חברות הביטוח משכו עתירתן לבג"צ נגד המכרז השני של קרן ברירת מחדל

הפניקס הפתיעה והגישה גם היא הצעה במכרז; הזוכים יפורסמו בימים הקרובים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בהמלצת שופטי בג"צ משכה התאחדות חברות הביטוח את העתירה שהגישו נגד המכרז השני לקרן פנסיה ברירת מחדל של משרד האוצר. במהלך הדיון שהתקיים אתמול בבג"צ הביעו השופטים את דעתם כי התכליות העומדות בבסיס הליך קרנות נבחרות הן ראויות, וכי הרשות ביצעה את האיזונים הנדרשים ממנה בהתאם לסמכות הנתונה לה בחוק.

עוד צוין במהלך הדיון, כי פעולת הרשות בהליך הנוכחי נעשתה בהתאם לפסק הדין שניתן בהליך הקודם, וכי בהליך זה מיישמת הרשות את תפקידיה לדאוג לציבור החוסכים תוך קידום התחרותיות וצמצום הריכוזיות בתחום הפנסיה בישראל. בג"צ אסר על רשות שוק ההון לפרסם את שמות הזוכים במכרז עד לקיום הדיון אתמול.

ברדה | צילום: הלמן-אלדובי

בעקבות הדיון ותוצאותיו, הודיעה הרשות כי תפרסם בהקדם את זהות הקרנות הנבחרות. בתגובה מסר איתי ברדה, מנכ"ל הלמן־אלדובי גמל ופנסיה, כי "מחיקת העתירה של חברות הביטוח, בהמלצת בג"צ, מאפשרת את יציאתה לדרך של הרפורמה של כחלון בתחום הפנסיה.

מדובר בהחלטה מבורכת ששמה סוף לחגיגה של חברות הביטוח על גבם של החוסכים לפנסיה. הניסיון של חברות הביטוח לעכב ולמנוע את צאתה של הרפורמה לדרך היה לא יותר מזעקתו של הקוזאק הנגזל", אמר ברדה והוסיף: "ממוצע דמי הניהול של חמש קרנות הפנסיה השייכות לחברות הביטוח היו, בשנתיים האחרונות, גבוהים בעשרות אחוזים מאלו של קרנות ברירת המחדל ועמדו על 2.49% מההפקדות ו־0.24% מהצבירה, כאשר על פי נתוני אגף שוק ההון כ־2.5 מיליון ישראלים שילמו את דמי הניהול המקסימליים. זאת לעומת 1.49% מההפקדות ו־0.001% מהצבירה בהלמן־אלדובי. המשמעות היא שאלו שהמשיכו לחסוך לפנסיה באמצעות חברות הביטוח הפסידו עשרות אלפי שקלים ואף למעלה מכך. אנו רואים ברפורמה מהפיכה משמעותית וגדולה הרבה יותר ממהפכת הסלולר", ציין ברדה.

נודע כי במסגרת המכרז הוגשו לרשות חמש מעטפות עם הצעות – ארבע של בתי ההשקעות מיטב דש, הלמן אלדובי, אלטשולר שחם ופסגות, שאליהם הצטרפה גם חברת הביטוח הפניקס באופן מפתיע. לא מן הנמנע שכל החמישה יזכו במכרז.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email