חושבים מחוץ לקופסה: ניהול סיכונים והתנהלות בתנאי אי־ודאות

כנס ראשון בנושא כלכלת ישראל במלאת שנה לפטירתו של מייסד איילון; המנכ"ל אריק יוגב: "זה אתגר ענק לקחת את עולם הביטוח המסורתי ולצקת לתוכו עולם חדש, מותאם ליכולות טכנולוגיות מודרניות"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יו"ר איילון אחזקות אהרון פוגל מתריע כי הגדלת שיעורי מס ההכנסה והמע"מ, תביא להפחתת הכנסות המדינה ממיסים. פוגל, שכיהן בעבר כמנכ"ל האוצר וכיו"ר המועצה המייעצת של בנק ישראל, אמר כי "צריך לתקן עיוותים, לבטל פטורים ולהקפיד על אכיפה, אבל כל עלייה במיסים תיצור העלמות מס, תכנוני מס והון שחור".

דבריו נאמרו בכנס הראשון בנושא כלכלת ישראל בתקופות של אי-ודאות שערכו איילון חברה לביטוח ומרכז אהרון מאיר לבנקאות באוניברסיטת בר אילן במלאת שנה לפטירתו של נשיא ומייסד קבוצת איילון לוי יצחק רחמני ז"ל. בכוונת המארגנים להפוך את הכנס ע"ש רחמני למסורת של דיונים מאקרו כלכליים שבהם ישתתפו חוקרים מהאקדמיה ובכירים מתעשיית הביטוח והפיננסים.

כנס איילון | צילום: שלומי מזרחי

אריק יוגב, מנכ"ל איילון ביטוח, הדגיש כי ניהול סיכונים והתנהלות בתנאי אי-ודאות היא לחם חוקו של עולם הביטוח, הפנסיה והפיננסים: "בשנים האחרונות אנו נדרשים לספק מענה לגידול שיש בתוחלת החיים, לצורך לגבש מוצרים ושירותים לאוכלוסיות הגיל השלישי והרביעי, למציאת פתרונות לעולם הסיעוד. כבר עכשיו אנחנו נדרשים להתאמות ביטוחיות ורגולטוריות למצב שבו ינועו בכבישי ישראל מאות אלפי כלי רכב אוטונומיים וכך גם למול הסיכון ההולך וגובר לנוכח מתקפות הסייבר, עם עולם של סחר מקוון וההשלכות שלו על עסקים קטנים וגדולים כאחד".

שינויים בערוצי ההפצה

בהתייחסו לרכישת השליטה באיילון בידי ווישור, אמר: "מתרחש גם שינוי במבנה הענף, כאשר חברות ביטוח דיגיטליות חדשות – ללא משקולות עבר, נכנסות לתחום ומשפיעות גם על חברות הביטוח המסורתיות. השינויים הללו מחוללים כמובן תמורות הן בערוצי ההפצה והן באופן התקשורת עם הלקוחות שלנו. כניסת האינשורטק מבשרת אפשרויות שמתממשות לבניית עולם חדש של ניתוח מידע, של אקטואריה וניהול סיכונים, שירות ותפעול, שיווק ומכירה ובדגש על עולם מוצרים חדש, כמו ביטוח און דמנד (עפ"י שימוש), או מוצרי ביטוח המותאמים לכלכלת ה-SHARING ועוד".

יוגב ציין כי האסטרטגיה שגובשה באיילון כדי להתמודד עם אי-הודאות ועם האתגרים העסקיים והחברתיים האלו, מבוססת בעיקרה על ניהול חדשנות: "זה אתגר ענק לקחת את עולם הביטוח המסורתי, על שלל החוקים והתנאים שלו, הכיסויים הביטוחיים, האקטואריה, הסליקה והתביעות, עולם שפועל מאות בשנים בדפוסים קבועים שכמעט ולא השתנו, לחשוב מחוץ לקופסה ולצקת לתוכו עולם חדש, מותאם ליכולות טכנולוגיות מודרניות שאמורות לשרת ולהתאים את המציאות החדשה לזו של היום, לזו שצפויה בעוד חודש-חודשיים ולזו שאנו מעריכים שתפגוש אותנו בעוד מספר שנים".

קביעת סדר עדיפויות

מנכ"ל איילון אחזקות רו"ח שרון רייך סקר את המאפיינים הייחודים של ענף הביטוח והדגיש כי בשונה מחברות "רגילות" במשק, חייבים האנליסטים המנתחים את דוחות חברות הביטוח להקפיד להבחין בין החשיפות הפיננסיות לחשיפות הביטוחיות, להבין את ההבדלים בין התוצאות המדווחות וההתפתחות העסקית, להיכנס לעומקם של האומדנים – על הרגישויות השונות, להעריך נכונה את ההשלכות הצפויות של תביעות ייצוגיות ולנתח את החשיפה האמיתית של חברת הביטוח למקרי הביטוח בשים לב לביטוחי המשנה שערכה.

פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים הוסיף: "הבנקים המרכזיים נמצאים במלכוד לנוכח מציאות של כלכלה קפיטליסטית עם ריבית ריאלית שלילית. ההישענות על ריביות נמוכות יותר מדי זמן והצפה של השוק עם נזילות יצרה מינופים והחוב הפרטי והממשלתי בעולם אף פעם לא היה ממונף כמו היום. זה אומר שכשבנקים מרכזיים יצטרכו להעלות את הריבית הם יצטרכו להיות מאוד זהירים כי הפגיעה בגופים הפיננסים תהיה גדולה".

פרופ' מישל סטרבצ'ינסקי מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל אמר בכנס כי "אם המדינה תמשיך להתנהל על תקציב של טייס אוטומטי ולא נעשה התאמות – הצמיחה בישראל תרד. אני מתגעגע לתקציב המדינה, מקווה שיהיה אותו בסוף, ויהיה סדר עדיפויות. אחת הדרכים לצאת מהמשבר היא להגדיל לאורך השנים את החלק של האוכלוסייה החרדית והערבית בעולם העבודה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email