חוק פנסיית חובה לעצמאים הועבר לאישורה של ועדת השרים לענייני חקיקה

על פי הצעת החוק של ח"כ אלי כהן, עצמאים יפקידו בהדרגה 2%-10% משכרם  על פי הערכות, למרות הטבות המס שמעניקה המדינה, רוב העצמאיים כלל אינם מפקידים לפנסיה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעקבות הסכמה עם ארגוני העצמאים לה"ב ולשכת יועצי המס, תועבר הצעת החוק לפנסיה חובה לעצמאים שהגיש יו"ר ועדת הרפורמות בכנסת, ח"כ אלי כהן, לאישור ועדת שרים לענייני חקיקה. על פי הצעת החוק, תוטל חובת חיסכון פנסיוני על עצמאים החל מ־2017. עצמאים יפקידו לפנסיה 2% עד 10% בחודש בהדרגה, בהתאם לרמת הכנסתם. עצמאי שהכנסתו היא בגובה השכר הממוצע במשק לפחות יהיה חייב בהפקדה בשיעור של 10% מהשכר הממוצע במשק. כלומר, עצמאי המרוויח סכום של 9,500 שקלים בחודש או יותר, יפקיד 950 שקלים לחיסכון פנסיוני. בנוסף, בשנתיים הראשונות לפתיחת העסק לא תחול חובת הפקדה על מנת להקל בתקופה הקשה מבחינה כלכלית של פתיחת העסק.

ח"כ אלי כהן
ח"כ אלי כהן

 

לפי הערכות, יותר מ־50% מהעצמאיים אינם חוסכים לפנסיה. ב־2008 נחקק חוק פנסיה חובה, שחל על עובדים שכירים, אבל אינו עוסקת בעצמאיים, המהווים כ־12% מכוח העבודה במשק. ח"כ כהן הסביר כי "מטרת החוק המוצע היא להביא לכך שלעוסקים העצמאיים תהיה פנסיה לאחר פרישתם מהעבודה, שכן הצורך בביטוח פנסיוני אצל העצמאיים לא שונה מזה של השכירים".

לדברי טוביה צוק, סגן נשיא לה"ב ויו"ר צוות תגובות בלשכת סוכני ביטוח, "פנסיה לעצמאיים שונה במהותה מפנסיה לשכירים בכך שאצל השכירים רוב התשלום מגיע מהמעסיק, ואילו אצל העצמאיים כל התשלום מגיע מכיסו. מאז ומעולם העדיפו המעסיקים שלא להגדיל הוצאות ולכן ביטחו בביטוח פנסיוני מבין עובדיהם רק מי שחל לגביו הסכם קיבוצי או צו הרחבה. לעצמאים לעומת זאת נתנה המדינה הטבות מס שיגרמו להם לבטח את עצמם בביטוח פנסיוני – אבל רק כרבע מכלל העצמאיים ניצלו הטבות אלו ורכשו לעצמם ביטוח פנסיוני, כיוון שהעצמאיים תמיד יבחרו לצמצם הוצאות גם אם הם פוגעים בעצמם. פנסיה אינה רק קצבת זקנה. ביטוח פנסיוני הוא הגנה על הכנסת המשפחה במקרה של אובדן כושר עבודה, במקרה של מוות בטרם עת או להבדיל – חיים ארוכים המצריכים הכנסה ממקור שאינו משכורת. הגיעה השעה שגם לכל עצמאי תהיה פנסיה, ואנו מקדמים בברכה את הצעת חוק זו".

אהוד רצאבי, יו"ר לה"ב, אמר כי "אמנם נושא הפנסיה לעצמאים מורכב מאוד, אך הגיע העת להרים את הכפפה. אני מאמין כי יילקחו בחשבון כל המשמעויות על מנת לחזק את ציבור העצמאים".

ירון גינדי, יו"ר לשכת יועצי המס אמר כי "אנו מברכים על היוזמה החשובה של ח"כ כהן, שהיה פתוח לקבל מאיתנו שינויים מהותיים בחוק, כמו האפשרות למשוך סכום הוני פטור ממס בעת סגירת העסק או יציאה לפנסיה. כהן הבטיח לנו שיהיה פתוח לשמוע את השינויים הנוספים הנדרשים לטעמנו".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email