"חברות הביטוח נקראות להצטרף למאבק לצמצום תאונות הדרכים בכבישי ישראל"

ראיון עם אורלי יוסף, מנכ”לית AWACS , על תאונות דרכים, הנהג הישראלי ויתרונות מערכת ההתרעה שתסייע במניעת תאונות
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

"תאונות הדרכים הקשות בשבועות האחרונים גובות לצערנו הרבה מאוד קורבנות המקפחים את חייהם ברגע אחד. מדובר בתאונות שאת חלקן ניתן היה למנוע באופן ודאי, אם היו להם מערכות התרעה חכמות, אשר פותחו בטכנולוגיות מתקדמות מבוססות מצלמה או רדאר, שמטרתן לצמצם את הישנותן של תאונות והפחתת חומרתן”.

כך טוענת אורלי יוסף, מנכ”לית ,AWACS משווקת מערכות התרעה למניעת תאונות מבית SDS. לדבריה, אומנם תקנת משרד התחבורה, אשר נכנסה לתוקף בתחילת 2018 ומקנה החזר בסך 1,500 שקל באגרת הרישוי בשלוש פעימות, הגבירה את המודעות, אך עדיין הפוטנציאל רחוק מלהיות ממומש. “חשוב ליזום מהלכים רבים בכדי לשנות את התפיסה של ‘לי זה לא יקרה’ ולהחדיר את העזרים הטכנולוגיים הללו לתודעה הציבורית, כך שכל נהג יוכל ליהנות מהביטחון והשקט הנפשי אותם הם מספקים, בין אם מדובר במערכות התרעה בלבד, או במערכות אקטיביות”, אומרת יוסף.

אורלי יוסף | צילום: סיון פרג

“נקודת ההנחה של הנהג הישראלי שהוא שולט בכל סיטואציה בכביש ועל כן, אין צורך בעזרים נלווים אשר פותחו במיוחד להגן עליו בדיוק בשבריר הרגע שהוא לא ציפה וסטה מהנתיב, או לא שמר על מרחק”, מדגישה יוסף ומוסיפה: “המציאות היומיומית הנהוגה כיום בכבישים והלחץ האינסופי בו אנו שרויים עם מגוון רעשים חיצוניים של עשרות SMS, שיחות טלפון ועוד, מחייבים שימוש בטכנולוגיות חדשניות והתאמתן לעידן הנוכחי. יש לקחת בחשבון משתנים שגם אם הנהג מספיק מיומן ומרוכז בנהיגתו, קיימים נהגים נוספים על הכביש שעליהם אין לו שליטה ועל כן, הוא חייב אמצעים שיזהירו ויסייעו לו בתרחישים מסכני חיים”.

מניעת האסון הבא

עוד אומרת יוסף כי “נוסף לאחריות הרגולטור, אנו מוצאים כי קיים מקום להתערבותן של חברות הביטוח המהוות אוטוריטה בתחומן, הנקראות לעודד שימוש בטכנולוגיות מתקדמות להקטנת אחוז תביעות מבוטחיהן, בתמורה להנחה בביטוח המקיף. מהלך מסוג זה עשוי להניב יחסי win-win לשני הצדדים שכן, כל נהג ישמח להוזיל את עלויות הפוליסה וחברות הביטוח יוכלו להציע הפחתה משמעותית באחוז היקפי התביעות של מבוטחיה, כך שהמהלך ישרת מעל לכל את האינטרס הלאומי להגברת הבטיחות בדרכים”.

יוסף מציינת כי פעילות זהה נבחנת בחודשים האחרונים בארצות הברית, בפיילוט אסטרטגי ומשותף של חברת הביטוח האמריקאית Berkshire Hathaway GUARD Insurance Companies. במסגרת המהלך, הותקנו מערכות רדאר ברכבים מבוטחי החברה במטרה לבחון את עזרתן בהקטנת תדירות וחומרת תביעות המבוטחים. בנוסף, הותקנו מערכת לניהול ציי רכב למעקב ואיתור בזמן אמת, יכולת הפקת דוחות וניקוד על התנהגותו של הנהג וכן, חיבור למערכת ניהול ציי הרכב בנייד של החברה. בתום הפיילוט, המבוטחים יוזמנו להתקין את המערכות במטרה להוזיל משמעותית את עלויות הביטוח השנתיות”.

לסיכום, מוסיפה יוסף כי “ברחבי העולם מתחילים לזהות ניצנים של לקיחת אחריות כוללת בכדי שהרגלי הצריכה למערכות אלו ישתרשו ויהפכו לדבר שבשגרה. כחלק מאסטרטגיה גלובלית חשוב שמערכות אלו, הפונות בין השאר לשוק ה־after market, ישווקו במחיר נגיש אשר יהיה בהישג ידו של כלל הציבור מתוך מגמה להסיר את החסם הראשוני”.

עופר סגל, סמנכ”ל מכירות של AWACS , הוסיף: “כחלק מפעילותנו הענפה בתחום, אנו קוראים לחברות הביטוח המובילות להרים את הכפפה במטרה להוביל מהלך משמעותי העשוי לשנות את התמונה הכוללת ולסייע בהצלת חיי אדם ומניעת האסון הבא”.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email