזכאות לגמלת סיעוד, חברות הביטוח מבטלות את ההנחות. ההערכות: גם ייקור הפוליסות לא יאחר לבוא
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אחר ששינו את הגדרות הזכאות לגמלת ל סיעוד כך שרק אי עמידה בשלוש פעולות יומיומיות הנכללות במדד ה־ADL מזכות גמלה, החלו חברות הביטוח לבטל את ההנחות המקובלות בשנים הראשונות לרכישת הביטוח הסיעודי, כשחלקן גם נתנו הנחות לכל החיים. מדובר בהנחות בשווי 10%-30% מגובה הפרמיה שנתנו החברות למצטרפים חדשים בשלוש עד שבע השנים הראשונות לביטוח. בפועל מדובר בייקור של הפוליסה, כששינוי הגדרות הזכאות מביא לייקור בפועל של 11% בפוליסה וביטול ההנחות עוד כמה עשרות אחוזים. בכך נמנעות החברות מייקור הפרמיה, מהלך הדורש אישור של הפיקוח על הביטוח. עם זאת, בענף הביטוח משוכנעים שבקרוב מאוד יבקשו החברות גם את ייקור הפוליסות.

שליש מהתביעות נדחות

הרקע להתייקרות הפוליסות הוא נייר העמדה של המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, שהורתה לחברות להפסיק את הנוהג שלהן לדחות זכאות למי שמבצע 50% מהפעולה (למשל, מי שיכול לקום משכיבה לישיבה אבל לא מישיבה לשכיבה, שזו פעולה שלמה, נחשב אצלן לא פעם כמי שיכול לבצע את הפעולה). בנוסף, חברות הביטוח, בעיקר המבטחות של הביטוח הסיעודי של קופות החולים, עומדות לקלוט בהוראת המפקחת מאות אלפי מבוטחים מבוגרים שנפלטו מהביטוח הסיעודי הקולקטיבי, ללא הצהרת בריאות, ובפעולות הנ"ל הן מבקשות להקטין סיכונים. יש לציין, כי עמדת המפקחת פורסמה לאחר בדיקה ב־2015 שביצעה לפיה שליש (בממוצע) מתביעות הסיעוד נדחות על ידי חברות הביטוח.

סיעוד

ייקור בפועל של 11% בפוליסה

הציבור הוא המפסיד

לדברי יואל זיו, יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד בלשכת סוכני ביטוח לא היה ספק שחברות הביטוח יתקשו לקבל את עמדת הממונה. "מבחינתן נשמטה הקרקע מבסיס החישובים האקטואריים שלהם ומגידור הסיכון שהן חישבו בהגדרות ופירוש ה־ADL ,בפוליסות הסיעוד", הוא אמר. גם לדברי המומחה לסיעוד דב ברומר, ביטול ההנחה של כל חברות הביטוח הוא למעשה העלאת מחיר ללקוח. "כמו כן", הוא הוסיף. "כל חברות הביטוח רומזות שיבקשו ייקור הפרמיות עם המעבר של הקולקטיבים לפרט ללא הצהרת בריאות".

גם הרפורמה של פוליסת הסיעוד האחידה בביטוחים המשלימים (שב"ן) של קופות החולים קרובה ליישום, כאשר היא תיכנס לפעול ב־1 ביולי. על פי הרפורמה יוכלו המבוטחים לעבור מקופה לקופה ולהמשיך בקופה החדשה את הביטוח הקיים. ואולם במסגרת הרפורמה הוחרגו כיסויים לביטוח סיעודי במקרים של תאונת דרכים, תאונת עבודה וטרור. חברות הביטוח כבר החלו להציע את הרכיבים האלה בנפרד למבוטחי השב“ן של קופות החולים.

האוצר הקים צוות בדיקה בתוך כך נודע, כי משרד האוצר הקים צוות בראשות סגן שר האוצר, יצחק כהן, לבחינת פתרונות לנושא הביטוח הסיעודי הקבוצתי לשנים הבאות. ממשרד האוצר נמסר כי מדובר בצוות פנימי המורכב מאנשי כלכלה ואקטוארים. מדובר בצוות משותף עם ההסתדרות שהקמתו הובטחה בדצמבר 2015 בהסכם הפשרה בין שר האוצר משה כחלון, לבין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן שאיים בשביתה אם לא יימצא פתרון לנפלטי הביטוח הסיעודי הקולקטיבי. במסגרת הפשרה נדחתה הרפורמה בביטוח הסיעודי הקבוצתי בשנה לתחילת 2017 והוחלט על הקמת הצוות המשותף.

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email