חוק איסור הזיקה בדמי הניהול: החברות לא ממהרות להגיב

חברות הביטוח טרם הציגו מודל המפריד בין דמי ניהול לתגמול הסוכן. בכיר בענף: ”חברות הביטוח מתנגדות עקרונית לעניין. הדבר דורש גם היערכות מסובכת, נתנו לנו חודשיים וחצי להיערך – זו משימה קשה ביותר"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

vחוק האוסר זיקה בין תגמול הסוכן לדמי הניהול בחיסכון פנסיוני ייכנס לתוקף ב־1 באפריל, אך עד כה לא הציגה חברת ביטוח כלשהי, או בית השקעות, מודל חדש בהתאם לחוק (למעט הלמן אלדובי שיצאו עם מודל כזה לפני כשנתיים).

בכיר בענף הביטוח אמר ל"ביטוח ופיננסים": "חוץ מהעובדה שחברות הביטוח מתנגדות עקרונית לעניין, הדבר דורש גם היערכות מסובכת, כולל היערכות טכנולוגית. נתנו לנו חודשיים וחצי להיערך – זו משימה קשה ביותר".

יש לציין, כי הממונה הציגה את דרישתה להפרדה כבר לפני שנתיים, וחברות הביטוח הגישו בג"צ בנושא ונדחו. בתגובה אמר יובל ארנון, יו"ר הוועדה לחיסכון פנסיוני בלשכה: "החוק אושר לפני שבועיים וחצי, אבל לחברות היו שנתיים להיערך לכך. עד היום לא קיבלו הסוכנים מהחברות שום מודל חדש להסכם תגמול על פי החוק. כנראה שאף חברת ביטוח לא רוצה להיות הראשונה שתצא עם מודל חדש".

יובל ארנון, "עד היום לא קיבלו הסוכנים מהחברות שום מודל חדש להסכם תגמול על פי החוק. כנראה שאף חברת ביטוח לא רוצה להיות הראשונה שתצא עם מודל חדש"

יש לציין, כי החוק קובע סנקציות חמורות על חברה שתפר אותו – שנת מאסר למנהליה, או קנס כספי שינוע בין 226 אלף שקל ל־3.7 מיליון שקל, לפי נתוניה של החברה המפרה. בנוסף, ישנם 3 מודלים אפשריים לתגמול הסוכן: 1 .עמלה מהפרמיה. 2 .עמלה מהצבירה. 3 . עמלת שיווק בגין כל מכירה.

עוד הוסיף יובל ארנון: "על פי החוק, על כל מכירה חדשה, החל מה־1 באפריל, יחול איסור זיקה בין עמלת ההפצה לדמי הניהול. אני מניח שלא תהיה לחברות ברירה, אלא לפעול לפי החוק". לשכת סוכני הביטוח ניהלה מאבק ממושך לטובת ההפרדה, ואף ליוותה את יוזמי הצעת החוק (חברי הכנסת מיכל בירן, עומר בר־לב ומיקי זוהר) בחקיקה. הלשכה דרשה להפריד את דמי הניהול מהעמלה בשל החשש למראית עין של ניגוד אינטרסים הנובע מהטיה אפשרית מצד הגופים המוסדיים כלפי סוכנים פנסיונים כדי שאלו ימליצו ללקוחותיהם על מוצרים בעלי דמי ניהול גבוהים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email