חידושים בעדשות להשתלה בניתוח קטרקט

עדשות שיכולות להקל על הראייה ולהפחית את השימוש במשקפיים הוכנסו לשימוש בניתוחים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

באחרונה הוכנסו לשימוש עדשות חדשות להשתלה בניתוחי קטרקט. לדברי יו“ר איגוד רופאי העיניים בהסתדרות הרפואית פרופ‘ דוד צדוק, ”העדשות שאותן היה אפשר להשתיל עד כה יעילות רק למרחק מסוים, קרוב או רחוק, והן תיקנו רק מספר ולא צילינדר. העדשות מהדור החדש מתקנות גם מספר וגם צילינדר, מה שמוריד את הצורך במשקפיים למספר מינימלי.

”חידוש נוסף הוא עדשות מולטי פוקליות, המאפשרות לראות לרחוק ולקרוב עם מספר קטן של משקפיים, אך העדשה לא מכסה את מרחקי הביניים. העדשה המולטי פוקלית המושתלת בניתוח קטרקט לא נועדה לפטור ממשקפיים לחלוטין, אלא להוריד את הצורך בהם. ברוב הפעילויות היום-יומיות אפשר להסתדר ללא משקפיים“.

פרופ‘ צדוק מציין כי בהשתלת עדשות לתיקון צילינדר, יש לעתים צורך בתיקון עמדת העדשה בעין ובעדשות מולטי פוקליות ייתכן ויהיו הפרעות של הילות וירידה מסוימת בחדות הראייה, עקב מבנה העדשה.

שני סוגי העדשות לא נמצאים כיום בסל הבריאות. ”בביטוח פרטי רוב חברות הביטוח מממנות עדשה טורית (לתיקון צילינדר), כאשר הצילינדר נמצא מעל ערך מסוים. את העדשה המולטי פוקלית חברות הביטוח לא מממנות כלל. העדשות הטוריות עולות בין 2,000 ל-4,000 שקל, תלוי ביצרן ובבית החולים. מחירן של המולטי פוקליות דומה. אין הבדל מהותי בין העדשות של היצרנים השונים“.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email