חיים כץ: "על משרד האוצר להחיל ביטוח בריאות סיעודי ממלכתי לכלל אזרחי ישראל"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"התוכנית שמציג הפיקוח על הביטוח רעה. אנשים שילמו עבור ביטוח כל חייהם ואתם מצמצמים את זכויותיהם", את המלים האלה הטיח יו"ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות ח"כ חיים כץ במפקחת על הביטוח דורית סלינגר במהלך דיון סוער שנערך בוועדה, בעקבות פרסום טיוטת התקנות לביטוח סיעודי קבוצתי לחברי קופות החולים.

"אני לא מבין מדוע כבר שלוש שנים אין אפשרות לחדש ביטוחים קולקטיביים. חברות גדולות פנו לאוצר עם תוכנית טובה ל-18 השנים הבאות, אבל הפקידים החליטו לא לאשר להם, מכיוון שהם סיימו אוניברסיטה בהצטיינות. חברת הביטוח פנתה אליכם אז, ואני לא רוצה להגיד איפה עובדת היום הפקידה שהיתה אז בתפקיד. ניצלתם את סמכותכם כריבון באופן בריוני. על משרד האוצר להחיל ביטוח בריאות סיעודי ממלכתי לכלל אזרחי ישראל באמצעות הוספת חצי אחוז למס הבריאות. בינתיים, עד 2015, יש לאפשר הצטרפותם של מבוטחים לביטוחים ארוכי טווח".

סלינגר השיבה כי "אם תאגיד יגיש מודל שיבטיח יציבות ופתרונות למבוגרים, נשקול בחיוב את המשך הביטוח הקולקטיבי שלו. השוק הזה רץ יותר מהר ממה שהספקנו להפנים. הוא לא תומחר נכון מלכתחילה. ב-20 שקל בחודש לא קונים כיסוי כל כך יקר. המוצר הקיים כיום אינו טוב. אם לא היינו פועלים בנקודת הזמן הזאת, היינו מתעוררים עם הרבה מאוד מבוטחים קולקטיביים ללא פתרון".

עוד טענה כי כדי לקבל מענה סיעודי סביר, נזקק מטופל להוצאה של 10,000 עד 12 אלף שקל בחודש. ח"כ מיקי רוזנטל אמר בתגובה כי "אם כך, על האדם הממוצע להוסיף 7,000 שקל בחודש לקצבה שאת מציעה". ח"כ יעקב מרגי טען כי המפקחת מייצגת נאמנה את חברות הביטוח באינטרסים שלה. סלינגר בתגובה אמרה כי "אני לא מגנה על חברות הביטוח, אלא על המבוטחים. יציבות חברות הביטוח חשובה לנו רק כדי שיוכלו לתת מענה למבוטחים. הביטוח הקולקטיבי לא נעשה על ידי הפרט הקטן, אלא על ידי המעסיקים שלו. הם ידעו מה הם רוכשים ואולי סמכו על יכולתם למחזר את הביטוחים לאורך זמן. התקנות שהצגתי מאוד מפורטות ומובנות. אנחנו מצפים שהמחיר למבוטח לא יעלה על 200 שקל בחודש. לא נאשר תעריפים גבוהים מכך למבוגרים".

ח"כ איציק שמולי ציין כי "זוהי ההונאה הכי גדולה בחסות המדינה שהיתה כאן, אם מתוך רשלנות ואם מסיבה קשה יותר. אנשים היו בטוחים שהם קונים ביטוח שמכסה אותם מפני מקרים סיעודיים גם לעוד 30 שנה, ולא אמרו להם שבאותיות הקטנות כתוב שזה לפרק זמן מוגבל. שכחתם שתפקידכם הוא לשמור גם על הציבור ולא רק על חברות הביטוח. אולי חלק מכם חושב על מקום העבודה הבא שלו. אם המודל הנוכחי כושל ולא מחזיק מעמד, למה המשכתם לאשר אותו במשך שנים? לפי המודל שלכם, חברות הביטוח לא נדרשות להכניס את היד לכיס, אבל מטילים את הגזרה הזאת על 4 מיליון מבוטחים בקופות החולים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email