חוסכים בקופות גמל יוכלו לנהל אישית את כספי חסכונותיהם

ועדת הכספים אישרה את תקנות קופות הגמל. גובה התקרה שנקבע במסגרת התקנות יעמוד על 5.2 מיליון שקל לעומת 3.8 מיליון שקל בתכנית המקורית
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת הכספים של הכנסת אישרה ביום שני השבוע את תקנות קופות גמל הקובעות שלחוסכים לפנסיה תינתן האפשרות לנהל באופן אישי את כספי חסכונותיהם, ולבחור בעצמם את אפיקי ההשקעה הטובים להם. כל זאת עד לתקרה של 5.2 מיליון שקל כספים  צבורים סך הכל. ההוראות בתקנות אלו חלות גם על קרנות השתלמות.

מדובר במסלול השקעה שלא היה קיים עד היום ויאפשר למשקיעים שמכירים ויודעים לפעול במסגרת השקעות בשוק ההון, לנהל בעצמם את הכספים שהם חוסכים. מדובר בקופות גמל לכל דבר ועניין, שעליהן חלות כל הטבות המס החלות על כלל קופות הגמל, כל עוד הכספים לא יימשכו עד לגיל פרישה.קופת גמל בניהול אישי היא כלי נוסף להגדלת  היצע אפשרויות החיסכון ארוך הטווח. את התיקון לתקנות קופת גמל בניהול אישי יזמה
רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון והוא מאפשר לראשונה לשכירים לחסוך כספים בקופת גמל בניהול אישי, מהשקל הראשון, ובלבד שינהלו כספים אלו בצורה פסיבית.

בנוסף, התקנות קובעות כי שכירים שהבטיחו לעצמם קצבה מינימאלית (בסך 4418 שקל) בקופת גמל רגילה, יוכלו לחסוך במוצר זה ללא מגבלות
בדבר אופן ההשקעה. גובה התקרה שנקבע נובע מפשרה בין רשות שוק ההון, האוצר ורשות המיסים לבין ועדת הכספים, זאת בניגוד לתקרה המקורית שעמדה על 3.8 מיליון שקל.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קרא לנציגי רשות המיסים ורשות שוק ההון לבוא בדברים עם שרת הקליטה, סופה לנדבר, ועם מנכ"ל משרדה, נוכח דרישתם להעלות את התקרה מ־3.8 מיליון שקל ל־7 מיליון שקל, או להחריג עולים חדשים מגובה התקרה שהם קבעו מלכתחילה. "כולנו מעוניינים שעולים חדשים ממדינות אירופה וארה"ב ובכלל ממדינות עם כלכלות חזקות בהן מרוויחים הרבה, יבואו לכאן ויעבירו
את הכספים שהם צברו. חבל להגביל אותם ולגרום להם להפנות את הכספים למקומות אחרים. התקרה של 3.8 מיליון שקל תמנע זאת מהם. אני רוצה שהכסף הזה יבוא לפה ולא יישאר בצרפת וארה"ב", אמרה ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), שייצגה בוועדה את עמדת משרד הקליטה. מלינובסקי ציינה כי מזה כמה חודשים ששרת הקליטה ואנשי משרדה מנסים לבוא בדברים בעניין עם אנשי רשות שוק ההון ורשות המיסים, על־מנת לשנות את גובה התקרה או להחריג עולים חדשים, אלא שהדבר נמנע מהם.

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת

ח"כ גפני, קיים הפסקה באמצע הדיון ודרש מנציגי רשות שוק ההון ורשות המיסים לדון בנושא טלפונית עם מנכ"ל משרד הקליטה, ורק לאחר ששמע ממנכ"ל המשרד שאכן שיחה כזו התקיימה הסכים לחדש את הדיון. בעקבות השיחה הסכימו נציגי שתי הרשויות להעלות את התקרה ל־5.2 מיליון שקל. יחד עם זאת, בעקבות שיחה עם מנכ"ל משרד הקליטה, הודיע גפני כי הוא מתכוון להגיש בקשה להצבעה חוזרת מיד לאחר ההצבעה על התקנות. לדבריו, הבקשה תהיה בתוקף עד יום רביעי ועד אז, יקיים מנכ"ל משרד הקליטה בדיקה כיצד התקרה החדשה תשפיע על עולים חדשים.
חשש מבריחת כספים בחלקו הראשון של הדיון נימק סגן בכיר למנהלת רשות שוק ההון, הראל שרעבי, את ההחלטה לקבוע תקרה של 3.8 מיליון שקל.
"מדובר בקופת גמל לכל דבר ועניין שחלות עליה הטבות המס, רווחי ההון פטורים, פעולות קנייה ומכירה בתוך הקופה פטורות אף הן, כל עוד לא מושכים את הכסף, לא חייבים במס. היכולת של החוסך לנהל עצמאית את הכסף כפי ראות עיניו, מאפשרת למשקיעים מתוחכמים להשקיע לבד. האם להשקיע במוצרים הרגילים ולשלם מס או בניהול אישי, ולכן קובעים תקרות, כדי למנוע מהם לברוח למקלטי מס. זה היתרון הגדול לאותם אנשים שיודעים כיצד להשקיע את כספיהם. כשהכסף לא מנוהל על ידי החוסך אין לו תמריץ להעביר לשם הרבה כסף, בניגוד למה שהוא מנהל עצמאית. המכשירהזה עשוי לאפשר לבעלי הון להתחמק מתשלומי מס בגין ההשקעות שלהם וזו לא המטרה של התקנות, אלא רק לתת אפשרות לנהל את  כספי הפנסיה עצמאית".

גם נציגי רשות המיסים הביעו חשש מבריחת כספים רבים עקב אי חבות במס או דחיית תשלומי מס המתאפשרת באפיקים של קופות גמל וקרנות השתלמות, ועל־כן מלכתחילה הביעו התנגדות להעלאת התקרה. אם עד יום רביעי הקרוב, מנכ"ל משרד הקליטה לא יביע התנגדות התקנות יכנסו לתוקף.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email