ח"כ בירן: "רק כשיכריחו את חברות הביטוח לפעול, הן יתחילו למנוע את ניגודי האינטרסים הקיימים היום"

שנה אחרי שסלינגר הודיעה כי הקשר בין דמי הניהול לעמלת הסוכן הוא פסול, אך לא קבעה הוראה חד משמעית בנושא – חברי הכנסת מרימים את הכפפה. לשכת סוכני ביטוח: "מקווים שהחברות יבנו מודל תגמול חדש"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ביום שני השבוע הוגשה לכנסת הצעת חוק להפרדת דמי הניהול מעמלת הסוכן. ההצעה, הכוללת גם סנקציות כספיות על חברות הביטוח, הוגשה על ידי הח"כים מיקי זוהר, מיכל בירן ונורית קורן.

על פי ההצעה, עמלת ההפצה שמשלמות חברות הביטוח לסוכנים לא תחושב בזיקה לדמי הניהול. בדברי ההסבר לחוק טוענים הח"כים כי המטרה היא למנוע הטיה מצד הגופים הפיננסיים כלפי סוכנים פנסיונים, כדי שימליצו ללקוחותיהם על מוצרים פנסיונים שדמי הניהול שלהם גבוהים. לדברי המציעים, "הסוכנים הפנסיונים, הם חוליה חשובה בתהליך רכישת מוצרים פנסיונים. הם אמורים להציג בפני לקוחותיהם את מבחר המוצרים הקיימים, ועליהם לסייע ללקוח לבחור את המוצר המתאים לו. התגמול, הניתן לסוכנים הפנסיונים בעבור שירותיהם, מגיע מהגוף הפיננסי, שמוצרו נמכר במסגרת תהליך השיווק. שיטת התגמול הרווחת מתבססת על אחוז מתוך דמי הניהול המשולמים על ידי הלקוח. שיטה זו יוצרת תמריץ עבור הסוכנים הפנסיונים להמליץ דווקא על מוצרים שדמי הניהול שלהם גבוהים יותר. מדובר בעיוות, הפוגע בציבור החוסכים, ונכון לתקנו".

סלינגר תמכה בהפרדה

לפני שנה בדיוק פירסמה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר נייר עמדה, ובו כתבה כי תשלום העמלה כנגזרת של דמי הניהול "הוא פסול ואינו עולה בקנה אחד עם חובת הנאמנות שמוטלת הן על הגופים המוסדיים והן על בעלי הרישיונות. הגופים המוסדיים ובעלי הרישיון מחויבים לדאוג לטובת לקוחותיהם ולא להעדיף כל עניין אחר, לרבות רווחיהם האישיים". אך למרות עמדתה זו, סלינגר לא קבעה עד כה איסור חד משמעי בעניין.

"רק חקיקה"

בשיחה עם "ביטוח ופיננסים", הסבירה ח"כ מיכל בירן כי "למרות כוונתה הטובה של המפקחת, נייר העמדה שלה הוא בגדר המלצה בלבד, ונכון להיום רק 'הלמן אלדובי' בנו מודל המפריד בין דמי ניהול לעמלה. להצעת החוק יש סיכויים גבוהים לעבור, ויש בה שיניים בדמות סנקציות כספיות נגד החברות שלא ידאגו למודל תגמול לסוכנים שלא תהיה לו זיקה לדמי הניהול. בפיקוח מנסים כל הזמן לפתור את הסוגיה בדרכים עקלקלות, אבל רק כשיכריחו את החברות לפעול בנושא, הן יפעלו כדי לבטל את ניגוד האינטרסים הקיים היום".

ח"כ מיכל בירן
               ח"כ מיכל בירן  

 

לדברי ח״כ נורית קורן: ״סוכני הביטוח הם גורם חשוב וחיוני עבור המבוטחים, הסוכנים מכירים את הצרכים של המבוטח ומתאימים עבורו את הפוליסה הטובה והמתאימה ביותר. חשוב מאד להפריד את התגמול מגובה העמלה על מנת שלא יהיו שיקולים זרים בעת החתמת המבוטח על הפוליסה וכמובן חשוב שיתוגמלו בהתאם, ללא קשר לעמלת הניהול״.

לדברי ח"כ מיקי זוהר, מיוזמי ההצעה: ״חברות ביטוח עושות שימוש ציני בסוכנים, גובות דמי ניהול גבוהים ואת האשמה על כך מטילות על סוכן הביטוח. זה לא פחות ממקומם וחייב להיפסק. המודל הנוכחי לתגמול סוכני הביטוח יוצר ניגוד עניינים בלתי אפשרי עבור הסוכן ודמי ניהול גבוהים למבוטח. חייבים לייצר מודל המנתק את הקשר הזה כפי שהציעה המפקחת, הצעת החוק הזו תבטיח בדיוק את זה".

ח"כ מיקי זוהר
                    ח"כ מיקי זוהר

 

בעקבות נייר העמדה של סלינגר, עתרה התאחדות חברות הביטוח לבית המשפט המחוזי בת"א, בטענה כי הנייר גורם לאי ודאות, וביקשה לקבוע כי צורת התגמול אינה אסורה על פי דין. לטענת ההתאחדות, המפקחת ביססה את קביעותיה על פרשנות שגויה. "גם אם הממונה סבורה שהפרקטיקה הקיימת אינה מתאימה", נאמר בעתירה, "הסדרת הנושא צריכה להיעשות בדרך של תיקון החקיקה, ולא בדרך של פרשנות משפטית מאולצת ושגויה". חברי הכנסת בירן, קורן וזוהר, אם כן, הרימו את הכפפה שזרקו חברות הביטוח.

יש לציין כי לשכת סוכני ביטוח פרסמה מספר פעמים את עמדתה בנושא, לפיה היא "תומכת בהפרדת דמי הניהול מעמלת הסוכן, ומקווה שחברות הביטוח יבנו מודל תגמול חדש, כפי שקבעה המפקחת על הביטוח".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email